23 července, 2024

Zánět spojivek: jak ho řešit a jaká je prevence?

Zánět spojivek není v dětském věku nic neobvyklého, v kolektivech se šíří velmi rychle. Co dělat, když se objevuje opakovaně, a jaká je jeho prevence, jsme se zeptali oční lékařky MUDr. Kateřiny Hložánkové, FEBO, z oční kliniky Lensi.
lucie jun
Lucie Jůn

Co je to zánět spojivek?

Jedná se vlastně o zanícení spojivky neboli tenké blanky pokrývající zevnitř oční víčko a zvnějšku oční bulvu. Jakmile máte podezření na zánět spojivek, kontaktujte svého pediatra nebo přímo dětskou oční ambulanci. Toto onemocnění je nejen velmi nakažlivé, ale neléčený zánět může způsobit poškození rohovky a další komplikace. Inkubační doba zánětu spojivek je kolem dvou dnů.

Jaké jsou příznaky?

  • Začervenání oka
  • Popraskané žilky v oku
  • Silně slzící oko
  • Může se objevit i otok víčka
  • Zánět často provází bílý nebo žlutý hnisavý výtok, který po ránu zalepí očičko
  • Objevit se může i svědění, pálení a světloplachost

Virový nebo bakteriální?

Lékař by měl vždy určit příčinu zánětu a nasadit vhodnou léčbu. Pro bakteriální zánět spojivek je typický hnisavý výtok z oka a léčí se podáváním antibiotik ve formě kapek či mastí. Virový zánět spojivek lze pouze mírnit pomocí dezinfekčních kapek, jako je např. Ophtalmo-Septonex.

Alergie

Často se u dětí může objevit také alergický zánět spojivek způsobený nějakým alergenem, třeba pyly. Na ten fungují oční kapky s obsahem antihistaminik. Vždy je nutné odstranit alergen z dosahu dítěte a oči lze také chladit obklady.

Co dělat, když se záněty spojivek u dítěte opakují?

Opakované záněty spojivek je potřeba vždy řešit s očním lékařem. Mohou být alergického původu, dítě si oči mne, drbe a přitom si do nich může sekundárně zanést zánětlivý patogen. Pokud jsou záněty infekčního charakteru a opakují se, je potřeba hledat příčinu. Problém může být v slzných cestách, například ve špatné průchodnosti slzných cest či při přítomnosti patogenu v slzném vaku,“ říká MUDr. Kateřina Hložánková, FEBO, oční lékařka z kliniky Lensi.

Existuje nějaká prevence?

„Prevencí infekčního zánětu spojivek je vyhnout se stavům, které snižují obranyschopnost, jako je celodenní pobyt v prašném prostředí, bazénu či na přímém slunci bez ochrany očí. Dále je vhodné omezit sahání do očí špinavýma rukama. To je nejčastější příčina zánětu,“ vysvětluje MUDr. Hložánková. „Pokud starší děti – adolescenti – nosí kontaktní čočky, je nutné striktně dodržovat veškeré zásady při jejich používání,“ dodává.

 

Při všech typech zánětů je nutné dodržovat hygienu rukou, nesahat si do očí a nemnout si je. V rodině by měl mít každý člen svůj ručník, aby nedošlo k síření nákazy. Povlečení na polštáři perte a měňte co nejčastěji. Do kolektivu se může dítě vrátit za týden až deset dní.

Facebook
Twitter
LinkedIn
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}