1 června, 2026

Nemáte doma premianta? Tohle rozhodně nedělejte!

Když se začnou ve škole objevovat špatné známky, vždycky to rodiče nemile překvapí. Zachovejte klid, začněte pátrat po příčinách a pak prospěch řešte.
lucie jun
Lucie Jůn

Nenadávejte

Vyhněte se škatulkování typu „ty skončíš jako kopáč“ nebo „jsi fakt k ničemu“. Takovými poznámkami dítěti akorát uškodíte psychicky a jeho sebevědomí bude na bodu nula. Známky sice mají určitou vypovídací hodnotu, ale nejsou vším. Neznamenají, že dítě v životě neuspěje. Myslete také na to, že za špatným prospěchem se může ukrývat víc věcí než jen nedostatek inteligence či lenost. Vždyť jistě i vaše okolí je plné lidí, kterým to ve škole moc nešlo.

Nesrovnávejte

Jak to, že Honzík dostal jedničku, a ty pětku? Kdyby ses učil jako Hanička, určitě bys měl lepší známky. Tyto věty jsou opět špatně, protože srovnávat děti s jejich spolužáky je to nejhorší, co můžete udělat. Sice dítěti přímo neříkáte, že je hloupé, ale dáváte mu jasně najevo, že každý kluk od sousedů je lepší, chytřejší a šikovnější.

Vyhněte se fyzickým trestům

Plácnutím přes zadek dáte jasně najevo, že špatné známky jsou to nejhorší. Výprask ale nikdy nikomu k lepším studijním výsledkům nepomohl. Dítě se nemůže bránit a tak se v něm hromadí vztek, který způsobuje ještě větší stres, nesoustředěnost a roztěkanost.

Pozor na výhružky

Ještě jedna pětka a končíš s fotbalem. Jestli si to do měsíce neopravíš, máš půl roku zaracha. Takové návrhy na tresty z vás mohou vyletět rychleji, než si je stačíte promyslet. Nakonec na ně buď brzy zapomenete, nebo zjistíte, že je nejste schopni dodržet, a v tu chvíli se z nich stanou plané výhrůžky. Ztrácejí jakýkoli smysl, kýžený efekt se nedostaví a vy přicházíte o autoritu. Dítě má možná špatné známky, ale hloupé určitě není a to si spočítat dokáže.

 

Jak tedy reagovat na špatné výsledky ve škole?

  • Nekřičte, nevyhrožujte, nebouchejte do stolu. Nejprve se uklidněte a pak začněte situaci v klidu řešit.
  • Ptejte se, proč se to stalo, jestli dítě něco nechápe nebo je výuka moc rychlá. Zkuste se obrátit i na učitele a hledat příčinu.
  • Pokud dítě dostalo špatnou známku výjimečně, není třeba z toho vyvozovat dalekosáhlé důsledky. Pokud se však opakují často, je na místě to už řešit.
  • Nabídněte dítěti pomoc a učte se společně.
  • Přimějte dítě k zodpovědnosti. Někdy mu stačí vysvětlit, že nemusí mít pouze jedničky, ale že se cení slušné známky a snaha. Nastavte si určitá pravidla a povinnosti. Pokud je dítě splní, může chodit ven nebo do kroužků bez problémů a zákazů.
  • Zkuste dítěti sehnat doučování.
Facebook
Twitter
LinkedIn
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}