23 června, 2025

MUDr. Marek Dvořák: Jak na bezpečnost dětí doma

Jako rodiče chceme pro své děti to nejlepší. Důležité je nejen jim dávat svou lásku, ale také pro ně zajistit bezpečí, a to hlavně doma. Na co si dávat pozor?
lucie jun
Lucie Jůn

ODPOVÍDÁ:

MUDr. MAREK DVOŘÁK, Ph.D., MBA

lékař urgentní medicíny, pracuje na záchranné službě v Hradci Králové a slouží na Urgentním příjmu dospělých ve Fakultní nemocnici v Motole

Existují nějaké zásady, kterých by se rodiče měli držet, aby bylo jejich dítě v bezpečí?

Nejlepší první pomoc je taková, kterou nemusíte vůbec poskytnout. Ze všeho nejdůležitější je prevence, aby pak nebylo mrzení či následky. A může se jednat o cokoli, klidně i o banální zlomeninu.

Na co je tedy dobré dávat pozor?

Za velmi důležité považuji delegování pravomocí a povinností. Je zkrátka nezbytné, abychom v danou chvíli věděli, kdo má dítě na starosti, a verbalizovali to. Kdo předává zodpovědnost a kdo ji přebírá. Je důležité, aby v danou chvíli měl dítě na starosti pouze jeden člověk. Tříštěná odpovědnost totiž může fungovat také jako žádná zodpovědnost. Kdo hlídá Marušku? Tatínek si myslí, že babička, babička, že maminka, a maminka, že Pepíček. A než se dopátráte toho, kdo měl hlídat, malér je na světě.

BEZPEČÍ DOMA

Je opravdu nutné pořizovat domů pro čerstvě narozená miminka monitory dechu?

Existuje na to několik různých názorů. Já jsem pro mít toto zařízení doma a vědět, že moje dítě dýchá nebo nedýchá. Přestože monitor může různě houkat a pískat, protože ho samozřejmě zapomeneme vypnout, když třeba dítě pláče a vyndáme ho z postýlky, pokud však má zachránit jen jedno jediné dítě, rozhodně souhlasím s tím, aby byl monitor dechu součástí miminkovské výbavy do přibližně půl roku života dítěte.

Co dělat, když nám dítě spadne z postele nebo gauče? Je třeba jet k lékaři nebo volat záchrannou službu?

Opět začnu prevencí. Dobré je, když dítě bude ležet mezi dospělými, a nikoli na kraji. Pak je daleko menší šance, že spadne. Ve chvíli, kdy spadne, probudí vás to. Nyní záleží na tom, jak dítě reaguje či nereaguje. Pokud reaguje adekvátně, tzn. lekne se, pobrekává, nezvrací, nemá poruchu vědomí, nemá nic zdeformovaného, nekrvácí, pak se ho snažte utišit, ale klidně si můžete jít zase lehnout, možná jen dítě pozorujte. Jestliže se mu udělá boule, je to jen normální podkožní výron, který nevadí, pokud dítě normálně reaguje, jak jsme si říkali výše. Jestliže ale dítě ztratí vědomí, je apatické, má něco zlomeného, nějakou končetinu či část těla v nepřirozené poloze, zkrátka když se vám jakkoli nezdá, raději zavolejte záchranku, než byste si to měli později vyčítat.

Jak zajistit bezpečnost dítěte na schodech, v okolí nábytku, dveří apod.?

Záleží na věku dítěte. Na skříňky, zásuvky elektrického proudu či šuplíky existují dětské zábrany, které se zvláště v batolecím věku velmi hodí a dokáží předejít spoustě nepříjemností. U dveří je zkrátka potřeba dávat pozor, protože občas děti strkají prstíčky do mezidveřního prostoru, kde může dojít k přivření či zlomeninám. No a co se týče schodů, od určitého věku se dá dítě instruovat, jak má po nich chodit či slézat. Ve chvíli, kdy to ještě dítě nechápe, je nutné ke schodům nainstalovat zábrany, aby na ně či z nich nelezlo. Zvláště pak u schodů, které jsou strmé či ostré.

Proč vykloubení či naražení leckdy bolí víc než zlomenina?

Jak už jsem říkal výše, děti často strkají ručičky tam, kam nemají, a to nejen doma do dveří, ale třeba i u dveří auta apod. Naražení bolí víc, protože jde o výron mezi kostí a okosticí. Tekutina tlačí na kost a postižené místo bolí.

BEZPEČÍ A HRAČKY

 Zvláště u malých dětí nehazardujte s hračkami někde z trhu, ale doporučuji mezinárodní či evropský atest, který je potvrzením toho, že jsou hračky pro děti bezpečné jak z mechanického, tak z chemického hlediska a že by se dětem při hře s nimi nemělo nic stát.

Na co je ještě důležité dbát?

Napadají mě baterky. Ve většině hraček jsou dnes již baterie zabezpečené proti vypadnutí, a tím pádem jsou pro děti bezpečné. Proč je tak důležité, aby se dítě nedostalo k baterce? S tužkovými baterkami se to stává minimálně, ale u tzv. knoflíkových baterií je opravdu velmi nebezpečné spolknutí. Jestliže dítě baterku spolkne, vzniká mezi sliznicí a baterií silná reakce. Silná kyselina může v trávicím traktu udělat dokonce díru. Pokud dítě spolkne knoflíkovou baterii, na nic tedy nečekejte a okamžitě jeďte k lékaři. Vše ostatní, co děti spolknou – knoflíky, korálky, malé kostičky –, většinou projde trávicím traktem a přirozenou cestou vyjde ven. Pokud tomu chcete napomoci, dejte dítěti k jídlu cokoli nadýmavého – zelí, květák, luštěniny – což tomuto procesu napomůže. Jestliže chcete mít jistotu, že se spolknutý předmět dostal ven, pak se doporučuje zachytit stolici přes sítko a kontrolovat ji. Kdyby daný předmět ven nevyšel, můžeme střeva zkontrolovat na rentgenu. Tam však vidíme většinou jen kovové předměty, plast není kontrastní, a tudíž není vidět.

Co může být na hračkách ještě škodlivé?

Mluvili jsme například o neatestovaných hračkách, které mohou být napuštěny škodlivými barvivy a ta mohou být nebezpečná. Zvláště malé děti totiž vše strkají do pusy či olizují. A kromě toho jsou pak nebezpečné magnetky. Jedna magnetka nevadí, horší je, když jich dítě spolkne více, případně spolkne magnet a nějaký kovový předmět. Magnetka se s kovovým předmětem spojí a může způsobit nekrózu tkáně. Toto ale opět můžeme zjistit na rentgenu.

Co když dítě předmět nespolkne, ale strčí si ho do nosu či ucha?

S tím se setkáváme velmi často. Nejhorší jsou kulaté předměty. Čím víc se je snažíme vytáhnout, tím hlouběji je můžeme zatlačit. Pokud se je nedaří snadno vytáhnout rukou, je lepší zajet k odborníkovi, který má k dispozici speciální nástroje. Mnohokrát jsem zažil, že dítě mělo chronickou rýmu, a teprve později se zjistilo, že má v nosní dutině nějaký předmět, který tam škodil. Jakmile ho lékař vyndal, bylo po rýmách.

BEZPEČNOST V KUCHYNI

Toto je poměrně často podceňovaná záležitost. Kromě toho, že si dítě přivře prst v šuplíku či skříňce nebo se může poranit o něco ostrého, může velmi často dojít k opaření horkým nápojem, polévkou či o plotýnku. Tyto případy mohou být poměrně nebezpečné a velmi často při nich nasazujeme záchranný vrtulník.

Jak poznáme, že stačí popáleninu jen chladit, a kdy je dobré jet k lékaři či volat „rychlou“?

Podle rozsahu a hloubky poranění. Pokud si nejste jisti, raději zavolejte lékaři a zkonzultujte to s ním. Když na sebe dítě převrhne šálek horké kávy, čaje nebo polévku, zásadní je chladit. Dobré je sundat mu veškeré oblečení a chladit zasažené místo příjemně studenou vodou do vymizení pocitu bolesti. Chlaďte zejména hlavu, krk a končetiny. Pro představu – jako těžký popáleninový úraz se klasifikuje situace:

  • u dětí do 2 let: rozsah větší než 5 % tělesného povrchu,
  • u dětí ve věku 2–10 let: rozsah větší než 10 % tělesného povrchu,
  • u dětí ve věku 10–15 let: rozsah větší než 15 % tělesného povrchu,
  • popáleniny menšího rozsahu, ale v kritických místech, to jest při současném postižení obličeje, krku, rukou, hráze, genitálu,
  • 1 % je pro představu dlaň s prsty.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}