Pojďme si možná na úvod říct, jaký je rozdíl mezi dětským a dospělým chrupem?
Hlavní rozdíl je v počtu zubů. Dětský chrup se skládá z 20 zubů, stálý chrup u dospělých se včetně zubů moudrosti skládá z 32 zubů. Dětské zuby jsou menší a většinou jsou mezi jednotlivými zuby mezery – není to však pravidlo.
Dále je rozdíl v barvě zubů. Dětské zuby jsou většinou velmi bílé, někdy mají až namodralý nádech. Dospělý chrup má nádech dožluta.
Další rozdíly jsou pak mikroskopické. Dětské zuby mají tenčí sklovinu, která je také méně mineralizovaná, což ulehčuje zubnímu kazu rychlejší šíření.
Liší se nějak péče o dětské a dospělé zuby?
Dá se říct, že princip péče o chrup je u všech stejný. Nejdůležitější je odstraňování zubního plaku. Čistý zub se nezkazí.
Kdy u dítěte můžeme očekávat první zoubky?
První zoubky se objevují okolo 6. měsíce života.
Je třeba začít s čištěním zoubků opravdu už od těch prvních?
Ano, určitě. V momentě, kdy se zub prořeže do ústní dutiny, je potřebné pravidelné odstraňování zubního plaku. Ideálně malým kartáčkem.
Kdy můžeme nechat dítě čistit zuby samostatně?
Každé dítě je jiné, je těžké toto generalizovat. Rodiče by měli zuby dočišťovat do takového věku, kdy je dítě dost zodpovědné na to, aby si zuby vyčistilo samo. Ideální je koupit detektor plaku – látka zabarví špatně vyčištěná místa a rodič sám vidí, zda si dítě vyčistilo zuby dostatečně. Určitě je důležitá také návštěva dentální hygieničky, která s dítětem čistění zubů nacvičí a vybere správné rozměry mezizubních kartáčků.