31 ledna, 2025

Máte doma předškoláka? Máme pro vás 12 tipů, jak ho pomalu připravovat na školu

Už za pár měsíců vás čeká zápis do první třídy a nástup do školy? Máte pocit nejistoty, zda to váš předškoláček zvládne? Zachovejte klid! Děti se v tomto období velmi rychle zlepšují. Přesto je namístě trochu doma potrénovat. Poradíme vám, jak na to.
lucie jun
Lucie Jůn

„Půl roku je dlouhá doba a děti v tomto věku dělají opravdu velké pokroky. Dokonce i přes prázdniny se u nich dějí významné změny a často neskutečně rozumově vyspějí,“ říká učitelka první třídy Mgr. Zuzana Kostková. „Pokud si nejste jistí, jak na tom váš předškolák je, proberte situaci z učitelkou ze školky, která ví, jak dítě pracuje, a co je třeba potrénovat,“ dodává Mgr. Kostková.

Pokud chcete děti začít pomalu připravovat, zkuste naše tipy

  • Zaměřte se na uvolnění ruky. Před aktivitami s dětmi procvičte a rozhýbejte celé paže, ruku v lokti, zápěstí a prstíky. Děti mohou napodobovat pohyby míchání vařečkou, točení mlýnkem, kreslit střídavě rukama ležaté osmičky, mohou tleskat nataženýma rukama jako čáp.
  • Dělejte s dětmi tzv. uvolňovací cviky – kreslete klubíčka, motanice, vlnovky, spirály, rovné a přerušované čáry. Mnoho pracovních listů a tipů najdete třeba na internetu.

  • Dbejte na správné držení tužky, úchop by měl být tzv. špetkový.
  • Nechte děti vybarvovat omalovánky, dbejte na to, aby nepřetahovaly, a učte je vyvíjet správný tlak na tužku.
  • Pořiďte si publikaci a pracovní sešity pro předškoláky, kde najdete mnoho úkolů a zajímavých tipů, jak hravě trénovat.
  • Paměť procvičujte hraním pexesa nebo skládáním puzzle. Můžete také vytvářet slovní řetěz. Začněte větou: „Jedu na dovolenou a do kufru si zabalím…,“ a postupně každý hráč přidá jednu věc, kterou si zabalí, a vždy musí zopakovat celou řadu věcí jmenovaných předtím.
  • Kupte si společenské hry jako je Člověče, nezlob se, Z pohádky do pohádky, Domino, z karet třeba Prší nebo různé hry na postřeh či na hmatovou paměť.
  • Pořiďte dětem kvalitní nůžky a trénujte. Nechte je vystřihovat obrázky z časopisů a novin, vystřihujte s nimi geometrické tvary a proužky nebo jim pořiďte vystřihovánky.
  • Zkoušejte skládat z papíru. Zkuste složit třeba lodičku, čepici nebo větrník. Děti si je mohou také vybarvit nebo polepit podle fantazie.
  • Čtěte dětem pohádky a pak je nechte příběh převyprávět. Zkoušet můžete variace na dokončení příběhu podle vlastní fantazie nebo vytváření vlastních příběhů nebo dětem pouštějte různé zvuky a nechejte je hádat, co je to za zvuk. Mohou to být zvuky zvířat, vozidel, města, přírody…
  • Nezapomínejte také na hrubou motoriku a snažte se rozvíjet u dětí obratnost, rovnováhu a koordinaci pohybů. Veďte děti ke sportu, nechte je zkoušet rozmanité sportovní aktivity a choďte co nejvíc na hřiště, kde děti mohou lézt a šplhat. Doma si můžete vytvořit malou opičí dráhu.
  • Podporujte u dětí sebeobsluhu, nechte je oblékat se a svlékat se samostatně, nepomáhejte jim se zipy a knoflíky, učte je zavazovat si tkaničky a také správně držet příbor.

 

 

ŽENA

Facebook
Twitter
LinkedIn
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}