Ať už je to jen hra, při které si s miminkem hrajete na letadlo, nebo s dítětem třesete, protože jste frustrovaní z toho, že pořád pláče, hodně rychle byste si to měli rozmyslet. Tato činnost zavání velkým průšvihem. Přestože před pár lety existovaly kurzy „létání miminek“, které propagátoři považovali za prospěšné pro zdraví dětí, protože údajně pomáhali při kolikách, raději byste nic takového neměli zkoušet.
Třesení a létání jsou nevhodné
Pokud s dětmi často dovádíte tímto způsobem, je jisté, že to většinou děláte s dobrými úmysly. Někdy ale bohužel s dětmi třesou vystresovaní rodiče, protože se snaží dítě přimět k tomu, aby přestalo plakat. Tyto metody mohou však mít pro miminka katastrofální následky. Hrozí jim totiž shaking baby syndrom neboli syndrom třeseného dítěte. Nejčastěji se to týká nejmenších kojenců a batolat do 2 let věku.
Co je shaking baby syndrom?
Tento syndrom označuje děti, které jsou traumatizovány otřesy. Jde o kombinaci vážných zranění, ke kterým může dojít, když rodič nebo jiná blízká osoba nešetrně zatřese s kojencem nebo malým batoletem. Obvykle chybí vnější známky nějakého poranění, a pokud rodiče vyhledají lékaře, pak z jiného důvodu. Nenapadne je, že příčinou může být nešetrná manipulace. Bohužel k vážnému zranění stačí pouze jeden dva silné otřesy.
Čemu třesení a vyhazování do vzduchu vadí?
I když si myslíte, že máte hru na letadlo pevně ve svých rukách, stačí jedna chyba, kdy zaváháte, a je zle. Prudká změna pohybu může způsobit trvalé poškození dítěte. Totéž platí o třesení. Pohybový aparát miminka se totiž teprve vyvíjí, obratle a šíjové svaly jsou drobné a při rychlých pohybech se zablokují.
Jaké mohou být následky třesení?
V tom lepším případě může být dítě více unavené a podrážděné, nebo naopak apatické. V horším případě hrozí nejen funkční poškození pohybového aparátu, ale také poruchy zraku, sluchu a jemné motoriky. Dítě může i zvracet či mít potíže se sáním a polykáním. Fyzioterapeuti varují, že v nejtěžších případech může dojít až k mentální retardaci a smrti.
Zákaz třesení a létání do vzduchu
Poškození v důsledku třesení může vzniknout (a často to tak i je) i bez toho, že byste snad měli špatné úmysly. Proto byste se měli vždy zamyslet nad tím, zda je to, co se právě chystáte s miminkem provádět, bezpečné. Nejde jen o třesení, ale i o časté vyhazování do vzduchu nad hlavu.
V tomto případě není dost dobře utlumený pád dítěte a dojde k prudkému nárazu do dospěláckých rukou. Zároveň přitom cloumáte s hlavičkou dítěte, což je nebezpečné. Třesení a vyhazování je prostě špatně za všech okolností. Takže ani hry na letadlo by neměly být součástí her s kojencem.
Ještě si přečtěte: