Jak u dítěte zjistíme, že trpí cukrovkou?
Podezření na diabetes by měl rodič mít, pokud dítě má výrazný váhový úbytek, vyskytuje se u něj časté močení (polyurie), časté pití (polydipsie). Dále můžeme sledovat větší únavu, zhoršení zraku a pozornosti, opakované infekce, projevy dermatomykózy.
Může se i u dítěte objevit cukrovka 2. typu?
Diabetes mellitus II se vyskytuje zvláště u adolescentů s obezitou. Celkově se počet těchto dětí zvyšuje. Jinak se ale cukrovka může objevit u dětí všech věkových skupin. Vzácný je diabetes novorozence, ale i ten se vyskytuje.
Liší se léčba u malých a větších dětí?
Léčba malých nebo velkých dětí s diabetem je vždy stejná, jedná se o podkožní podávání inzulinu. Ale její úskalí a věci kolem léčby se hodně liší s věkem dítěte. Záleží, jak je dítě schopno svoji nemoc chápat a zapojit se do léčby aktivně. U malých dětí vidím potíž například s jídlem, že může odmítat stravu po aplikaci inzulinu nebo samotnou aplikaci. U větších dětí je to zase třeba stud z nemoci, nepřiznání si nemoci, nerespektování pravidel léčby.
Léčba probíhá zřejmě pomocí inzulinu, diety a pravidelné pohybové aktivity. Co znamená v tomto případě léčba inzulinem?
Léčba diabetu prvního typu je jediná, a to podávání podkožního inzulinu. Bohužel zatím jiné možnosti léčby nejsou. Žádnou dietu ani žádné léky k léčbě diabetu I. nemáme. Možnosti podání inzulinu jsou buď inzulinovým perem, nebo inzulinovou pumpou. V případě inzulinového pera má pacient dva inzuliny – jeden s krátkým účinkem a druhý tzv. dlouhodobý inzulin. V inzulinové pumpě se používá při léčbě jen jeden inzulin s krátkým účinkem.
Jaký je rozdíl mezi aplikací inzulinu injekcí a inzulinovou pumpou?
Rozdíly mezi podáváním inzulinu pomocí inzulinového pera nebo pumpy jsou veliké a dovolím si říct, co se komfortu léčby týká, nesrovnatelné. Můžeme si porovnat tyto dvě možnosti aplikace. Když si dítě píchá inzulin perem, tak se musí píchnout 4krát až 5krát denně. To je nějakých 150 vpichů za měsíc. S inzulinovou pumpou si dítě přepichuje kanylu jedenkrát za 3 dny. Takže 10 vpichů za měsíc. U pera jsou dva druhy inzulinu, v pumpě jen jeden. Inzulinová pumpa vlastně dávkuje inzulin 24 hodin denně a dávky inzulinu se dají nastavit po hodině, režim je tak velice flexibilní aktivitám a potřebám dítěte. Navíc je inzulinová pumpa propojena se senzorem na měření cukru v krvi a dle hodnot, které neustále měří, dávkuje pacientovi inzulin. Při nízkých hodnotách snižuje nebo úplně zastavuje podávání inzulinu a při vysokých naopak. Říkáme tomu uzavřená smyčka. Tento režim se tak nejvíce podobá vlastní sekreci inzulinu u zdravých lidi. A toho s inzulinovým perem nikdy nedosáhneme. Dítě je s tímto režimem schopno dosáhnout co nejlepších výsledků. Ale k tomu stále platí, že jak rodič, tak i dítě musejí pochopit základní principy nemoci a její léčby a režimová opatření.