4 června, 2024

Zbavte své dítě konečně plenek a naučte ho na nočník

Zaručený recept na to, jak dítě zbavit plenek, neexistuje. Každé dítě je totiž jiné a často je cesta odplenkování zdlouhavá a trnitá. Máme pro vás několik rad, jak na to.
lucie jun
Lucie Jůn

Kdy nastane správný čas?

Začít učit děti na nočník můžete zkusit kolem druhých narozenin, ale většinou to zvládnou ve věku mezi dvěma a půl a třemi lety. Některé děti jsou šikovnější a jiným to zase trvá trošičku déle, proto se neřiďte podle ostatních. Je potřeba si uvědomit, že každé dítě je jiné, a teprve děti kolem osmnácti měsíců si začínají uvědomovat, že vyměšují.

Začít můžete, když…

  • dítě zná slova „kakat“ a „čurat“ a rozumí i jejich významu,
  • je stolice pevná a pravidelná,
  • po krátkém spánku se budí se suchou plenou,
  • při potřebě se vytratí do druhého pokoje nebo se schová,
  • necítí se příjemně v plné pleně.

Zkuste naše tipy, jak začít:

 Ukazujte příklady

Děti se učí napodobováním, buďte jim tedy dobrým příkladem a ukažte jim, že i vy používáte toaletu a že je to naprosto normální. Běžte spolu na WC, zkuste spláchnout toaletní papír, hrajte si, že plyšové hračky a panenky také chodí na záchod nebo nočník.

Trpělivě vysvětlujte

Vysvětlete dítěti, že už je velké na to, aby nosilo plenky, a řekněte mu, že velké děti čurají a kakají do nočníku nebo do záchodu. Připravte své dítě na to, že mu sundáte plenku a budete zkoušet, zda zvládne vykonat potřebu do nočníku nebo záchodu. Pokud vám dítě v této fázi řekne, že to dělat nechce, doporučujeme ho nenutit. Znovu se ho zeptejte třeba za čtrnáct dní.

Čurání a kakání pojmenujte

Zkuste vymyslet jednoduché a zapamatovatelné pojmenování, které může dítě dobře vyslovit. Používejte ho celá rodina. Dítě tak bude znát výraz, kterým svou potřebu jasně vyjádří. 

Začněte ve vhodný čas

Nezačínejte s odnaučováním plen v době, kdy je dítě ve stresu, stěhujete se nebo je nemocné. Dítě by mělo být v klidu a potřebuje stabilní domácí prostředí.

Nočník mějte po ruce

Nočník by měl být vždy po ruce. Vyhraďte mu doma nějaké místo a ukládejte ho tam. Dítě si na to za čas zvykne, a až bude potřebovat, bude vědět, kde ho najde. Na nočník učte dítě pomalu a postupně. Nenuťte ho na něm sedět, když nechce nebo se ho bojí. Pokud nočník dítě nepřijímá, můžete vyzkoušet toaletu s redukcí.

Tip: Při výběru nočníku se zaměřte na to, aby byl dostatečně stabilní a vyrobený z kvalitního materiálu. Také by měl být dostatečně velký a s protiskluzovými lemy.

Myslete na čas

Z počátku nabízejte nočník nebo záchod dítěti každou půl hodinu, také se ho nezapomínejte ptát před spaním a po spaní, před odchodem na procházku či před cestou autem. Pro případ nehody se vybavte náhradním oblečením.

Chvalte a tleskejte

Neprojevujte zklamání a vztek z nevydařeného pokusu a dítěti nenadávejte. Naopak ho podporujte, pochvalte, a pokud se mu podaří vykonat potřebu na správné místo, zatleskejte mu a až přehnaně se radujte. Uvidíte, že se to dítěti bude líbit a bude se o to více snažit.

Zvolte vhodné roční období

Zejména v létě nechte děti běhat na zahradě nalehko v lehkém oblečení, ideálně na gumu. Zkuste také třeba při čurání zalévat stromy nebo kytičky. Některé děti si celý proces uvědomí, pokud jim umožníte běhat po zahradě nebo i doma zcela nahaté, bez kalhot i spodního prádla. Jiné naopak potřebují zažít nepříjemné mokro. Nezapomeňte, že nočník by měl být k dispozici v blízkosti.

Dodržujte pravidla

Pokud začnete používat nočník, nedávejte již dítěti pleny. Do postýlky natáhněte nepromokavou podložku a na výlety si s sebou vezměte cestovní nočník nebo zásobu oblečení na převlečení.

Zkuste dítě upoutat

Některé děti zaujme hrací nočník, který jakmile do něj dítko vykoná potřebu, začne hrát nebo zpívat. Stejně tak jsou zajímavé šumivé barevné tablety, které se při počurání zbarví a hodně pění.

Facebook
Twitter
LinkedIn
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}