16 dubna, 2025

PSYCHOMOTORICKÝ VÝVOJ DÍTĚTE: Od narození do 3 měsíců

Pojďte se s námi podívat na vývoj vašeho miminka od 0 do 3 měsíců. Přidáme i další tipy.
lucie jun
Lucie Jůn

Psychomotorický vývoj je proces, který zahrnuje rozvoj hrubé a jemné motoriky, sociální, mentální
a komunikační dovednosti, ale také dovednosti z hlediska řeči, pohybu a psychiky. Každé dítě je
jiné a jeho vývoj může být odlišný, přesto existují určitě principy psychomotorického vývoje, kterými
se vývoj zdravého dítěte řídí. Je to ale proces, ve kterém vše souvisí se vším, a vzájemně se prolíná,
navazuje a ovlivňuje. Vývoj dítěte během prvního roku je základem celého dalšího duševního vývoje
dítěte. Podílí se na něm také zdravotní stav, vrozené schopnosti a působení matky, rodiny i okolí.

1. měsíc

Po porodu se dítě adaptuje na nové prostředí. Vše je pro něj nové. Nicméně zatím většinu času prospí, a to až 15 hodin za den (z toho 8 hodin v noci). Během prvního měsíce bývá dítě schoulené s hlavičkou stočenou k jedné straně. (pokud děťátko natočení hlavičky nestřídá, je dobré ho polohovat). Při položení na bříško má ruce i nohy pokrčené, lokty i pánev jsou nad podložkou. Hlavičku miminko zvedne, ale jen na krátkou chvilku. Ručičky drží v pěsti a palec má v dlani. Když je dítě nespokojené, pláče, je-li naopak spokojené, vydává různé zvuky, brouká. Reaguje na silné zvukové a zrakové podněty.

Tipy JiTuli:

  • Děťátko dovede navázat velmi krátký oční kontakt. Upřednostňuje a rádo pozoruje dětský  obličej. Proto je dobré každý den komunikovat s děťátkem ideálně do vzdálenosti cca 25 m.
  • Stejně tak je již velmi dobře vyvinut sluch miminka. Z prenatálního období si pamatuje hlas své matky, který preferuje před hlasem ostatních. Velmi pozitivní je tedy v tomto období děťátku zpívat.
  • Dopřejte svému miminku v prvním měsíci možnost se adaptovat na nové prostředí. Dopřejte mu nepodmíněnou lásku a dotyk. V prvním měsíci nemůžete miminko rozmazlit, naopak, potřebuje cítit vaši blízkost.

2. měsíc

Kolem 2. měsíce života kojenci začínají sami zvedat hlavičku ve chvíli, když se nacházejí v poloze na břiše. Ta se v počáteční fázi nachází spíše v úklonu a bříško je vychýlené do
strany, ale děťátko se dotýká pupkem podložky. K těmto pohybům je zpravidla motivuje zvědavost rozšířit své zorné pole nebo se podívat po hračce, která se nachází v jeho blízkosti. Tzn. že dítě již dokáže fixovat zrak. Hračku tedy můžete použít jako motivaci. Tomuto úsilí se říká tzv. volná motivace. Ta hraje v dětském vývoji zásadní roli. V této fázi vývoje se miminko může začít také otočit ze zad na bříško. Ručičky drží miminko v poloviční pěsti, ale palec má již venku. Ve 2. měsíci se na tváři dítěte objevuje také první úsměv.

Tipy JiTuli

  • Děťátko bude již více a více bdělé a bude vnímat vaši stimulaci a pozornost. Hlavičkou dokáže otáčet ze strany na stranu. Pohyb hračkou ale musí být pomalý a hračka musí být umístěna nad hrudníkem dítěte, ne nad jeho obličejem.
  • Dítě reaguje na ostré zvuky, které ho mohou vytrhnout ze spánku, naopak hlas maminky je zklidňuje. V době bdění je dobré posilovat svaly trupu, a to tím, že budete dítě cíleně polohovat na bříško.
  • Nervová soustava děťátka se vyvíjí až do jednoho roku, a tak je ideální, aby bylo miminko co nejvíce v klidu. Proto je dobré nenechat děťátko vyplakat, ale zareagovat na každý pláč a miminku dopřát blízkost.

3. měsíc

Kolem 3. měsíce života pohybový a nervový systém dozrává natolik, že hlavička už se neuklání do strany, ale celé tělo se dostává do jedné přímky (hlava, krk, trup, nohy). Miminko pase koníčky, opírá se o předloktí, při přitahování do sedu drží hlavu v ose trupu. Dlaně má rozevřené, ručička již není v pěst. Snaží se uchopit hračky. Při dovršení 3. měsíce obvykle děti zvládají ohnout nožičky do 90 stupňů ve všech kloubech. Děťátko pozná rodinné příslušníky.

Tipy JiTuli:

  • Pokud miminko neumí zaujmout stabilní polohu na zádech, dopřejte mu prostředí, které mu se stabilní polohou pomůže do doby, než se začne samo přetáčet na boky. Velkým pomocníkem může být péřová zavinovačka nebo hnízdečka.
  • Zrakem již dítě sleduje okolí všemi směry a otáčí hlavičkou v plném rozsahu.
  • Miminko již dobře rozezná rodinné příslušníky a reaguje na ně úsměvem. Vyhledává komunikaci, houká a brouká si.
  • Plně si uvědomuje příčinu a následek a dokáže si vynutit své potřeby.
  • Miminko si v této fázi vývoje často vleže hraje s ručičkama a strká do pusy vše, co mu přijde pod ruku.

 

Zdroj: www.jituli.cz a www.pediatrics.cz

Facebook
Twitter
LinkedIn
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}