13 listopadu, 2021

Trápí vás nebo vaše děti akné? Zeptali jsme se odborníka, jak si s ním poradit!

Akné je jedno z nejčastějších kožních onemocnění, které potrápí až každého pátého člověka. Typické jsou projevy v pubertě, kdy trápí až 85 % mladých lidí ve věku 12-24 let, ale výskyt je běžný i v dospělém věku, po vysazení hormonální antikoncepce nebo po porodu. Na „zoubek“ jsme se mu podívali s dermatoložkou, MUDr. Janou Teplanovou z liberecké Kliniky estetiky, laserové medicíny a sonografie SKIN CARE Liberec.
lucie jun
Lucie Jůn

Jak poznám, že se jedná o akné a kde se vyskytuje?

Akné se nachází v místech se zvýšeným výskytem mazových žláz, typicky na obličeji, ale může být také v dekoltu, na zádech a ramenou. Na kůži pozorujeme nezánětlivé bílé a černé tečky (tzv. uzavřená a otevřená komedona), zánětlivé pupínky, v závažnějších případech hnisavé pustuly až bolestivé noduly a píštěle. Po zhojení akné mohou přetrvávat pigmentové skvrny, jizvy anebo začervenání. Je zajímavé, že již v kůži, která na první pohled nejeví známky akné, probíhají změny, které vedou k nezánětlivým i zánětlivým formám akné. Mikroskopicky pozorujeme tzv. mikrokomedon.

Proč akné vzniká?

Na vzniku akné se podílí společně několik faktorů: zvýšené množství kožního mazu a jeho změněná kvalita, uzavření vlasového folikulu, kam ústí mazové žláza, vlivem zvýšeného rohovění pokožky, změny ve složení kožního mikrobiomu (Cutibacterium acnes) a v neposlední řadě zánět vlasového folikulu. Roli při vzniku hraje i genetická predispozice. Mezi spouštěče onemocnění patří znečištěné životní prostředí, klima, nevhodná komedogenní kosmetika, nadmíra stresu, nedostatek spánku, hormonální nerovnováha, některé typy léků, mechanické dráždění kůže a u některých pacientů i konzumace potravin s vysokým glykemickým indexem či mléčných výrobků.

Jaké máme možnosti léčby akné?

Léčba akné bývá dlouhodobá a k vysněnému výsledku je často nutná kombinace více léčebných metod volených individuálně dle závažnosti a rozsahu akné, věku, zdravotním stavu a přání pacienta. Na výběr jsou lokální přípravky obsahující účinné látky (např. retinoidy, antibiotika, zinek, benzoylperoxid nebo kyselinu azelaovou), v těžších případech je možná celková léčba antibiotiky, perorálním izotretinoinem nebo u žen léčba hormonální. V některých případech můžeme využít účinky laseru, světloléčbu nebo některou z metod estetické medicíny.

„Základním pilířem léčby je správný výběr dermokosmetiky určené pro aknózní pleť, kterou můžeme využít u všech forem akné.  Léčba středně těžkých a těžkých forem akné by měla probíhat vždy pod kontrolou dermatologa“ uvádí MUDr. Jana Teplanová.

Jak by měli pacienti s akné o svoji pleť pečovat?

Základem léčby je důsledné čištění pleti.  Pleť je vhodné omývat dvakrát denně, ideálně vlažnou vodou. Samozřejmostí je omytí pokožky po cvičení či zpocení. Důslednost je nutná především u večerní rutiny, kdy je nutné odstranit make-up, nečistoty, pot a odumřelé buňky a připravit pleť na noční regeneraci.  Možný je i princip dvojího čištění. Nikdy by však nemělo dojít k přesušení či pnutí pokožky. Například čisticí gel Cleanance pro mastnou pleť se sklonem k akné je šetrný a zároveň efektivní pro odstranění nečistot a je vhodný na obličej i celé tělo. Je dobré volit přípravky nekomedogenní.

Na mírné až středně těžké akné je možné v dalším kroku aplikovat koncentrovaný přípravek CLEANANCE COMEDOMED proti akné. Velkou výhodou je viditelné zlepšení nezánětlivých i zánětlivých lézí již po týdnu používání a klinicky prokázaný efekt proti recidivě projevů. Je vhodný i pro těhotné ženy a děti od 12 let.

Dospělé ženy s tendencí k akné mohou vyzkoušet exfoliační sérum CLEANANCE A.H.A s kombinací kyseliny mléčné a jantarové.  Produkty s A.H.A. kyselinami pomáhají obnovit pokožku, mohou zmírnit projevy akné a předcházet vzniku jizviček. Posledním krokem denní rutiny by vždy měla být účinná fotoprotekce. Vhodný je nekomedogenní krém s SPF 50+, který je určený pro mastnou pleť s nedokonalostmi.

Co když běžná kosmetika na akné nestačí? Jak byste pomohla pacientům, kteří podstupují medikamentózní léčbu akné, která může pokožku vysušovat?

Léčba retinoidy je velmi účinná, ale vedlejším efektem bývá suchá a podrážděná pokožka. Je důležité doplnit léčbu o produkty, které pokožku zároveň hydratují a zklidňují. Ideální je zklidňující přípravek, který poskytuje potřebnou hydrataci a pomáhal udržet pokožku v rovnováze během léčby jako například zklidňující krém Cleanance Hydra. Pro obnovu pokožky po akné je důležité podporovat její hojení a minimalizovat vznik jizev. Reparační krém může pomoci v procesu regenerace Cicalfate+ obnovující ochranný krém. A pro citlivou oblast rtů, která může být zasažena vedlejšími účinky léčby, je vhodný balzám na rty, který rty zklidňuje a chrání.

Paní doktorko, děkujeme za rozhovor.

Odpovídala:

MUDr. Jana Teplanová, dermatoložka, Klinika estetiky, laserové medicíny a sonografie SKIN CARE Liberec

 

Ve spolupráci s www.avene.cz, skincareliberec.cz

Facebook
Twitter
LinkedIn
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}