Co je to příkrm?
Příkrm je porce jídla, kterou dítěti nabízíte místo běžné dávky mléka. Děláte to proto, abyste dítě zasytily, obohatily ho o nové živiny a postupně ho naučily, že kojení (či lahvička) neslouží jako hlavní zdroj jídla. V rámci prvního příkrmu se vždy jedná o nějakou formu kaše. Je to logické, protože zoubky se teprve začínají klubat a dítě zatím nic neukousne ani nerozžvýká. A i kdyby už dítě zuby mělo, směs jídla, se kterou se teprve seznamuje, by neměla obsahovat žádné větší tuhé kousky potravy, protože by mohly skončit v dýchacích cestách a dítě by se mohlo začít dusit.
Jaké příkrmy volit?
Příkrmy si maminka může připravit sama nebo si může koupit hotový příkrm ve skleničce. Obě varianty mají své výhody a každá maminka může volit podle toho, co jí bude vyhovovat. Vždy by měla ale myslet na to, že zavádění příkrmů je proces, kdy se dítě s novou stravou seznamuje.
Jaké druhy příkrmů existují?
Pojďme si možná na začátek říct, s jakými pojmy se můžeme v rámci příkrmů setkat. Nevěřily byste, ale i lékaři si někdy tyto pojmy pletou.
Příkrm: Příkrm je vše, co dítě dostane ke své pravidelné dávce mléka. Většinou jde o kaši (nejprve z jednoho druhu zeleniny, pak vyzkoušejte dva druhy zeleniny společně a nakonec můžete přidávat maso, ryby, vajíčko apod.).
Dokrm: Jde o porci mléka (ať už umělého, nebo odstříkaného), které dítě potřebuje, protože málo saje z prsu.
Kdy začít se zaváděním příkrmů?
Některým dětem stačí celých šest měsíců jen mléko z prsu či z lahvičky a prospívají na výbornou. Jiné se potřebují s příkrmem seznámit již ve 4 měsících věku.
Jak poznat, kdy je čas na první lžičku?
- Dítě se v noci častěji budí a má větší hlad než obvykle.
- Dítě zvládá koordinaci očí a rukou. Uchopí hračku nebo potravu a dává si ji do úst.
- Dítě již dobře drží hlavičku, pevně sedí s oporou a zajímá se o svět okolo sebe. Sleduje vás při jídle a projevuje zájem o jídlo, které jíte.
Při zavádění příkrmů byste se měly řídit potřebami vašeho dítěte a doporučením lékaře. Rozhodně je ale dobré nezavádět příkrmy dříve než ve čtyřech měsících věku dítěte.
Při zbytečném oddalování příkrmů se mohou u dítěte rozvinout příznaky z nedostatku některých vitaminů a stopových prvků, zejména vitaminu D, železa a zinku. S oddalováním zavedení příkrmů klesá také šance využití tzv. imunologického okna. Jde o unikátní období (4.–6. měsíc života), kdy dítě velmi dobře toleruje potenciální alergeny ve stravě a je u něj snížené riziko rozvoje alergické reakce.