27 srpna, 2024

Kdy jít s dítětem na fyzioterapii?

Každý chceme pro své dítě to nejlepší, staráme se o ně a věnujeme se mu, jak nejlépe umíme. Někdy se ale naše ratolest nevyvíjí podle tabulek a může dojít k odchylkám v psychomotorickém vývoji. Kdy je čas zajít k fyzioterapeutovi?
lucie jun
Lucie Jůn

Kojenci a batolata

Pokud se ve vývoji miminka objeví nějaká odchylka, konzultujte ji co nejdříve se svým pediatrem. V prvních měsících života to může být třeba nesouměrná hlavička, jejíž příčinou je to, že miminko preferuje pouze jednu stranu. První věc, kterou můžete udělat samy, je to, že budete miminko otáčet a polohovat na „neoblíbenou stranu“ a budete ho motivovat hračkami. Pokud to nepomůže, dostanete další doporučení od svého dětského lékaře.

Může se jednat i například o to, že se miminko neotáčí na bříško, což by mělo zvládnout do půl roku. Pediatr posoudí různé faktory, které mohou mít na tuto prodlevu vliv, a doporučí vám, jak postupovat dál. Pokud se situace nezlepší, odešle vás na specializované pracoviště, kde vám následně ukáží cviky, které budete s dítětem provádět, a tím ho motivujete k přetáčení.

Sledujte zejména absenci důležitých milníků v psychomotorickém vývoji – dítě se neplazí, neleze, neotáčí se na bříško apod. Kdykoliv se vám něco nezdá nebo máte o vývoji svého dítěte pochybnosti, neváhejte své obavy vždy co nejdříve probrat s lékařem. Většiny odchylek v psychomotorickém vývoji si pravděpodobně lékař všimne sám na pravidelné kontrole, protože ho v prvním roce života budete navštěvovat velmi často.

Tip: Neděste se a nestresujte se, že budete muset s dítětem hodiny cvičit bolestivé a nepříjemné cviky. Většinou stačí dva až tři cviky pár minut denně, které dítku pomohou posílit a zapojit správné svaly.

Předškolní a školní děti

Toto období je samo o sobě náročné nejen pro děti, ale i rodiče. Děti musí zvládnout mnoho nových aktivit a učí se novým věcem i zcela odlišnému režimu, než byly doma zvyklé. Najednou musí ve školce usednout ke stolečku nebo ve škole do lavice. Každý den nosí na zádech aktovku a musí se naučit vydržet sedět v lavici celé dopoledne. Se školou přicházejí také zvýšené nároky na jemnou motoriku nebo pohybovou zdatnost. Není výjimkou, že i takto malé děti trpí bolestmi zad, hlavy, hrbí se nebo mají špatné držení těla. Proto se snažte dětem často kompenzovat sezení v lavici pohybovými aktivitami, choďte s nimi na hřiště, jezděte na kole atd.

K pediatrovi nebo fyzioterapeutovi se vypravte pokud:

  • Pozorujete vadné držení těla při stání nebo sezení
  • Dítě má viditelně nohy do „o“ nebo do „x“
  • Pozorujete plochonoží, vbočené a nestabilní kotníky
  • Dítě si stěžuje na bolesti nohou, i když nemělo žádnou velkou zátěž
  • Máte jakékoliv pochybnosti o správném vývoji svého dítěte

Jak probíhá vyšetření

Ve specializované ambulanci dítě prohlédne lékař nebo dětský fyzioterapeut. Probere s vámi stávající aktivity dítěte, zjistí, zda se věnuje nějakému sportu, a poté vám doporučí, ukáže a poradí, co s dítětem cvičit. Také vám navrhne vhodné pohybové aktivity a informuje vás o dalším postupu. Všechny cviky jsou vždy prováděny hravou formou, tak aby děti bavily, a zaberou vám pouze několik minut. Budete-li je cvičit pravidelně, výsledky se dostaví.

Facebook
Twitter
LinkedIn
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}