Pokud máte děti, určitě si pamatujete, že kojenci prospí v prvních týdnech skoro celý den, a to až šestnáct hodin i víc. Cyklus spánku a bdění si obvykle sami řídí v závislosti na tom, co potřebují nejvíce – na hladu. Do 1. roku pak potřeba spánku klesá asi na 14 hodin. Se spánkem je spojena spousta nepravd a pověr, které jsou však často jen velký humbuk. Které k nim patří?
Mýtus číslo 1: Miminko nesmí spát na zádech, je to nebezpečné
Možná vám to říkaly vaše maminky nebo kamarádky, že nejvhodnější poloha pro spaní je poloha na boku. Hlavně ne poloha na zádech, protože hrozí vdechnutí mléka nebo jiné stravy.
Pravdou je, že podle statistky je nejrizikovější poloha na bříšku. Naopak poloha na zádech je bezpečná. Proč tomu tak je? Miminko má v této poloze volné dýchací cesty, takže se snižuje riziko syndromu náhlého úmrtí kojence.
Mýtus číslo 2: Pokud se dítě v noci probudí, znamená to, že má hlad
Děti se v noci opravdu často budí hlady, ale neznamená to, že to platí pro každé miminko a že je to pravidlem. Dokud miminko jen kojíte a nezačne dostávat pevnou stravu, jedno až dvě probuzení v noci na krmení je normální.
Během růstových skoků se může dítě taky častěji probouzet a chce jíst. Existují ale další faktory, které způsobují, že se kojenci v noci budí. Může to být málo spánku během dne, horko, zima, nemoc nebo nepohodlí.
Mýtus číslo 3: Hračky ani polštářky v postýlce miminka nevadí
Vadí! Miminko potřebuje, aby se mu správně vyvíjela páteř, takže je vhodné, aby spalo na rovném a tvrdém povrchu. Kolem hlavičky ani pod hlavičku tedy nic nepatří. Žádné nestabilní hračky, polštářky, deky, nic z toho do postýlky nedávejte. Dítě potřebuje volnost, aby mohlo měnit polohu.
Klasické polštářky tedy rozhodně do postýlky kojence nepatří. A jak je to s polohovacími klíny? Odborníci doporučují probrat jejich vhodnost se specialistou, protože se hodí jen pro děti, u kterých se projeví počínající deformity nebo jiné odchylky.
Mýtus číslo 4: Kojenci nepotřebují denní spánek, když v noci dobře spí
Další nesmysl, kterému byste neměli věřit. Denní a noční spánek vašeho miminka jsou bytostně propojeny. Prvních 12 hodin dne dítěte přímo ovlivňuje dalších 12 hodin (v noci). Miminko, kterému během dne dopřejete spánek, může a bude dobře spát i v noci. Samozřejmě za předpokladu, že celkový denní spánek nepřekročí míru odpovídající jeho věku.
Naopak miminko, které ve dne nespí a nutíte ho nespat, může špatně spát i v noci. Je to proto, že bude nadměrně unavené.
Mýtus číslo 5: Miminka se bojí při spaní tmy, proto musí spát při světle
Den a noc pro vaše dítě skoro nic neznamená a pobyt ve světlé nebo tmavé místnosti příliš nevnímají. Děti se tmy nebojí, protože jejich představivost se rozvíjí až kolem 2. roku. Když byly u maminky v děloze, taky tam nesvítilo světlo a byla tam tma.
Naopak, děti tmu považují za extrémně uklidňující, takže když chcete, aby miminko dobře spalo, ukládejte ho do tmavé místnosti, a to ve dne i v noci. Tma podporuje uvolňování spánkového hormonu melatoninu, který je pro kvalitní spánek zásadní. Když je vaše dítě nadměrně stimulované nebo unavené, uložte ho do tmavé místnosti, to ho uklidní.