22 února, 2025

PSYCHOMOTORICKÝ VÝVOJ DÍTĚTE: Od 10. do 12. měsíce

Prozradíme vám, co by dítě mělo umět, než dosáhne 1 roku. A také víme, co dělat, když je to jinak.
lucie jun
Lucie Jůn

Psychomotorický vývoj je proces, který zahrnuje rozvoj hrubé a jemné motoriky, sociální, mentální
a komunikační dovednosti, ale také dovednosti z hlediska řeči, pohybu a psychiky. Každé dítě je
jiné a jeho vývoj může být odlišný, přesto existují určitě principy psychomotorického vývoje, kterými
se vývoj zdravého dítěte řídí. Je to ale proces, ve kterém vše souvisí se vším, a vzájemně se prolíná,
navazuje a ovlivňuje. Vývoj dítěte během prvního roku je základem celého dalšího duševního vývoje
dítěte. Podílí se na něm také zdravotní stav, vrozené schopnosti a působení matky, rodiny i okolí.

10. měsíc

Desátý měsíc života pro děti obvykle představuje milník ve vývoji chůze, neboť se začínají pohybovat kolem místnosti a drží se přitom nábytku. V této době bude tedy váš potomek především trénovat vzpřímený sed, stavění se u nábytku a chůzi. Některým dětem to může trvat i po dobu 11. měsíce. Vaše ratolest už dokáže reagovat na jednoduché pokyny, můžete po ní tedy například chtít, aby vám podala hračku, nebo s ní můžete vyzkoušet jednoduché hrátky, např. tleskání. Dítě imituje gesta, je schopno se dorozumívat znakovou řečí. Zdvojuje slabiky „mama, tata, baba…“, dokáže odpovědět na otázku „jak dělá zvířátko“.

Tip JiTuli:

  • Tréninkem sbírání malých předmětů se dítě učí dávat prstíky do špetkového úchopu. Dokáže vhodit předměty do nádoby s menším otvorem a trénuje i koordinaci. Zkuste navlékat kroužky, hrát si s pískem, napodobovat solení.

11. a 12. měsíc

Mezi 11. a 12. měsícem by váš potomek měl už dobře ovládat všechny výše uvedené dovednosti a k tomu začíná samostatně stát v prostoru. Ve 12. měsíci dítě obchází nábytek a postupně jde s přidržením za jednu ručku. Některé děti mohou už dokonce začít samostatně chodit široce rozkročené a aktivně vyslovují a používají první slovo. Pomalu se také bez opory zvedají samy v prostoru a dokáží sedět v dřepu, aniž se drží rukama. Dále se v této době učí jíst samy lžičkou a nečiní jim obtíže vkládat předměty do misky nebo hrníčku. Po dosažení 12. měsíce života děti často dokáží vyslovit i dvě smysluplná slova, reagují na jednoduché pokyny či oslovení a zapojují se do hry. Umí na sebe postavit dvě tři kostky.

Tipy JiTuli:

  • Dítě se orientuje v místnosti a dokáže poznat osoby venku při pohledu z okna.
  • Dítě dokáže na sebe postavit dvě tři kostky.
  • Pomozte dětem s rozvojem jazyka a řeči. Neverbální požadavky dítěte vždy komentujte konkrétním pojmenováním.

3 tipy, co dělat, když se vaše dítě projevuje jinak

  1. Při posuzování psychomotorického vývoje miminka nezapomínejte vždy brát v úvahu, že to, jakých dovednostních úrovní by mělo v určitém věku dosáhnout, je pouze orientační údaj. Každé dítě je jiné a může se vyvíjet odlišným tempem, aniž by to nutně znamenalo, že je opožděné. Stejně tak byste je neměli srovnávat s jinými dětmi, které znáte. Na psychomotorický vývoj může mít vliv dědičnost, výchova i učení se od okolí.
  2. Některé děti například přecházejí rovnou z plazení po břiše ke stoupání si na nohy a chození, aniž by mezi tím lezly po čtyřech. Vaši ratolest je vždy dobré motivovat a podněcovat k pokrokům ve vývoji, ale neměli byste ji dávat do chodítek nebo sedaček, dokud na tuto dovednost (sezení, chození apod.) ještě není připravena.
  3. Pokud hodnotíte psychomotorický vývoj dítěte, tabulka nemusí být vždy správným ukazatelem. Máte-li ovšem obavy, že se váš potomek nevyvíjí správným tempem, obraťte se na pediatra, který vás odkáže na příslušné odborníky, případně vám doporučí návštěvu fyzioterapeuta.

 

Zdroj: www.jituli.cz a www.pediatrics.cz

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}