Co všechno se může doma o Vánocích stát a jak si s tím poradit?
Jak předejít úrazům a nehodám (nejen) během vánočních svátků? „Základem je prevence,“ říká lékař urgentní medicíny Marek Dvořák. „Sjedou se příbuzní, babičky, spousta lidí, domácnost se dostává do jiného režimu a může se stát, že každý má pocit, že dítě nebo děti hlídá někdo jiný. Toto je nejnebezpečnější situace. Výsledkem je to, že dítě nehlídá nikdo,“ vysvětluje na úvod Marek Dvořák.
Dítě má prostor vymýšlet hlouposti, snaží se někam schovat, někam vylézt, a to jsou ty skutečně nejvíc nebezpečné okolnosti, při kterých se může stát drobná nehoda, ale také fatální situace, která už se nedá vzít zpět. „Všem doporučuji, že je důležité vědět, kdo má za dítě zodpovědnost. Je nutné verbalizovat. Řekněte nahlas, že teď nedáváte pozor, protože máte telefon, že nedáváte pozor, protože si musíte odskočit. Je nutné říct nahlas, kdo mezitím převezme odpovědnost a dítě pohlídá. Stačí minuta, pár sekund,“ říká Marek Dvořák, jak situace řešit a proč myslet hlavně na prevenci.
Co dělat, když…
… se dítě popálí od svíčky nebo prskavky
„Zde opět platí, buďte pozorní a snažte se situacím předejít. Nenechávejte horké předměty v dosahu dětí, na kraji stolů či kuchyňské linky. K popáleninám může dojít nejen od otevřeného ohně, ale také se mohou děti opařit převrhnutím horkého čaje, polévky apod.“
Jak tuto situaci řešit:
Základní pravidlo zní: Chladit, chladit, chladit. A to tak dlouho, dokud neodezní bolest. Lidé mají pocit, že stačí postižené místo namočit do studené vody a po 10 vteřinách vytáhnout. Omyl, reálně můžete popáleninu chladit třeba i 1,5 hodiny. Samozřejmě se to asi nevyplatí pod tekoucí vodou, ale stačí napustit lavor či umyvadlo. Důležité je také vědět, že voda by neměla být ledová. Při popálení může být rána znečištěná a může dojít k sekundárnímu nebezpečí, a to že se rána zanítí. Lidé mají tendenci na ránu něco mazat – sádlo, máslo, gely, olej. Není to potřeba. Na drobné popáleninky stačí studená čistá voda, aby vymizel pocit bolesti. Pokud se udělá víc než jeden puchýř a puchýře jsou velké, je dobré si zajít na popáleninovou ambulanci, kde postižené místo odborně ošetří.
… se dítěti zabodne v krku kost z ryby
„Na to se ptá hodně lidí, ale až tak časté to není. V dnešní době se jedí ryby po celý rok, už nejde jen o sváteční záležitost. Ale je pravda, že se to může stát jak dítěti, tak dospělému.“
Jak tuto situaci řešit:
Univerzální rada asi neexistuje. Na úvod je asi dobré říct, že zapíchnutou kostí z ryby se nezadusíme. Může způsobit v krku infekci tím, že nějaké místo poraní, a to se pak se zanítí, může se zabodnout, což způsobí bolest. Důležité je říct, že na řešení je v tomto případě dost času. Takže je možné vyzkoušet sníst kousek chleba a počkat, zda chleba kost neobalí a člověk ji pohodlně nespolkne. Ale může se stát, že se kost zapíchne ještě víc. Pokud je kůstka na dohled, můžeme ji zkusit pomocí baterky a pinzety vytáhnout sami. Pokud je v oblasti ORL, pak je dobré navštívit ambulanci ORL, kde ji lékař pomocí speciálních pomůcek vytáhne. Výjimečně se stává, že je hluboko, a tento problém se musí řešit gastroskopicky. I po vytáhnutí kosti se může stát, že máte pocit, že v krku stále něco máte, může jít ale jen o poranění, které zkrátka bolí. A opět, když jsme na začátku mluvili o prevenci, tak důležité je jíst ryby v klidu a dětem pokud možno sousta zkontrolovat, zda v nich nějaké kosti nezůstaly.