Hra s pískem není jen zábavou, ale také klíčovým prvkem dětského vývoje – od jemné motoriky a kreativity až po sociální dovednosti a emocionální blaho. Jak může písek podpořit motorické dovednosti, kreativitu a sociální interakce dětí? Proč je pískoviště ideálním místem pro růst vašich dětí? „Písek je kouzelný materiál, který může dětem nabídnout mnoho příležitostí k učení a růstu,“ zdůrazňuje psycholožka Eva Stupková.
Písek skrývá obrovský potenciál. Hra s ním je přirozená pro každého z nás. Už samotné setkání s pískem vybízí k tomu se ho dotýkat, prosívat ho mezi prsty, mnout, mačkat, hrabat, namáčet, vrstvit, hloubit jámy, kreslit do něj prstem ad. Probouzí v nás kreativitu, díky kontaktu s ním se rozvíjejí naše smysly, písek umí uvolnit stres, působí terapeuticky.
Skvělá forma tréninku jemné motoriky
Hra na pískovišti je pro většinu dětí jedním z nejoblíbenějších způsobů trávení času. A důvod k radosti je to i pro rodiče. Pískoviště není jen místem pro zábavu, ale také důležitým prostředkem pro rozvoj dětí. Do pískoviště také můžeme umisťovat různé figurky, miniatury, korálky, přírodní materiály (dřívka, kamínky, mušle, rostliny, kůru), části stavebnic, suché potraviny (rýže, těstoviny, bulgur) a další prvky, které podporují hru. Velkou oblibu si získaly takzvané smyslové boxy, které obsahují sadu kinetického písku, různých figurek a pomůcek ke hrám s pískem doma.
„Takovou hrou dítě objevuje svět kolem sebe, získává smyslové prožitky a své smysly také zdokonaluje. Vnímá různé tvary, barvy a jejich odstíny, manipulací s pískem a předměty získává různé sluchové a hmatové vjemy, které mohou být důležité pro pozdější dovednost čtení a psaní,“ říká Eva Stupková. A dále dodává: „Písek je skvělý materiál pro tvoření. Děti mohou stavět hrady, tunely nebo vytvářet různé obrazce. Tímto způsobem rozvíjejí svou fantazii a kreativitu, což je důležité pro jejich kognitivní vývoj.“