2 února, 2024

Podzimní kolotoč nemocí

Jakmile začnou chodit děti do školky a školy, začnou se také častěji objevovat podzimní a následně zimní infekce. Dá se jim úplně vyhnout, nebo je lepší, aby na ně děti získaly imunitu?
GregoraMartin_CB
MUDr. Martin Gregora, primář dětského oddělení Nemocnice Strakonice, a. s.

Jak bychom mohly definovat podzimní a zimní infekce, které se u dětí nejčastěji vyskytují?

Na podzim převažují komunitní infekce, tedy povětšinou infekce, které si v kolektivech děti předávají mezi sebou. Letos lze očekávat, že jedním z těch aktivních virů bude opět covid-19, ale i běžné respirační viry jako v letech předcovidových. Výsledkem budou infekce horních dýchacích cest – rýmy, záněty nosohltanu, anginy, a jejich komplikace – záněty průdušek a zápaly plic. Také se na podzim každoročně setkáváme s klíšťovými záněty mozkových blan u neočkovaných dětí a s virovými střevními infekcemi.

Jak k těmto infekcím může dítě nejčastěji přijít? Kde se nakazí? Jde o pobyt venku s nedostatečným oblečením, dětský kolektiv – školky/školy, MHD?

K nákaze dochází nejčastěji kapénkovou infekci (virové infekce dýchacích cest) – tomu lze do značné míry zabránit nošením roušky nebo respirátoru, anebo přímým kontaktem – tady pomáhá důsledná elementární hygiena rukou, případně užívání dezinfekce. Klíšťové encefalitidě lze předejít včasným očkováním.

Jak rozeznat, že jde jen o „rýmičku“, kterou mohu léčit doma, a kdy raději navštívit lékaře?

Horečka, schvácenost, dušnost, kruté bolesti hlavy a celkově zhoršujíce se stav pacienta po 48–72 hodinách horeček je jistě signál, že něco není v pořádku, a pacienta by měl vyšetřit lékař. U kojence ale může i několik hodin trvající hyperpyrexie (tedy teplota okolo 39–40 °C) znamenat vážný stav. Stejně jako opakované zvracení a průjmy.

Jak typy těchto jednotlivých infekcí léčit?

Léčba běžných infekcí virového původu (jen pro připomenutí, většina angin je virových a nevyléčí je antibiotika) spočívá v symptomatické terapii, tedy podávání léků proti kašli, případně i na odkašlání, léků tlumících horečku a v případě průjmů léků, které pomohou ozdravit střevní sliznici, včetně probiotik.

Lze nějak dětské tělo připravit na nápor těchto onemocnění a utužit nějak imunitu? Je vůbec vhodné podávání dětských podpůrných prostředků, vitaminů apod.?

Předejít podzimním infektům stoprocentně nelze, ale jistě pomáhá v létě otužování, fyzická aktivita a pestrá zdravá strava bohatá na vitaminy, nejlépe v přírodní podobě, a s příchodem podzimu můžeme ještě přidat nespecifické imunomodulátory, jako jsou betaglukany, nebo u sportovců enzymoterapii. Vybrané skupiny pacientů mohou profitovat z imunomodulační léčby na bázi bakteriálních lyzátů, které předepisuje lékař.

Je dobré spát s dítětem u otevřeného okna?

Pokud není dítě náměsíčné anebo nebydlíte v přízemí, tak v zásadě ano. Ale zas aby vás někdo nevykradl…

Jak moc je dobré dítě oblékat?

Dítě oblékáme přiměřeně, tak jako bychom oblékali sebe. Čili není to tak, že by dítě potřebovalo nějaké zvláštní vrstvy navíc. Výjimkou jsou kojenci, jejich termoregulace je ještě nedokonalá. Ale i tak většina maminek má spíše tendenci dítě oblékat až moc.

Pomůže třeba sauna, otužování?

Sauna je prima. Ale pro batole stačí krátký pobyt a teplota nižší – kolem 40 °C. Dítě v sauně stejně dlouho nevydrží, ale může tam jít častěji, dbáme na to, aby taková aktivita byla pro dítě příjemnou hrou s rodičem.

Říká se, že „školkové“ děti jsou zkrátka nemocné a musejí získat takzvanou kolektivní imunitu. Je to pravda?

Ano, kolektiv školky a do značné míry i školy je rájem virů. Děti se zde promořují a cvičí si svou imunitní výbavu. Školka je v mnoha ohledech stresovým prostředím, které však podporuje vývoj dítěte po stránce fyzické i psychické. Ale nemůže být toho stresu moc, to naopak neprospívá. Proto je důležité, aby dítě mělo dostatek času na rekonvalescenci po prodělaném infektu (nejlépe 2–3 týdny) a teprve pak se vracelo do kolektivu. Ovšem z praktického pohledu rodiny to lze těžko zajistit. Pak nám tedy mohou pomoci již zmíněné imunomodulační doplňky stravy a léky, otužování a zdravý životní styl.

 

Odpovídal:

MUDr. Martin Gregora
primář dětského oddělení Nemocnice Strakonice, a. s.
autor populárně-naučných knih pro rodiče

Facebook
Twitter
LinkedIn
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}