Nálepky, třpytky a kamínky
V každé domácnosti, kde jsou děti, se najdou hromady nevyužitých nálepek, třpytek a lepících ozdob s různou tematikou. Takové zdobení zvládnou i ty nejmenší děti, vytvořit si tak mohou vajíčko podle své oblíbené hračky či hry – třeba dinosauří nebo princeznovské.
Tip: Před samotným lepením vajíčka důkladně odmastěte, aby na nich nálepky držely. K tomu vám postačí hadřík namočený v octu, kterým vajíčka otřete. Dobrým tipem je také odstranění kódu z vajíčka – ten snadno smyjete houbičkou namočenou v octu.
Vodovky, fixy nebo tempery
Předškoláci a školáci zvládnou zdobit vajíčka náročnějšími technikami. Stačit vám budou fixy, vodovky, tempery nebo akrylové barvy a samozřejmě důležité je vymyslet design vajíčka. Efektně budou vypadat puntíky, tečky, proužky nebo jednoduché tvary jako srdíčka, kytičky, vlnovky atd. Hrajte si také s barevností, krásně vypadají i černobílé kombinace. Pozor, pokud budete malovat zmíněnými barvami, vždy si ověřte jejich zdravotní nezávadnost nebo raději takováto vajíčka mějte jen jako dekoraci, nikoliv jako výslužku pro koledníky.
Příroda a to, co najdete doma
Pokud chcete spíše přírodní vajíčka, sbírejte a schraňujte si doma před Velikonocemi potraviny, které můžete využít při barvení. Výsledná barva závisí především na barvě vajíček, pokud chcete jasnější, mějte po ruce určitě bílá. Nezapomeňte také vajíčka před barvením opět odmastit, aby barvy držely. Tento proces barvení bude děti barvit, protože je to vlastně tak trochu pokus. Na procházce venku nechte děti nasbírat drobné lístečky nebo kvítky a ty mohou připevnit na vajíčka před obarvením. Části rostlinek připevněte pomocí provázku nebo je vložte i s vajíčkem do punčochy a utáhněte. Zkoušet můžete také vrstvení barev na sebe.
Jak vykouzlit barvy:
Na žlutá vajíčka je potřeba půl litru vody a asi tři vrchovaté lžíce kurkumy. Koření ve vodě pořádně rozmíchejte a ponořte do ní vajíčka na 15–30 minut.
Tmavě žluté až oranžové barvy docílíte vařením vajíček spolu s dvěma nastrouhanými mrkvemi. O tmavší oranžový odstín se postará také červená paprika nebo klasicky vajíčka zabalte do většího množství slupek od cibule. Cibulové slupky vytvoří krásné mramorování. Vařte přibližně půl hodiny.
Červeného odstínu vajíček docílíte buď vařením v červeném vínu, nebo delším louhováním vajíček v odvaru z červené řepy. Vyzkoušet můžete také slupky z červených cibulí, odstín ale v tomto případě nebude tak intenzivní.
Pro svěží jarní zelenou barvu využijte barvicí schopnosti špenátu nebo kopřivy, za vyzkoušení také stojí petrželová nať. Pro svěžejší odstín doporučujeme do „vývaru“ přidat špetku kmínu.
O krásně modrá vajíčka se postarají listy červeného zelí. Nakrájejte zhruba čtvrtinu hlávky. Pokud namísto octa přidáte lžíci jedlé sody, výsledná barva bude temnější, až do fialovohněda. Temně modré až šedé barvy docílíte také louhováním vejce v borůvkovém vývaru nebo v silném ibiškovém čaji se lžící octa. Pokud máte vajíčka bílá, zbarví je červené zelí do bleděmodré barvy, pokud máte vajíčka hnědá, výsledná barva bude spíše do modrozelena.