Jak bychom mohly definovat podzimní a zimní infekce, které se u dětí nejčastěji vyskytují?
Na podzim převažují komunitní infekce, tedy povětšinou infekce, které si v kolektivech děti předávají mezi sebou. Letos lze očekávat, že jedním z těch aktivních virů bude opět covid-19, ale i běžné respirační viry jako v letech předcovidových. Výsledkem budou infekce horních dýchacích cest – rýmy, záněty nosohltanu, anginy, a jejich komplikace – záněty průdušek a zápaly plic. Také se na podzim každoročně setkáváme s klíšťovými záněty mozkových blan u neočkovaných dětí a s virovými střevními infekcemi.
Jak k těmto infekcím může dítě nejčastěji přijít? Kde se nakazí? Jde o pobyt venku s nedostatečným oblečením, dětský kolektiv – školky/školy, MHD?
K nákaze dochází nejčastěji kapénkovou infekci (virové infekce dýchacích cest) – tomu lze do značné míry zabránit nošením roušky nebo respirátoru, anebo přímým kontaktem – tady pomáhá důsledná elementární hygiena rukou, případně užívání dezinfekce. Klíšťové encefalitidě lze předejít včasným očkováním.
Jak rozeznat, že jde jen o „rýmičku“, kterou mohu léčit doma, a kdy raději navštívit lékaře?
Horečka, schvácenost, dušnost, kruté bolesti hlavy a celkově zhoršujíce se stav pacienta po 48–72 hodinách horeček je jistě signál, že něco není v pořádku, a pacienta by měl vyšetřit lékař. U kojence ale může i několik hodin trvající hyperpyrexie (tedy teplota okolo 39–40 °C) znamenat vážný stav. Stejně jako opakované zvracení a průjmy.
Jak typy těchto jednotlivých infekcí léčit?
Léčba běžných infekcí virového původu (jen pro připomenutí, většina angin je virových a nevyléčí je antibiotika) spočívá v symptomatické terapii, tedy podávání léků proti kašli, případně i na odkašlání, léků tlumících horečku a v případě průjmů léků, které pomohou ozdravit střevní sliznici, včetně probiotik.
Lze nějak dětské tělo připravit na nápor těchto onemocnění a utužit nějak imunitu? Je vůbec vhodné podávání dětských podpůrných prostředků, vitaminů apod.?
Předejít podzimním infektům stoprocentně nelze, ale jistě pomáhá v létě otužování, fyzická aktivita a pestrá zdravá strava bohatá na vitaminy, nejlépe v přírodní podobě, a s příchodem podzimu můžeme ještě přidat nespecifické imunomodulátory, jako jsou betaglukany, nebo u sportovců enzymoterapii. Vybrané skupiny pacientů mohou profitovat z imunomodulační léčby na bázi bakteriálních lyzátů, které předepisuje lékař.