Co školní aktovka a batoh MUSÍ mít?
1. Polstrovaná, ergonomicky tvarovaná záda
Zdraví dětí je prioritou, proto školní aktovky a batohy mají speciálně vyztužená záda, jsou ergonomicky tvarované a nezatěžují dětskou páteř. Ta totiž ještě není zcela vyvinutá, proto se musí váha naplněné tašky optimálně rozložit. U některých aktovek se navíc setkáte s možností nastavení celého zádového systému podle výšky dítěte, což ještě více zvyšuje stabilitu a komfortní nošení aktovky. Výhodou jsou také hrudní a bederní popruhy. Ty pomáhají optimálně rozložit váhu celé tašky.
2. Dostatečně široké popruhy
Změřte si šířku popruhů, měly by mít minimálně 4 centimetry. Popruhy vyberte polstrované a snadno nastavitelné, avšak nesmí prokluzovat při zatížení. Během nošení by se navíc neměly dotýkat krku dítěte.
3. Pevnou konstrukci
Základem dobré aktovky je pevná a lehká konstrukce. Aktovka musí vydržet nápor učebnic, školák ji totiž nosí 175 dní v roce.
4. Nízkou hmotnost
Dejte si také pozor na váhu školní aktovky. Aktovka by měla vážit méně než 1,2 kilogramu. Pediatři navíc doporučují, aby děti nosily na zádech pouze 10–12 % své váhy. Pokud tedy máte drobnější dítko, zaměřte se hlavně na váhu školní tašky. U nás seženete aktovky a batohy vážící kolem 700 až 800 gramů, což může mít velký význam. Menším dětem nedávejte do školy láhev s pitím, ať si ji raději naplní vodou až ve škole.
5. Reflexní prvky a výrazné barvy
Zajistěte pro své děti bezpečnost za snížené viditelnosti a ve tmě. Dbejte na to, aby vámi vybraná aktovka či batoh měly dostatek reflexních prvků. Na mnoha školních taškách jsou umístěny na všech stranách – tedy i na popruzích a bocích aktovky. Odborníci také doporučují, abyste kupovali aktovky, které mají na svém povrchu takzvané signální neboli svítivé barvy.
6. Ergonomii
Vaše dítě nosí aktovku většinu dní v roce. Kosti a páteř jsou ještě ve vývinu, a nejsou proto tak pevné jako u dospělých. Komfortní zádová část je tedy alfou a omegou aktovky, abychom již v dětském věku předcházeli pozdějším problémům se zády.
Co by aktovka měla mít?
Pevné dno s plastovými hranami drží tvar aktovky, zabrání ničení jejího obsahu a školák může tašku snadno kamkoli postavit. Výborné jsou také nožičky, díky nimž se taška jen tak nezašpiní.
Zvolte si takovou svrchní látku, která nepropustí dovnitř ani sníh, ani déšť a ochrání tak učebnice i sešity. Myslete i na to, abyste mohli aktovku omývat a snadno udržovat.
Během dne se stane, že děti tašku poponášejí. Proto je důležité pevné ucho svým tvarem přizpůsobené dětské ručce.
My dospělí si často neuvědomíme, že pro šestileté dítě může být otevírání tašky obtížné. Nechte své dítě předem si vyzkoušet, jestli se mu daří aktovku snadno otevírat.
V batohu či aktovce by mělo být vše přehledné. Uvnitř by měly být oddělené přihrádky na učebnice a sešity. Zkontrolujte také kapsičku na klíče, peněženku nebo kapsu na lahev s pitím. Při ukládání školních potřeb do tašky vždy platí, že těžší učebnice patří co nejblíže k zádům. Sešity, penál a ostatní věci umístěte naopak dopředu. Dětská záda tak budou lépe držet váhu aktovky.
K aktovce patří také penál, sáček na přezůvky, svačinu, lahev a podobně. Někteří výrobci nabízejí tyto doplňky ve stejném designu, jako jsou aktovky.