Odpovídá:
Mgr. et Bc. Lenka Medvecová Tinková, www.prosimspinkej.cz
V období, kdy už děti více poznávají svět na „vlastních nohou“ a hlavní roli hraje pohyb a objevování, může být pro ně přes den mnohem těžší se „zastavit“ a usnout. Kdy dětem stačí jen jeden denní spánek a kdy už vydrží bez něj? Jak pomoci děťátku přes den více odpočívat i když už odpoledne nespí?
Denní rytmus a spánek
Nejčastěji děti přechází ze dvou denních spánků na jeden mezi 12. – 18. měsícem věku. Kolem dvou let je denní spánek mnohem více ovlivněn prostředím dítěte a životním stylem rodiny. Vzdávají se ho pak děti různě, a to nejčastěji mezi 2 a 5 lety.
Jak zjistit, že denní spánek děťátka prochází změnou?
- Jeho denní spánky jsou najednou mnohem chaotičtější, než byly doposud
- Buď se mu nedaří usnout dopoledne, nebo odpoledne – a každý den se to může měnit
- Pravidelně mu trvá více než 40 minut, než přes den usne
- Večer se mu nedaří usnout a usíná až po 22:00 nebo později
- Některé dny přes den spí dvakrát jiné jen jednou (v případě, že už má jen jeden spánek denně, tak pár dnů v týdnu po obědě jiné dny nespí vůbec)
- V noci hodinu až dvě bdí
- Když přes den nespí, noční spánek se nijak razantně nemění k horšímu
- I když se vám děťátko podaří nakonec po dlouhém přemlouvání uspat na oba denní spánky nebo na jeden – spí velmi krátce nebo se probouzí pravidelně se špatnou náladou
„Při změně denního spánku, a vlastně u všech změn, je nejdůležitější trpělivost. Málokdy jsou změny otázkou jednoho týdne. Nejčastěji může trvat 3-6 týdnů, než se tělo přenastaví do nového rytmu. Je to jako když člověk zažívá náhlou změnu časového pásma. Také je několik dnů nevrlý a jeho spánek zcela proměněný, než si jeho tělo zase najde svůj rytmus v novém časovém pásmu“, vysvětluje odbornice.
Jak můžeme dětem pomoci s denní změnou?
1. Změnit denní aktivity před spaním/odpočinkem
Kolem roku až roku a půl může do denního spánku ještě silně zasahovat pohybový vývoj. Je to období kdy se děti učí chodit, běhat a držet rovnováhu. Jak jim pomoci ke klidnějšímu usnutí když víme, že denní spánek ještě potřebují? „V takovém případě moc doporučuji změnit dopolední aktivity před spaním – buď vyrazit na delší procházku nebo pokud má dítě pohybu dostatek, přidat přes den například i rychlou masáž nožiček a rekapitulaci příjemných zážitků uplynulých dnů“, dává svůj tip Lenka Medvecová Tinková.
2. Společný odpolední rituál
Nedaří se vám děťátko přes den uspat, i když je vidět, že spánek potřebuje? Nebo už přes den nespí ale do večera je velmi nervózní a potřebujete, aby si aspoň odpočinulo?
„V tomto věku mezi 1-4 rokem jsou děti největšími pozorovateli okolí. Pokud vás čekají změny denního spánku nebo potřebujete, aby dítě, které nespí, alespoň odpočívalo, zaveďte si společný odpočinek. Může trvat pár minut. A může obsahovat čtení nebo povídání, případně poslouchání hudby“, říká Lucie Medvecová Timková.
3. Odpočinková krabička
„Do krabičky vložíte několik malých zábavných aktivit a odložíte tak, aby ji děťátko přes den nemělo v dohledu. Může obsahovat pexeso, malé barvičky a omalovánky, modelínu, korálky (podle věku, schopností a zájmu dítěte). V poledne krabičku děťátku vyložíte. Bude to pro něj jako kufřík plný pokladů, může objevovat co v ní je a tvořit podle libosti“, říká o tomto tipu odbornice.
4. Klidné audiopohádky
Vyměňte televizi a videa za audiopohádky. Nejenže více podporují fantazii, ale také nenarušují přirozený biorytmus děťátka. Poslech audiopohádek je též skvělým pomocníkem k uspávání nebo ke zklidnění po náročném dni.
A co si přečíst ještě: