22 února, 2025

PSYCHOMOTORICKÝ VÝVOJ DÍTĚTE: Od 7. do 9. měsíce

Pojďte se s námi podívat, co by vaše děťátko mělo uměn od 7. do 9. měsíce. A co s ním případně dělat, aby se hezky rozvíjelo.
lucie jun
Lucie Jůn

Psychomotorický vývoj je proces, který zahrnuje rozvoj hrubé a jemné motoriky, sociální, mentální
a komunikační dovednosti, ale také dovednosti z hlediska řeči, pohybu a psychiky. Každé dítě je
jiné a jeho vývoj může být odlišný, přesto existují určitě principy psychomotorického vývoje, kterými
se vývoj zdravého dítěte řídí. Je to ale proces, ve kterém vše souvisí se vším, a vzájemně se prolíná,
navazuje a ovlivňuje. Vývoj dítěte během prvního roku je základem celého dalšího duševního vývoje
dítěte. Podílí se na něm také zdravotní stav, vrozené schopnosti a působení matky, rodiny i okolí.

7. měsíc

V 7. měsíci je rozvinutá souhra oko–ruka–ústa. Dítě se převaluje z bříška na záda. Nohy dokáže vleže na zádech výrazně zvednou nad hrudník, umí je dát až k hlavičce a možná si je bude i strkat do pusy. Samo se posadí, pase koníčky v poloze na kolenou, opřeno o dlaně. Děťátko se zlepšuje zejména z hlediska koordinace, a to například při hraní si s hračkami – v každé ruce dokáže držet jednu. Nyní už ho také nejspíš dokážete rozesmát. Dítě dokáže vyslovit ojedinělé hlásky.

Tipy JiTuli:

  • Dítě je schopné pít z hrnečku a jíst samostatně třeba sušenky, piškoty nebo křupky.
  • Předměty si dává do úst.

8. měsíc

Připravte se, že vaše ratolest v 8. měsíci života už moc času na zádech a na bříšku nestráví a bude se převážně plazit buďto za hračkami, nebo za vámi. S opřenýma rukama o zem se učí pracovat se svým těžištěm a možná si také vyzkouší opírání se o jednu ruku. Umí se dostat na všechny čtyři. Z polohy na bříšku se dostane do sedu. Některé děti se snaží zvedat a stát, opírají-li se o nějaký předmět. Pokud to vaše ratolest sama nedokáže, nesnažte se ji postavit.

Tipy od JiTuli:

  • Z polohy na čtyřech se dítě začíná houpat na kolínkách a pak z této polohy začíná lézt.
  • V tomto měsíci může také naplno propuknout separační úzkost – dítě lpí na matce a má strach z neznámého. Čím více maminka dítě ubezpečí, že je zde pro ně, tím rychleji úzkost odezní.

9. měsíc

V 9. měsíci se dítě dostává na všechny čtyři (dlaně a kolena), začíná lézt a z této pozice se samo posadí. Pravděpodobně vydrží samo sedět, snaží se stoupat si a jeho pohyby jsou jistější. Dokáže se již posadit z polohy na zádech a sedět může hned několika způsoby. Mezi ně patří sed přímý, překážkový, na patách a šikmý. Mezi patami by však sedět nemělo. Samotné lezení je také koordinovanější a jistější. Některé děti ovšem lezení zcela vynechají a přímo z plazení přecházejí do sedu a stoje. Dítě dokáže přelézt překážky, ukazuje na věci, dělá paci paci a pápá, rozumí slovu „NE“.

Tipy JiTuli:

  • Děti se nyní učí uchopovat předměty palcem a ukazováčkem a úmyslně pouští předměty z ruky, vytahují předměty z krabic nebo šuplíků a vyhazují hračky kolem sebe i z kočárku, takže se připravte, že vás v této době nejspíš doma nemine častější úklid nejrůznějších předmětů.
  • Pokud máte doma plovoucí podlahu nebo dlažbu, pořiďte velký kusový koberec, na kterém to dítěti nebude klouzat.

 

Zdroj: www.jituli.cz a www.pediatrics.cz

Facebook
Twitter
LinkedIn
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}