2 dubna, 2024

Víte co jsou molusky? Jak je poznat a také léčit

Molusky se objevují nejčastěji u předškoláků a školáků a jsou více nepříjemné než nebezpečné. Děti je mohou velmi snadno chytit kdekoliv v kolektivu. Jak je poznáte a jak se těchto urputných návštěvníků zbavit?
lucie jun
Lucie Jůn

Jak poznáte molusky?

Molusky jsou malé, svědivé puchýřky virového původu. Mají světle růžovou nebo nažloutlou barvu a jsou velké 1-6 mm. Mají pravidelný tvar a uprostřed malý důlek. Při zmáčknutí tohoto pupínku z něj vytéká tekutina, která je vysoce nakažlivá. Molusky se přenáší přímým kontaktem s nakaženou osobou nebo přes kontaminované předměty. Vyskytují se jak ve větším množství, tak i jednotlivě po celém tělíčku dítěte, nejraději mají však obličej, třísla, paže nebo oblast genitálu či řitního otvoru. Pro rodiče bývá mnohdy obtížné molusky napoprvé rozpoznat, pokud na ně máte podezření, obraťte se na svého pediatra, který je bezpečně rozpozná, či odebere vzorek.

Jak se jich zbavit

Molusky nejsou bolestivé, ale často hodně svědí. To nutí děti si tato místa neustále škrábat, což má za následek další šíření infekce. K léčbě molusek se v první fázi využívají většinou mastičky a různé antivirové roztoky. Pokud nepomáhají, je na řadě odstranění puchýřků buď pomocí laseru, zmrazením tekutým dusíkem či drobným chirurgickým zákrokem, kdy se molusky seškrabávají.

Lze se jich zbavit přírodní cestou?

Molusky lze léčit i přírodně, v začátcích onemocnění může pomoci potírání propolisovou tinkturou, tinkturou z tužebníku jilmového nebo tea tree olejem. Často také zmizí při pobytu u moře, proto se doporučují i koupele s použitím mořské soli. Pokud však babské rady nestačí, obraťte se na lékaře. Při dlouhodobě neléčené infekci se mohou objevit komplikace a v místech výskytu se může rozšířit ekzém.

Existuje prevence?

Aby se zabránilo navrácení onemocnění, je důležitá důkladná osobní hygiena a posilování imunity. Molusky se vyskytují nejčastěji u dětí se sníženou imunitou a rády se vrací. Prevencí je proto pestrý jídelníček s dostatečným množstvím vitamínů, otužování a také pravidelný pobyt na čerstvém vzduchu. Vhodné je také podávat dítěti pro posílení obranyschopnosti třeba rakytník nebo echinaceu.

Facebook
Twitter
LinkedIn
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}