Zatímco běžný dospělý člověk by měl podle odborníků každý den vypít zhruba 2 litry vody, v těhotenství a při kojení je nutné příjem tekutin významně navýšit. Nedodržování pitného režimu může ovlivňovat správný vývoj plodu, způsobovat vyčerpání organismu a zhoršovat životní funkce matky a dítěte. Je prokázáno, že dehydratace těhotných v 3. trimestru může být příčinou nižší porodní hmotnosti, kratší délky, menšího obvodu hlavy a obvodu hrudníku novorozenců.

MUDr. Petra Hanulíková Ph.D., vedoucí lékařka porodních sálů z Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze-Podolí

MUDr. Marcela Křížová, vedoucí lékařka oddělení fyziologických novorozenců a vedoucí mléčné banky v Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze-Podolí
Proč je dobré se na pitný režim u těhotných a kojících zaměřit:
- Během těhotenství dochází v organismu k mnoha změnám zajišťujícím správný vývoj plodu. Jedná se například o vyšší míru zadržování vody v těle, zvýšení množství cirkulujícího objemu krve či její větší průtok ledvinami.
- Těhotná žena by měla z nápojů a stravy přijmout 3 litry tekutin denně, přičemž příjem z nápojů by měl představovat 2,3 litru. Tekutiny přijaté ze stravy by měly tvořit dalších 0,7 litru.
- Vhodnými potravinami k doplnění pitného režimu jsou ovoce, zelenina či polévky.
- Celková potřeba tekutin je ovlivněna mnoha faktory, mezi které patří např. okolní teplota, vlhkost vzduchu či fyzická aktivita.
- Při kojení se potřeba příjmu tekutin ještě zvyšuje. Celkově by kojící žena měla přijmout 3,4 litru tekutin denně. Mimo jiné proto, že mateřské mléko je z téměř devíti desetin tvořeno vodou.
- V prvním půlroce po porodu by proto ženy měly jen formou nápojů denně přijímat 2,7 litru vody. A stejně jako v těhotenství by pak měly v potravě přijmout dalších 0,7 litru.
- Nedostatečný příjem vody v době kojení vede k lehké dehydrataci matky se všemi nepříznivými důsledky, jež z toho vyplývají.
- Snížený příjem tekutin sice neomezí tvorbu mléka, čímž je dítě chráněno před nedostatkem potravy, o to většímu riziku dehydratace ale čelí matka. Dostatečný příjem tekutin je potřebný k zajištění správné funkce kůže, mozku, kardiovaskulárního systému, trávicího traktu, vylučovacího systému a k udržování tělesné teploty.
- Nastávající i čerstvé maminky by měly podle lékařů věnovat zvýšenou pozornost také složení tekutin, které přijímají. Ne všechny nápoje jsou pro hydrataci organismu vhodné. Například kofein a alkohol naopak tělo o tekutiny připravují, čímž ho zároveň ochuzují o důležité minerály.
- K zajištění příjmu tekutin je ideální čistá pramenitá voda nebo přírodní minerální voda s nízkým obsahem minerálů. Obsah minerálů ve slabě mineralizovaných vodách je v rozmezí od 50 do 500 miligramů na jeden litr. Hranice pro kojeneckou vodu je na úrovni zmíněných 500 miligramů. Proto je kojenecká voda Natura vhodná pro každodenní pití těhotných i kojících žen, stejně jako pro přípravu kojenecké stravy.
- Kromě nízké mineralizace musí voda vhodná pro těhotné a kojící ženy splňovat také přísné limity pro obsah dusičnanů či sodíku.
- Cenné zdroje pramenité vody odpovídající potřebám těhotných a kojících žen lze nalézt i v tuzemsku. Už více než 30 let zásobuje Česko kojeneckou vodou významný zdroj v Teplicích nad Metují, který leží v národní přírodní rezervaci Adršpašsko-teplické skály. Voda Natura z řídce osídlené zalesněné oblasti s minimální průmyslovou aktivitou je tak kvalitní, že nemusí procházet žádnou další úpravou ani čištěním.
Více informací na stránkách http://www.nazdravikazdyden.cz
Odpovídaly:
MUDr. Petra Hanulíková Ph.D.
vedoucí lékařka porodních sálů z Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze-Podolí
a
MUDr. Marcela Křížová
vedoucí lékařka oddělení fyziologických novorozenců a vedoucí mléčné banky v Ústavu
pro péči o matku a dítě v Praze-Podolí
Facebook
Twitter
LinkedIn
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}