31 října, 2024

Jídelníček v těhotenství: co jíst a co ne?

Pamatujete si na větu, že by nastávající maminky měly jíst za dva? Tak ta už dávno neplatí. Pokud čekáte děťátko, měla by vaše strava být naopak pestrá a zdravá. A na co a proč by měly těhotné ženy v jídelníčku zapomenout?
lucie jun
Lucie Jůn

V těhotenství je důležité zvolit vyváženou a pestrou stravu, která podpoří zdraví matky i správný vývoj plodu. Co by tedy v jídelníčku nastávající maminky nemělo chybět?

  1. Čerstvé ovoce a zelenina: Poskytují vitaminy, minerály a vlákninu, které jsou klíčové pro zdraví matky i plodu.
  2. Celozrnné produkty: Hnědá rýže, celozrnné pečivo a těstoviny obsahují mnoho důležitých živin, včetně vlákniny, železa a vitaminů skupiny B.
  3. Bílkoviny: Dodávají esenciální aminokyseliny, které jsou důležité pro růst plodu a zdraví matky. Dobrými zdroji jsou např. libové maso, ryby, vejce, luštěniny, tofu a ořechy.
  4. Mléčné výrobky: Jsou důležitým zdrojem vápníku a bílkovin a ty jsou nezbytné pro vývoj kostí a zubů plodu.
  5. Ryby s nízkým obsahem rtuti: Např. treska, sardinky a losos jsou dobrým zdrojem omega-3 mastných kyselin, které podporují vývoj mozku a očí plodu.
  6. Železo: Jeho konzumace je důležitá pro prevenci anemie. Dobrými zdroji jsou červené maso, drůbež, luštěniny, špenát a železem obohacené cereálie.
  7. Kyselina listová: Je jedním z nejdůležitějších vitaminů během těhotenství, podporuje správný vývoj nervového systému plodu. Najdeme ji v zelené listové zelenině, luštěninách, citrusech a ve speciálních doplňcích.

Těhotenství sice není nemoc, přesto by si během následujících 9 měsíců měly nastávající maminky nechat na některé potraviny a jídla zajít chuť. Na jaké a hlavně proč?

  1. Nepasterizovaná brynza, ovčí sýr a mléko: Tyto produkty mohou být zdrojem listeriózy i klíšťové encefalitidy. Brynza z farem nebo salaší je bezpečná pouze v případě, že je známo, že mléko bylo pasterizováno.
  2. Nedostatečně tepelně upravené maso a vejce: Mohou obsahovat patogenní mikroorganismy, jako jsou salmonely nebo toxoplazmózu.
  3. Nepasterizované mléčné výrobky: Tyto výrobky mohou být kontaminovány listerií, která může způsobit vážné infekce.
  4. Ryby s vysokým obsahem rtuti: Některé ryby, například mečoun, mohou obsahovat vysoké hladiny rtuti, které mohou poškodit nervový systém plodu.

Důležité je, že vedle výběru správných potravin by měly těhotné ženy také dbát na důkladné mytí zeleniny a ovoce, aby se minimalizovalo riziko kontaminace. Některé potraviny mohou být pro někoho zdravé a užitečné, zatímco pro těhotné ženy mohou představovat riziko. Pokud si nejste jisté, je vždy dobré konzultovat stravovací plány a výživu s lékařem nebo výživovým poradcem, aby se zabezpečila bezpečnost a zdraví matky i dítěte.

Facebook
Twitter
LinkedIn
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}