Na tom, jak se vyvíjí psychomotorické dovednosti vašeho dítěte, má vliv řada faktorů, včetně genetiky, obratnosti a všeobecného nadání. Některé děti jsou jednoduše „šikovnější“ a některé věci zvládnou udělat dříve než jiné děti. To ale neznamená, že „opozdilci“ jsou horší.
Většina dětí si všechno osvojuje ve fázích, kterým se říká milníky. Důležité není jen to, kdy určitou věc dítě začalo dělat, ale zda ji vůbec začalo dělat, jak dobře a jestli nepřeskočilo některou fázi. Čeho si tedy všímat?
Reakce na zvuky a smyslové podněty
Přestože novorozenec moc ostře nevidí a neumí ani zaostřit na vzdálené předměty, na konci 3. měsíce je už jeho zrak mnohem dokonalejší. Sledujte, zda vaše miminko fixuje a sleduje předmět. Otáčí za ním volně hlavu? Když se nad dítě skloníte, naváže s vámi zrakový kontakt a usměje se?
Reaguje na zvukové podněty třeba mrknutím nebo záškubem těla? Pak je to v pořádku. Kojenec by měl také zbystřit, když uslyší hlas matky. Pokud slyší něco hodně hlasitého s nepříjemnou frekvencí, začne plakat. Pokud nic z toho nedělá, raději vše zkonzultujte s pediatrem, aby se vyloučily problémy se sluchem.
Motorika – ruce, nohy a hlava
Během prvních tří měsíců se toho miminko naučí hodně. Zhruba ve 3 měsících „pase koníčky“, dokáže se opřít o lokty a hlavu udrží i několik minut. Zbystřit byste měli, pokud dítě drží hlavu trvale na jedné straně nebo ji výrazně zaklání. Když ani na konci 3. měsíce není schopné hlavičku zvednout, padá do strany nebo má pořád ruce v pěst pod hrudníkem, konzultujte to s lékařem.
Co zvládne dítě do 6. měsíce
Do půl roku by dítě mělo zvládnout i takové věci jako zvedat nohy nad podložku a chytat je rukama. Umí uchopit oběma rukama hračky, ruce používá ke hře a zvládá koordinaci oko–ruka–ústa.
Při přitažení do sedu zvládne držet hlavičku v ose trupu a začíná se otáčet ze zad na bříško. V 6. měsíci se začíná samo přitahovat do sedu, samo se ještě ale posadit nedokáže. Jestli se vám zdá, že dítě pohybuje jednou rukou výrazně méně nebo si chytá prsty pouze jedné nohy, otáčí se jen na jednu stranu nebo se nedokáže opřít o natažené paže, konzultujte to s pediatrem.
Co by mělo zvládnout dítě do 1 roku
Kojenec od 7. měsíce do 1 roku už dělá velké pokroky. Je jistější v poloze na boku, od 7. měsíce na bříšku předvádí „letadlo“ (zvedá nohy, hlavu i ruce nahoru). Dokáže válet sudy, začíná se plazit (nejdřív dozadu, později dopředu, kdy střídá horní a dolní končetiny). Když ho posadíte, udrží se, ale samo se posadí asi v 8. měsíci.
Do 9. měsíce se taky dokáže udržet ve stoji, třeba u ohrádky nebo postýlky. Zdokonaluje se v jemné motorice, zejména v úchopu. Zajímají ho detaily a malé předměty, v 9. měsíci už je zvládne uchopit palcem a ukazováčkem. Začíná vyslovovat slabiky a opakovat například „ta-ta“, „ba-ba“, „ma-ma“.
Kdy zajít za odborníkem?
Pokud do 1. roku dítě vůbec neleze, když přeskočí fázi lezení a hned se staví na nohy. Sledujte i to, zda je lezení pravidelné, a pozor, pokud se z lezení dítě nepřetočí do sedu nebo vstává pořád pomocí přitažení za ruku a nakročením stejné nohy.
Jak sledovat růst dítěte?
Máte pocit, že vaše dítě přestalo růst? Často o nic nejde, protože děti rostou ve skocích a někdy se růst zdánlivě zastaví, jindy zase poskočí výrazně dopředu. A to často i během pár týdnů. I proto existují růstové grafy. Hlavní je, aby nedošlo k dlouhodobému zastavení růstu.
Růstové grafy jsou samozřejmě orientační, ale dokáží zachytit odchylky. Někdy je důvodem zastavení růstu nemoc, například nedostatek růstového hormonu. Proto jsou nutné pravidelné preventivní kontroly u pediatra, protože ten zhodnotí vývoj vašeho miminka komplexně.