24 června, 2025

MUDr. Marek Dvořák: Jak zajistit bezpečnost dětí venku

Ať už vyrážíte na kolo, skáčete na trampolíně, nebo se chystáte plavat na koupališti, v rybníce či v bazénu, při všech těchto příležitostech dbejte na bezpečnost svých dětí i svou. Jak?
lucie jun
Lucie Jůn

ODPOVÍDÁ:

MUDr. MAREK DVOŘÁK, Ph.D., MBA

lékař urgentní medicíny,

pracuje na záchranné službě v Hradci Králové a slouží na Urgentním příjmu dospělých ve Fakultní nemocnici v Motole

BEZPEČNOST Na kole

Pokud vyrazíte ven na kolo, koloběžku či kolo, vždy s helmou. Nestačí, aby mělo helmu jen dítě. Může se stát, že se bude rozhlížet, nechtě narazí do vašeho kola a úraz hlavy maminky či tatínka je rázem na světě. Můžete namítnout, že dříve jsme cyklistické helmy nepotřebovali. A možná ano, přežili jsme to, ale také byla větší úrazovost, jen se o tom nemluvilo. Dále se na kolech i koloběžkách stávají běžné úrazy typu odřenin či zlomenin. S těmi si ale většinou umíme poradit svépomocí, případně jedeme k lékaři na rentgen.

BEZPEČNOST Na trampolíně

Nejsem úplným milovníkem trampolín. Tělo umí vyvinout neskutečnou kinetickou energii a končí to celou řadou úrazů, od drobných zlomenin rukou, vyvrtnutých kotníků až po zlomené klíční kosti.

BEZPEČNOST U vody

Při jakémkoli pobytu u vody musíte mít dítě neustále na dohled – mít přehled, kde je a co dělá. Ani na minutu nemůžete polevit, protože minuty zde případně rozhodují o životě. Pokud to jde, pak samozřejmě zabezpečte bazén tak, aby se k němu dítě samo nemohlo dostat. Jestliže jste někde u vodní plochy – u rybníka, přehrady, moře – zkrátka dítě kontrolujte, sledujte a hlídejte. Jestliže se začne topit v bazénu, skočíte pro něj a vytáhnete ho. Jestliže se topí v hloubce na otevřené ploše, nejprve zavolejte pomoc a až poté skočte do vody, abyste dítě zachránili. Vždy ale mějte po ruce něco, čeho se můžete chytit – lehátko, plovák, kruh, loďku… I patnáctikilové dítě dokáže utopit dospělého chlapa.

Jakmile dítě z vody vytáhnete, sledujete, jak reaguje. Když se trošku oklepe, začne kašlat a reaguje, je vše v pořádku. V případě, že je v bezvědomí, ideálně následujte telefonické pokyny operátora záchranné služby do té doby, než přijedou profesionální záchranáři.

BEZPEČNOST V AUTĚ

Myslím, že dnes už asi není potřeba říkat, že z hlediska bezpečnosti je potřeba mít v autě pro dítě autosedačku a připoutat ho pásem. Já mám rád protisměrné autosedačky, v kterých dítě jezdí co nejdéle, protože jsou nejbezpečnější. Jinak doufám, že již rodiče chápou, že v autě nelze dát si dítě na klín a připoutat oba pásem. To opravdu nezkoušejte. Stačí si zajít na simulátory a uvidíte, co vše takové rozhodnutí může napáchat. V náručí dítě při nárazu opravdu neudržíte! Jezděte s dětmi bezpečně a zbytečně nehazardujte.

Facebook
Twitter
LinkedIn
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}