1 února, 2024

Ententýky – pátá, šestá, sedmá nemoc

Má vaše dítě horečku, udělaly se mu pupínky, svědí ho a vy nevíte, co mu je? Možná jde o jednu z novějších nemocí, které jsou pojmenovány čísly, tedy pátou, šestou nebo sedmou nemoc. Jaký je mezi nimi rozdíl a jak se projevují?
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
MUDr. Marie Váchová, primářka dětského a dorostového oddělení s perinatologickým centrem v Mostě

Proč zrovna pátá, šestá a sedmá nemoc? Na začátku 20. století se nakažlivé nemoci s vyrážkou u dětí označovaly čísly: 1. nemoc – spalničky, 2. nemoc – spála, 3. nemoc – zarděnky atd., 4. nemoc se již nevyskytuje. A o dalších si pojďme něco říct.
Jde o virová infekční onemocnění projevující se vždy horečkou a vyrážkou. Nedají se léčit antibiotiky a jejich léčba spočívá ve srážení horečky (antipyretika), dostatečném příjmu tekutin, vitaminoterapii a klidovém režimu, na vyrážku se někdy podávají protisvědivé léky (antihistaminika).

5. nemoc

Odborně se toto onemocnění nazývá erythema infectiosum a způsobuje ho parvovirus B19.

Jak se projevuje:
První dny u dítěte pozorujeme spíše chřipkové příznaky jako teplotu, bolesti kloubů, únavu. Po 5–7 dnech se objeví mapovitá červená vyrážka po celém těle (nejvíce na trupu, hýždích a končetinách), která se rozšiřuje a od středu vybledává. Po výsevu vyrážky přestává být dítě infekční.

Jak poznáme, že jde o pátou nemoc, a ne nějaké další onemocnění:
Rodiče to poznají obtížně, někdy s tím mají problém i sami praktičtí lékaři, zejména je to obtížné u dětí, které se léčí s atopickým exémem.

U koho se vyskytuje nejčastěji:
Nejčastěji se vyskytuje u předškolních a raně školních dětí, ale onemocnět může i dospělý člověk. Typicky se toto onemocnění vyskytuje v období od zimy do jara.

Jaký má průběh:
Samotný průběh onemocnění je u dětí nekomplikovaný, dětská imunita si s nemocí dobře poradí.

Jak se léčí:
Léčba je podpůrná, důležitou roli hrají léky na snižování horečky, dostatek tekutin a klidový režim.

Je nějaká kategorie, pro kterou je tato nemoc nebezpečná? Novorozenci nebo těhotné ženy?
Infekce parvovirem B19 může být nebezpečná pro těhotné ženy, protože tento virus umí přestoupit přes placentu. Může pak u plodu způsobit těžkou chudokrevnost, nahromadění tekutin v celém těle, vrozenou vývojovou vadu, někdy až bohužel úmrtí. Proto pokud se těhotná žena s tímto onemocněním setká, měla by kontaktovat svého gynekologa, aby jí byla stanovena hladina protilátek proti tomuto viru, a pokud jich má nedostatek, pak bude těhotenství více sledováno a v případě nepříznivého nálezu indikován včasný zásah.

6. nemoc

Odborně se toto onemocnění nazývá exanthema subitum a způsobuje ho herpes virus 6 (HHV6).

Jak se projevuje:
Onemocnění začíná vysokými horečkami až ke 40 °C, které trvají okolo 7 dnů, žádné jiné příznaky dítě zpravidla nemá, i když někdy je popisována únava, občasný kašel a rýma. Po poklesu teploty se objevuje vyrážka – drobnoskvrnitá, růžovočervená, rychle mizí, v obličeji bývá jen málo nebo vůbec. Infekční je dítě od prvních příznaků až do zhojení vyrážky.
U koho se vyskytuje nejčastěji:
Nejčastěji se vyskytuje u kojenců a batolat. Je známo, že toto onemocnění prodělá třetina dětí do 3 let.

Jaký má průběh:
Průběh onemocnění je dvoufázový – nejprve se objeví horečky a poté následuje vyrážka. Může se zkomplikovat febrilními křečemi. Jejich vznik je spojený s prudkým vzestupem tělesné teploty u malých dětí, kdy jejich organismus neumí reagovat kompenzačními mechanismy a objevují se celotělové křeče. Jde o závažný stav, někdy spojený s poruchou dýchání, vyžadující následné vyšetření lékařem a často i hospitalizaci.

Jak se léčí:
Léčba je podpůrná, nejdůležitější jsou léky na snižování horečky, dostatek tekutin a klidový režim.

Mohou dostat šestou nemoc také dospělí?
Dospělí neonemocní, pro těhotné ženy není šestá nemoc nebezpečná.

7. nemoc

Odborně se toto onemocnění nazývá Nemoc Ruka-Noha-Ústa (HFMD – Hand-Foot-Mouth Disease) a způsobují ho enteroviry nebo coxackie viry. Je to nemoc poměrně nová, známá od 90. let minulého století.

Jak se projevuje:
U dítěte se objeví horečka, nechutenství, bolesti v krku, někdy i průjem a postupně dochází k výsevu drobných svědivých puchýřků v typických místech – okolo i v ústech, na dlaních, chodidlech, může být i okolo hýždí. Puchýřky připomínají neštovice, na rozdíl od nich je vyrážka jen na zmiňovaných místech, nikdy není v hlavě a všechny puchýřky se objevují ve stejných stadiích, vyhojují se stejně stroupky, ne postupně jako u neštovic.

U koho se vyskytuje nejčastěji:
Nejčastěji se vyskytuje u dětí předškolních (typicky do 5 let) a raně školních, ale onemocnět mohou i dospělí. Prodělat toto onemocnění můžete opakovaně, protože ho způsobuje hodně různých druhů virů.

Jaký má průběh:
Samotný průběh onemocnění nebývá komplikovaný. Vyrážka je hodně svědivá a někdy i bolestivá, do 10 dní odeznívá.

Jak se léčí:
Léčba je opět pouze podpůrná jako u předchozích virových onemocnění. Na vyrážku na kůži můžete použít chladivé gely nebo genciánovou violeť, případně celkově léky proti svědění (antihistaminika).

Jak moc je infekční?
Onemocnění je hodně infekční. Inkubační doba je 2–6 dní.

Existují u sedmé nemoci nějaké komplikace?
Komplikace mohou nastat u těhotných žen v 1. trimestru, kdy může dojít k poškození plodu, případně i jeho úmrtí. Pokud se žena na začátku těhotenství s tímto onemocněním setká, měla by kontaktovat svého gynekologa.

 

Poznámka:

5., 6. a 7. nemoc jsou virová infekční onemocnění projevující se vždy horečkou a vyrážkou.

 

Odpovídala:

MUDr. Marie Váchová
primářka dětského a dorostového oddělení s perinatologickým centrem v Mostě
– pediatr, neonatolog, vede dětskou nefrologickou poradnu v Mostě,
– zabývá se výživou chronicky nemocných dětí,
– je pediatrickým konzultantem v hyperbarické komoře,
– má 19 let praxe v pediatrii, atestace z pediatrie a neonatologie a je držitelkou funkční licence F016 v umělé výživě a metabolické péči.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn