1. Co dělat, když dítě zvrací
Řekněme, že v tomto případě nejde o žádnou nemoc, ale opravdu o to, že se dítě přejedlo a je mu špatně. Jak to řešit? Jaká je první pomoc? Je třeba počkat, až se dítě vyzvrací? A kdy by maminka měla zpozornět?
Názor lékaře:
Zvracení u dětí je opravdu poměrně časté, vyskytuje se jako průvodní jev nejčastěji při virových (např. rotavirových) nebo bakteriálních infekcích trávicího traktu. Může také doprovázet horečku, infekční zánět středního ucha nebo zánět ledvin. Ale mnohem častěji dítě zvrací při obyčejném přejedení. Dítě se vyzvrací, uleví se mu a zvracení neprovází ani horečka, ani zvýšená teplota. Pokud ovšem dítě zvrací opakovaně, je malátné, má horečku nebo i nafouklé bříško, neudrží tekutiny ani v minimálním množství, přestává močit, je nutné navštívit lékaře. Obecně děti jsou náchylnější k dehydrataci víc než dospělí. Základní první pomoc je uložit dítě do pohodlné, ideálně zvýšené polohy, nechat ho v klidu odpočívat, dbát na to, aby zvratky nevdechlo, a jakmile se mu udělá lépe, nabídnout mu tekutiny po lžičkách – obyčejnou vodu, rehydratační roztok, bylinkový čaj nebo i sladký nápoj.
2. Co dělat, když má dítě průjem
Opět, průjem může být jako následek vánočních svátků, kdy dítě něco snědlo a nesedlo mu to. Z čeho všeho může dítě dostat průjem? Jak jej řešit? Co dělat, když je stolice řídká, ale dítě jde na toaletu pouze 1–2× za den. Co dělat, když je to opravdu běhavka, tzn. jen co dítě sleze z toalety, musí se na ni znovu vrátit? Je doporučená nějaká dieta? Průjmy ale mohou být nebezpečné, takže kdy zpozornět a řešit to třeba již s lékařem?
Názor lékaře:
Průjem znamená, že dítě má frekventovanější, vodnatou stolici minimálně 3× za 24 hodin, u kojenců 5× za 24 hodin. Stolice je řídká, může mít změněnou barvu. Malé děti reagují řidší stolicí například na růst zoubků. Nejčastější příčinou průjmu je virová infekce (až 70 % případů), dále to může být nesnášenlivost potravin nebo nevhodná kombinace některých jídel. Pokud má dítě opravdu „běhavku“, je dobré dbát na dostatečný přísun tekutin, ideálně v podobě rehydratačních roztoků. Tekutiny nabízíme po malých dávkách, klidně po 10–15 minutách, dvě tři lžičky a za chvíli znova. Lépe jsou tolerovány vychlazené tekutiny. Dieta je rozhodně namístě. V první fázi stačí tekutiny, potom je vhodné přidat toastový chleba nebo suchary, banán, strouhané jablko bez slupky, vařenou mrkev, rýži, brambory, poté zařadíme libové maso – kuřecí prsní, krůtí, králičí, rybí. Vše vařené ve vodě, s minimem tuku. Tuto netučnou stravu je dobré podávat do doby, než se sníží četnost stolic na 2× denně a stolice není řídká. Nakonec zkusíme opět jogurty a mléčné výrobky. Kojené děti jsou kojeny po celou dobu, bez omezení. Nekojené děti mohou dostat rýžové a mrkvové odvary anebo jim může být nabídnuto mléko s nižším obsahem laktózy. Ke zkrácení doby průjmu je možné přidat probiotika, laktobacily, eventuálně živočišné uhlí, případně léky proti průjmu, ovšem jen ty určené pro malé děti. V lékárně vždy uvádějte věk dítěte. Navštívit lékaře je potřeba, pokud se objeví i křečovité bolesti břicha a teplota nebo krev ve stolici, dítě je apatické, nepřijímá tekutiny a močí málo nebo vůbec. Zvýšené opatrnosti je potřeba u novorozenců, a také pokud se průjem neustále vrací.