20 března, 2024

Nejčastější rodičovské chyby. Neděláte je také?

Všechny maminky a tatínci se v průběhu života svého dítěte učí a dělají chyby. Zvlášť pokud se jedná o první dítě. Pokud si nevíte s něčím ohledně zdraví svého dítěte rady, obraťte se vždy svého pediatra. Rady známých či prarodičů nemusí být nejspolehlivější. Přinášíme vám základní chyby, kterých se vyvarujte.
lucie jun
Lucie Jůn

1. Nehledejte rady na internetu

Pokud se objeví u vašeho dítěte neznámé příznaky nějaké nemoci, začnete ihned „googlovat“ o jakou nemoc se jedná? Nedělejte to! Internet je plný zaručených informací a děsivých diagnóz, akorát vystresujete sebe a své dítě. Raději se vydejte do ordinace svého praktického lékaře, nebo se s ním spojte telefonicky. Stanovení diagnózy patří vždy jen do rukou lékaře.

2. Teplota není nepřítel

Když se u dítěte objeví teplota, mnoho rodičů začne propadat panice. Zvýšená teplota či horečka není důvodem ke strachu, pokud se nejedná o novorozence. Teplota je příznakem, že se v organismu něco děje a že tělo bojuje s infekcí. Dítěti nastolte klidový režim a podávejte dostatek tekutin. Zvýšenou teplotu není nutné srážet, ale pokud se teplota vyšplhá přes 38 stupňů, podejte léky na snížení horečky. Má-li dítě neklesající vysoké horečky, obraťte se na lékaře.

3. Nepřehánějte to s oblékáním

Chcete, aby se vašim dětem vyhýbali nemoci a měli silnější imunitu? Neoblékejte je příliš. Strach s nemocí a opakujícího se nachlazení je pochopitelný, ale určitě není potřeba děti balit do velkého množství vrstev. Většinou je tomu naopak a dětem bývá venku horko a jsou zpocené. Uvědomte si, že děti jsou velmi aktivní a při každé příležitosti poskakují nebo pobíhají. Oblékejte tedy děti raději méně a volte třeba funkční kousky oblečení.

4. Nejezděte na pohotovost s banalitami

Nejprve je potřeba si uvědomit, že „dětská pohotovost“ slouží pro ošetření naléhavých akutních případů, jako jsou úrazy nebo velmi vážné stavy dětí. Pokud nejsou obtíže nijak závažné, třeba se objeví teplota či z neznámé příčiny vyrážka, zachovejte chladnou hlavu, řiďte se selským rozumem, druhý den kontaktujte svého pediatra.

5. Nebuďte naštvaní, když dítě onemocní

Nikomu není příjemné, když si musí brát v práci volno a starat se doma o malého maroda. Je třeba si ale uvědomit, že nemoci k dětskému věku patří a je třeba, aby si dítě různé choroby prodělalo a tím si vybudovalo silnější imunitu. Proto když se náhle objeví kašel či rýma, nedávejte to dítku za vinu a buďte tu pro něj, uvařte mu čaj s medem, a snažte se mu pomoci nemoc překonat.

Facebook
Twitter
LinkedIn
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}