31 července, 2024

Řešíte antikoncepci? Máme pro vás srovnání těch nejběžnějších forem

V současné době ženy kladou důraz na tři vlastnosti moderní antikoncepce – šetrnost, bezpečnost a spolehlivost. Rozhodujete se, jak se chránit před početím, jakou antikoncepci zvolit? Máme pro vás srovnání.
lucie jun
Lucie Jůn

Tyto druhy antikoncepce stále mezi ženami vedou:

Hormonální pilulky

Ačkoliv se v posledních letech výrazně snížil počet jejich uživatelek, hormonální pilulky stále patří k často užívané metodě zabránění oplodnění. Pilulka díky kombinaci hormonů zabraňuje ovulaci, tedy uvolnění vajíčka z vaječníku. Pilulky jsou vhodné pro dívky, které již mají pravidelný cyklus.

Výhody:

Mezi výhody patří zejména až 99,9% spolehlivost, nižší intenzita tzv. pseudokrvácení, potlačení premenstruačního syndromu a také snížení rizika vzniku cyst na vaječnících a gynekologických nádorů. Také se používají k léčbě endometriózy či silné akné.

Nevýhody:

Nejzávažnější riziko a strašák mnoha žen je určitě trombóza a dále také nemožnost ochránit ženu před pohlavními nemocemi. Některé ženy si při užívání hormonální antikoncepce stěžují na bolesti hlavy, napětí v prsou, nervozitu, podrážděnost či větší chuť k jídlu a následné přibírání. Není vhodná pro silné kuřačky a velmi obézní ženy nebo ženy s vysokým tlakem či nemocemi jater.

Nitroděložní tělísko

Nitroděložní antikoncepce patří k jedněm z nejúčinnějších dostupných forem antikoncepce na trhu. Tělísko měří několik centimetrů, mívá tvar písmene „T“ a vyrábí se z kovů, jak je měď, stříbro nebo zlato. Zavádí se do dělohy, kde brání tomu, aby se spermie spojila s vajíčkem a oplodnila ho. Může být hormonální nebo nehormonální. Hodí se pro ženy, které jsou již po porodu a neplánují několik let otěhotnět.

Výhody:

Mezi jednoznačné výhody patří vysoká spolehlivost a nízká celková cena oproti pilulkám. Také nemusíte myslet na neustálé dávkování, protože tělísko vám vydrží až tři roky.

 Nevýhody:

Některé ženy upozorňují na počáteční jednorázovou vyšší investici, která může být kolem 4000 Kč i více, záleží na druhu a značce. Je zde riziko mimoděložního těhotenství a opakovaných pánevních zánětů. Tělo také nemusí tělísko ihned přijmout a občas jsou první měsíce s tělískem provázeny nepříjemným špiněním.

Náplasti

Zajímavou alternativou, kterou si ženy oblíbily, je antikoncepční náplast. Z náplasti se do těla přes kůži pomalu uvolňují hormony. Mění se každý týden, a jakmile se vysadí, mělo by se dostavit menstruační krvácení.

Výhody:

Uživatelky si chválí účinnost i ve chvíli, kdy zvracíte nebo máte střevní potíže. Výhodou také je, že náplast nemusíte měnit každý den, ale pouze jednou za týden. Při bezchybném používání má 99% účinnost.

Nevýhody:

Některé ženy si stěžují, že kůže v místě aplikace náplasti svědí a po odstranění může být kůže zarudlá.

Kondom

Klasika, která je stále tou nejdostupnější antikoncepcí. S klesajícím zájmem o hormonální pilulky dávají ženy často přednost tomu, aby muži používali prezervativy. Ty nejen chrání před početím, ale také před pohlavními chorobami. Ne však stoprocentně.

 Výhody:

Nízká pořizovací cena a dostupnost bez předpisu jsou hlavní výhodou kondomů. Také prakticky nemají žádné zdravotní kontraindikace a chrání před některými pohlavně přenosnými nemocemi.

Nevýhody:

Nevýhodou oproti jiným formám antikoncepce je určitě menší ochrana před početím. Proto se doporučuje používat při styku ještě další antikoncepční metodu.

 

Tip:

Všechny antikoncepční metody mají své pro a proti, je tedy čistě na vašem zvážení, jakou si vyberete. Pokud se nemůžete rozhodnout, poraďte se o vhodném řešení se svým gynekologem.

Facebook
Twitter
LinkedIn
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}