14 března, 2024

Když kojení nejde

Většina žen, kterým se narodilo miminko, se těší na to, až své dítě poprvé nakojí. Věří, že mu tím dají ze sebe to nejlepší. Někdy ale nastane chvíle, že kojení i přes sebelepší vůli nejde. Co teď?
SulakovaSona_CB
MUDr. Soňa Šuláková, dětská lékařka a neonatoložka

Může kojit každá žena?

Ideální by to bylo, ale bohužel nemůže. Žena může být v těžkém stavu s velkou krevní ztrátou po porodu a kojení zpočátku není schopná, nebo se prostě laktace nerozběhne i přes všechnu podporu. Kojení je také problematické, pokud novopečená maminka užívá léky, které významně přecházejí do mléka. Kojení někdy může zhoršovat stav maminky u některých psychiatrických onemocnění.

Mnoho žen se těší, že svoje děťátko budou kojit, ale pak to buď nejde, nebo nemohou. Z jakého důvodu žena kojit nemůže?

Někdy se laktace nerozbíhá dostatečně rychle. Může to být dáno například tím, že je žena unavená, nevyspalá, má za sebou těžký porod nebo porod císařským řezem, kdy na začátku byla separována od dítěte.
Na vině mohou být také nemoci matky – onemocnění ledvin nebo kardiální potíže, které mohou kojení zkomplikovat. A v neposlední řadě některé léky na epilepsii a onkologická medikace kojení také vylučují.

Jaké mohou být příčiny toho, že ženě kojit nejde?

  • Těch je spousta – může jít o pomalý rozvoj laktace, roli hraje nedostatečná podpora kojení v porodnici a následně i doma.
  • Samostatnou kapitolou jsou nepříjemné pocity při kojení – ploché bradavky, jež dítěti ztěžují přisávání, nebo ragáda – trhlina na bradavce, která je bolestivá.
  • Také nezralost dítěte způsobí, že miminko není schopno se přisát k prsu a kojení není efektivní, nebo saje krátce.
  • Obecně je důležité, aby se dítě naučilo přisát správně, protože špatná technika sání dítěte způsobuje mamince bolest a kojení může váznout.
  • A velmi často funguje pravidlo, čím více chci, tím méně to jde.

Jak dlouho může žena zkoušet kojení, než přejde na jiný způsob výživy děťátka?

Odpověděla bych – tak dlouho, jak ji to baví a má na to kapacitu. Ale je důležité zajistit ještě doplňkovou výživu, aby děťátko nestrádalo. Miminko po porodu standardně ubývá 10 % porodní hmotnosti a porodní váhu by mělo mít zpět ve 2–3 týdnech.
Nejprve se po porodu v prsu tvoří mlezivo, zhruba až po 72 hodinách po porodu se začíná produkovat mléko. Takže je potřeba rozvoji laktace dát čas a nechat pracovat přírodu. Definitivní mléko je vytvořeno cca až 2–3 týdny po porodu a existují maminky, které začínají kojit klidně i po měsíci.
Pokud se nerozbíhá laktace dostatečně, hladové dítě si zaslouží alternativní dokrm, který nenarušuje techniku sání. Například stříkačkou nebo sondou u prsu nebo můžeme použít suplementor, který se zavěsí na hrudník maminky a z něj se mléko podává.

Některé maminky jsou v nemocnici nervózní, bojí se, zkoušejí to, ale pořád se nedaří…. Je dobré využít služeb laktační poradkyně? Jaký je v takovém případě postup?

Erudovaná laktační poradkyně dokáže zázraky, má trpělivost a dokáže vám pomoci s technikou sání, polohami při kojení a naučí vás, jak dítě správně přiložit i odpojit od prsu. A kaž­dá zkušená novorozenecká sestřička nebo porodní asistentka také.
Kontakty najdete na stánkách www.kojení.cz nebo laktační ligy. Některé laktační poradkyně jsou schopny přijet až k vám domů, jinak fungují v porodnicích. Některé nemocnice mají i specializovanou ambulanci kojení nebo můžete o radu zatelefonovat na horkou linku kojení. Obecně bych doporučila, nebojte se zeptat, a pokud si nejste jistá, někdy zvažte i delší pobyt v porodnici, kde vám s nastartováním laktace pomohou.

Spousta maminek může mít výčitky, protože se říká, že mateřské mléko je nejlepší a přejít na umělou výživu je ostuda. Co jim poradit v takovém případě?

Když se maminka snaží a laktace se opravdu nerozběhne, není potřeba se trápit a obviňovat se. Za zkoušku to přece stálo a úsilí se cení. A každých pár kapek mléka je k dobru. Můžete zkusit stimulovat prsy odsávačkou, využít homeopatika nebo tablety na podporu laktace. Důležitý je také dostatek tekutin a psychická pohoda.

Jak se vlastně začíná s umělou výživou? Jaká jsou její úskalí?

Formule se začne podávat stejně jako mateřské mléko vždy, když maminka nemůže kojit. Začíná se nižšími dávkami a ty se pomalu navyšují. Děti krmené umělou výživou mají někdy tužší stolici a bolesti bříška, trpí kolikami. Ale není to pravidlo. Společně s umělou výživou můžete podávat miminku probiotika ve formě kapek.

Co dělat, aby pak děťátko netrpělo kolikami?

Probiotické kapičky s Lactobacillus reuteri jsou dobrou prevencí, bere se 5 kapek za den. Snižují frekvenci dětského pláče a výskyt kolik. Je možné také podávat Laktobacílky v kapslích.
Pomáhají také homeopatika, která vám poradí v lékárně. Proti nadýmání také působí různé kapky na stejné lékové bázi.

 

Odpovídala:

MUDr. Soňa Šuláková
dětská lékařka a neonatoložka

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}