4 dubna, 2024

Tajemná MONONUKLEÓZA

Je to tak trochu zvláštní nemoc. Někdo ji může prodělat a ani o tom neví. Její příznaky jsou podobné angíně – tedy teploty, bolest v krku, zvětšené mandle, obtížné polykání… Jenže na ni nezabírají antibiotika. Jak tedy mononukleózu poznáme?
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
MUDr. Marie Váchová, primářka dětského a dorostového oddělení s perinatologickým centrem v Mostě

Mononukleóza – o jaké onemocnění se vlastně jedná?

Jde o onemocnění, které se přenáší zejména slinami, proto název „nemoc z líbání“. Malé děti se nakazí také slinami, když například olizují hračky nebo jiné předměty, jako jsou lahvičky s dudlíky, lžičky nebo jiné nádobí. Do 2 let děti nemoc prodělají většinou bezpříznakově.

Jaké má mononukleóza příznaky?

Nejčastější příznaky jsou déletrvající horečky, zvětšení uzlin, jater a sleziny, příznaky anginy – bolest v krku, obtížené polykání, povláčky na krčních mandlích. Někdy je přítomná vyrážka, nechutenství, bolesti hlavy, slabá žloutenka. Po prodělání nemoci se může vyskytnout únavový syndrom, déletrvající zhoršení jaterních testů vyžadující speciální jaterní dietu, chudokrevnost.

Co ji vlastně způsobuje?

Infekční mononukleózu způsobují 2 typy virů – EBV (Ebstein-Barrové virus) a CMV (cytomegalovirus). Jedná se tedy o onemocnění, které nelze léčit antibiotiky.

Jak ji rozeznáme od angíny či nachlazení?

Mononukleózu od anginy rozpoznáme na první pohled obtížně. Může nám pomoci plně rozvinutý klinický obraz nemoci – rozsáhlé povlaky na zvětšených krčních mandlích, zduřelé krční uzliny splývající do mas, otoky víček, prokrvácení patra. Tyto příznaky jsou typické pro adolescenty, u malých dětí většinou chybějí. U nich nám pomůže laboratorní vyšetření, kde se zjistí nízký zánět v krvi, můžeme potvrdit přítomnost protilátek proti virům EBV a CMV. Ve zkratce se dá říct, že na infekční mononukleózu se má myslet vždy, když angina neodpovídá adekvátně na nasazená antibiotika.

Jakou má mononukleóza inkubační dobu?

Inkubační doba se udává mezi 4 dny až 4 týdny.

Jak se mononukleóza léčí?

Vzhledem k tomu, že jde o virové onemocnění, antibiotika na něj neúčinkují. Někdy se antibiotika nasazují, pokud je podezření, že jde o současnou bakteriální infekci. Léčba je tedy symptomatická, léčíme pouze příznaky – na horečky léky snižující teplotu, jaterní dieta a ostropestřec mariánský při zvýšení jaterních testů, je vhodné podávat vitaminy skupiny B a C. Základem léčby je klidový režim, k usnadnění regenerace organismu.

Může ji dítě/člověk dostat i opakovaně?

Infekční mononukleózu opakovaně dostat nemůžete, tato nemoc zanechává dlouhodobou imunitu. Ale virus EBV přetrvává v těle po prodělání celý život a při oslabení organismu se může stát, že dojde k jeho reaktivaci (stejně jako má někdo opakovaně opar rtu při herpesvirové infekci) a objeví se příznaky infekční mononukleózy, ne však plně vyjádřené. U lidí nad 40 let se toto onemocnění již prakticky nevyskytuje.

 

Odpovídala:

MUDr. Marie Váchová
primářka dětského a dorostového oddělení s perinatologickým centrem v Mostě
 pediatr, neonatolog, vede dětskou nefrologickou poradnu v Mostě,
 zabývá se výživou chronicky nemocných dětí,
 je pediatrickým konzultantem v hyperbarické komoře,
 má 19 let praxe v pediatrii, atestace z pediatrie a neonatologie a je držitelkou funkční licence F016 v umělé výživě a metabolické péči.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn