21 května, 2024

Víte, jak pečovat o dětské nehty?

Péče o dětské nehty je důležitou součástí celkové hygieny. Správná a pravidelná péče o nehty může pomoci předcházet infekcím a jiným zdravotním problémům. Učte děti pečovat o nehty a ruce od malička.
lucie jun
Lucie Jůn

První stříhání

S prvním stříhám nepospíchejte, po porodu bývají nehtíky srostlé a dětem se postupně samy odlupují. Se stříháním tedy chvíli počkejte a začněte až přibližně ve dvou týdnech věku dítěte.  Nejmenším miminkům se doporučuje stříhat nehty ve spánku, často u toho totiž pláčou a mrskají rukama.

Pravidelné stříhání u větších dětí

Dětské nehty rostou velmi rychle, a tak je potřeba je pravidelně stříhat, ideálně je to na rukou jednou týdně a na nožičkách jednou za dva týdny. Používejte speciální dětské nůžky s tupými kulatými konci, abyste se vyhnuli jakémukoli poranění. Správná technika stříhání je zcela zásadní, na rukou stříhejte nehty dokulata a na nohou rovně, abyste předešli zarůstání.

Co dělat, když nehet zaroste?

Zarostlý nehet u dítěte není nic neobvyklého. Nejprve zkuste nehet zahojit doma a mažte postižené tzv. černou mastičkou – Ichtoxylem. Ta vytahuje zánět a také hnis. Pokud se na kůži objeví bolestivý zarudlý otok, který se nelepší a trvá déle než pět dní, bude potřeba navštívit dětskou chirurgii, kde lékař stav nehtu posoudí a navrhne řešení.

Čistota a hydratace

Při každém koupání odstraňte zanesenou špínu pod nehty, ideálně měkkým kartáčkem. Udělejte si z toho každodenní rutinu a časem to budou děti dělat samy. Nezapomínejte také pravidelně používat dětský hydratační krém nebo olej na ručičky a nehtíky. Vyhněte se agresivním parfémovaným produktům a volte spíše přírodní. Doporučujeme třeba kokosový olej, který krásně promastí a vyživí kůžičku i nehty.

Jak na záděry?

Pokud se na prstíčku objeví záděra, v žádném případě ji netrhejte. Zkuste postižené místo opatrně zastřihnout a vydezinfikovat. Pokud je místo zanícené, naneste na něj višňovou mast nebo zmiňovaný Ichtoxyl. Prevencí záděr je pravidelné ošetřování kůže zvláčňujícími krémy.

Pozor na kousání nehtů

Kousání nehtů patří mezi častý dětský zlozvyk a často přetrvává až do dospělosti. Důvody mohou být různé – nuda, stres nebo potlačený vztek. Nečekejte, že z toho dítě vyroste, a raději to řešte ihned. Okousané bolestivé nehty do krve jsou živnou půdou pro záněty a bakterie a navíc časem začne kůže nehet přerůstat.

Jak dítě odnaučit kousat si nehty?

  • Zkuste dítěti doplnit vápník. Říká se, že kousání nehtů je projevem nedostatku vápníku.
  • Učte dítě, že hezké ruce jsou jejich vizitkou. Vysvětlete mu, proč je nutné o nehty pečovat a udržovat v pořádku. Namažte si třeba společně ruce, dopřejte si masáž apod.
  • Omezte stresové situace a pořiďte domů antistresový míček, korálky na navlékání nebo pastelky, jednoduše dětské ruce co nejvíce zabavte.
  • Zkuste hořký lak na nehty, náplasti nebo dítěti nasaďte rukavice.
  • Dítě zabavte, abyste předešli nudě. Omezte sledování televize a vyrazte ven na hřiště nebo zkrátka někam, kde dítě nebude mít na kousání nehtů čas.
Facebook
Twitter
LinkedIn
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}