1 února, 2024

Sladké není pro každého aneb diabetes u dětí

Cukrovka neboli diabetes je velmi závažné autoimunitní onemocnění. A ano, mohou jím trpět i děti. Jak poznat že vaše dítě toto onemocnění má, a jak se s ním vypořádat? A hlavně, jak zvládnout Vánoce, které jsou plné sladkých dobrot a lákadel?
PospisilLukas_CB
MUDr. Lukáš Pospíšil, DiS., dětský lékař, Novorozenecké oddělení Fakultní nemocnice Olomouc

Jak u dítěte zjistíme, že trpí cukrovkou?

Podezření na diabetes by měl rodič mít, pokud dítě má výrazný váhový úbytek, vyskytuje se u něj časté močení (polyurie), časté pití (polydipsie). Dále můžeme sledovat větší únavu, zhoršení zraku a pozornosti, opakované infekce, projevy dermatomykózy.

Může se i u dítěte objevit cukrovka 2. typu?

Diabetes mellitus II se vyskytuje zvláště u adolescentů s obezitou. Celkově se počet těchto dětí zvyšuje. Jinak se ale cukrovka může objevit u dětí všech věkových skupin. Vzácný je diabetes novorozence, ale i ten se vyskytuje.

Liší se léčba u malých a větších dětí?

Léčba malých nebo velkých dětí s diabetem je vždy stejná, jedná se o podkožní podávání inzulinu. Ale její úskalí a věci kolem léčby se hodně liší s věkem dítěte. Záleží, jak je dítě schopno svoji nemoc chápat a zapojit se do léčby aktivně. U malých dětí vidím potíž například s jídlem, že může odmítat stravu po aplikaci inzulinu nebo samotnou aplikaci. U větších dětí je to zase třeba stud z nemoci, nepřiznání si nemoci, nerespektování pravidel léčby.

Léčba probíhá zřejmě pomocí inzulinu, diety a pravidelné pohybové aktivity. Co znamená v tomto případě léčba inzulinem?

Léčba diabetu prvního typu je jediná, a to podávání podkožního inzulinu. Bohužel zatím jiné možnosti léčby nejsou. Žádnou dietu ani žádné léky k léčbě diabetu I. nemáme. Možnosti podání inzulinu jsou buď inzulinovým perem, nebo inzulinovou pumpou. V případě inzulinového pera má pacient dva inzuliny – jeden s krátkým účinkem a druhý tzv. dlouhodobý inzulin. V inzulinové pumpě se používá při léčbě jen jeden inzulin s krátkým účinkem.

Jaký je rozdíl mezi aplikací inzulinu injekcí a inzulinovou pumpou?

Rozdíly mezi podáváním inzulinu pomocí inzulinového pera nebo pumpy jsou veliké a dovolím si říct, co se komfortu léčby týká, nesrovnatelné. Můžeme si porovnat tyto dvě možnosti aplikace. Když si dítě píchá inzulin perem, tak se musí píchnout 4krát až 5krát denně. To je nějakých 150 vpichů za měsíc. S inzulinovou pumpou si dítě přepichuje kanylu jedenkrát za 3 dny. Takže 10 vpichů za měsíc. U pera jsou dva druhy inzulinu, v pumpě jen jeden. Inzulinová pumpa vlastně dávkuje inzulin 24 hodin denně a dávky inzulinu se dají nastavit po hodině, režim je tak velice flexibilní aktivitám a potřebám dítěte. Navíc je inzulinová pumpa propojena se senzorem na měření cukru v krvi a dle hodnot, které neustále měří, dávkuje pacientovi inzulin. Při nízkých hodnotách snižuje nebo úplně zastavuje podávání inzulinu a při vysokých naopak. Říkáme tomu uzavřená smyčka. Tento režim se tak nejvíce podobá vlastní sekreci inzulinu u zdravých lidi. A toho s inzulinovým perem nikdy nedosáhneme. Dítě je s tímto režimem schopno dosáhnout co nejlepších výsledků. Ale k tomu stále platí, že jak rodič, tak i dítě musejí pochopit základní principy nemoci a její léčby a režimová opatření.

Proč je nutné jídlo rozdělit do 6 denních porcí?

Jídlo se dělí do 6 porcí i z toho důvodu, že by kaž­dé dítě mělo pravidelně jíst, a to i bez ohledu na diabetes. U diabetiků, obzvlášť těch, kteří si aplikují inzulin pomocí pera, je pravidelnost a dělení stravy důležité, aby nedocházelo k poklesům hodnot cukru v krvi po aplikaci inzulinu. S inzulinovou pumpou můžeme být benevolentnější.

Co dítě, které trpí diabetem, může jíst?

Dítě, které trpí diabetem, může jíst de facto všechno. Někdy dětem povolíme na svačinku i klasické sladkosti nebo něco, co má dítě rádo. Ale musíme zde vědět, kolik jídlo obsahuje cukru, který pak přepočítáme na výměnné jednotky, a k tomu adekvátně podáme inzulin. Chce to prostě určitou disciplínu a spolupráci dítěte. Pokud bude mít dítě vysokou hodnotu krevního cukru, tak nebude zrovna vhodné si na svačinku brát čokoládu. Každá potravina má určitý glykemický index, jedná se o to, za jak dlouho a jak rychle nám v těle zvýší hladinu krevního cukru.

Co se stane, když si dítě dá sladké? Třeba když někdo řekne, ale troška přece nevadí?

Pokud dítě sní sladké a adekvátně přijaté cukry v potravě pokryje dostatečnou dávkou inzulinu, tak se nestane nic hrozného. Opravdu mají děti od nás povoleno mít nějaké sladké na svačinku. Je zde ale problém nebo já vidím problém v tom, jak se říká, že s jídlem roste chuť, a dítě může vyžadovat sladkosti více anebo je pak tajně ujídá. Ale je to těžké, když je dítě zvyklé žít život bez omezení a najednou po něm chceme určitý režim, já sám mám cukrovku I. typu již 27 let. Fráze: „Dej si trošku, to neublíží,“ kterou často používají hodní prarodiče v úmyslu dítěti dopřát, nemusí být úplně šťastná.

Blíží se Vánoce, jak v tomto období dítě ušetřit sladkého? Připravit speciální diabetické cukroví? Kupovat diabetické laskominy? Co klasické jídlo: bramborový salát, kapr apod.?

Blížící se Vánoce s sebou nesou otázku, co vánoční cukroví, jak to budeme dělat? Nebude lepší, když raději nic nebudeme péct, aby to dítě nelákalo? Osobně si nemyslím, že je to šťastné řešení, dělat, že něco není nebo neexistuje, navíc jsou pak v rodině penalizované ostatní děti. V dnešní době existují diabetické přípravky nebo diacukroví, je potřeba myslet na to, že dia potravina neznamená, že je bez sacharidů, a tedy jí mohu sníst, kolik chci. Vždy je potřeba sacharidy obsažené v dia výrobcích přepočítat na výměnné jednoty a pokrýt dostatečnou dávkou inzulinu. Každý rodič diabetického dítěte je edukován ohledně léčby a stravy, takže není pro něj problém napočítat výměnné jednotky na slavnostní vánoční večeři.

Jak co nejlépe usnadnit dítěti s diabetem život, jídelníček?

Můj názor na děti s diabetem je asi takový, že není potřeba dítě nějak omezovat, je potřeba nastavit určitá pravidla, co se léčby týká, v těch být důsledný. Dnešní možnosti léčby jsou opravdu komfortní a dítěti umožňují vykonávat všechny aktivity se zdravými vrstevníky, ať se jedná o školní akce, zábavu, volný čas nebo profesionální sport. S diabetem se dá žít plnohodnotný život bez zásadních omezení nebo zákazů.

 

Odpovídal:

MUDr. Lukáš Pospíšil, DiS.
dětský lékař
Vystudoval Lékařskou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci. Tři roky pracoval na dětském oddělení Šternberk, nyní pracuje na novorozeneckém oddělení Fakultní nemocnice Olomouc. Sám trpí diabetem I. typu, který má od 9 let.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}