Dá se připravit na porod?
Určitě ano. Zejména po psychické stránce. Porod je emociálně silný zážitek pro všechny rodičky, ale každá z nich jej může prožívat jinak. Proto i příprava na porod je odlišná. Jsou ženy, pro které je přínosné, že o porodu vědí víc. A zase jsou ty, které čím víc vědí, tím je to pro ně horší a více stresující. I proto zatím nikdo neprokázal, že je nutné absolvovat předporodní kurz, aby žena zvládla porod bez problémů.
PŘED PORODEM:
Na základě čeho se lékař rozhodne, zda bude žena rodit přirozenou cestou, nebo císařským řezem?
To je složitá odpověď. Existuje totiž řada faktorů, které ovlivňují bezpečnost vaginálního porodu. Některé jsou dané již před těhotenstvím, některé se objeví v průběhu těhotenství a pak je řada faktorů, které zjistíme až za porodu. A právě na základě zhodnocení všech rizikových faktorů se lékař rozhodne, zda může žena rodit vaginálně nebo raději sekcí. Pokud zvolí lékař sekci, pak z různých důvodů. K nim patří již v době před těhotenstvím některá závažná chronická onemocnění, například srdce nebo ledvin, v průběhu těhotenství například preeklampsie, cukrovka nebo abnormální růst plodu. Většina těchto indikací není absolutní. Často je volba císařského řezu dána kombinací více rizikových faktorů, vedle výše uvedených vyššího věku matky, stavu po IVF nebo obezity. Proto nastávající maminky přicházejí cca měsíc před porodem do porodnice, kde s lékařem řeší otázky spojené s timingem porodu a způsobem vedení porodu, tedy jestli rodit přirozeně vaginální cestou, indukcí porodu nebo císařským řezem.
Pro koho není vhodné rodit přirozenou cestou?
Absolutních indikací k císařskému řezu je relativně málo. Jedná se o situace, kdy maminka nemůže vůbec vaginálně porodit nebo je přirozený porod spojen s velikými riziky pro plod. Patří sem například tzv. kefalopelvický nepoměr (kdy je plod pro pánev matky neúměrně velký), stavy po závažných operacích dělohy, stavy po třech císařských řezech a více. A pak známe tzv. relativní kontraindikace, kam patří například věk matky nad 40 let, závažná cukrovka, obezita, IVF, plod v poloze koncem pánevním apod. – ani jedna z těchto indikací není jasná, ale součtem více faktorů pak indikace k sekci vznikne.
Proč se císařské řezy provádějí o týden dřív?
Plánovaný císařský řez je nejlepší udělat opravdu plánovaně, tedy v dopoledních hodinách všedního dne, za přítomnosti kompletního porodnického týmu. Proto se provádí cca týden před termínem porodu. Pokud bychom čekali až do termínu, významně stoupá pravděpodobnost nástupu kontrakcí či odtoku plodové vody a pak sekci provádíme akutně. Akutní řez je spojen s častějším výskytem závažných operačních komplikací. Důležitý je samozřejmě profit pro dítě a minimalizace porodních komplikací.
Je nutné, aby byla žena před porodem oholená a bylo jí provedeno klysma?
Klysma není nutné, rutinně ho neděláme ani před vaginálním porodem, ani před císařským řezem. U vaginálního porodu se provádí v případě přání rodičky. Je vhodné vyprázdnit prostor rekta, protože hlavička miminka prochází porodními cestami opravdu „na milimetr“. Pro většinu rodiček je představa porodu nejdříve obsahu střev a poté teprve miminka značně diskomfortní. Co se týká oholení, ani to není při vaginálním porodu nutné. Spíš jde o úkon preferovaný ze strany žen, které se pak během porodu opět cítí lépe. Během císařského řezu je pak nutné oholení v místě řezu, protože by se pak chloupky mohly dostat do rány, což by mohlo způsobit pooperační komplikace.
V jakých případech je nutné ženě vyvolat porod?
Indukce neboli umělé vyvolání porodu se týká obecně až 20 % všech těhotenství. Provádí se z různých důvodů, nejčastěji u žen starších, nemocných, u přenášení nebo v situacích, kdy se plodu v děloze již dobře nevede. Někdy se může jednat o alternativu císařského řezu. Když bychom někdy čekali, až bude po termínu porodu, pravděpodobně by těhotenství skončilo sekcí. Vždy ale jednáme se souhlasem maminek.
Je pravda, že vyvolávaný porod více bolí?
Obecně určitě ne. Děloha vykonává stejnou práci u běžného i vyvolávaného porodu. Jen nástup děložních kontrakcí bývá jiný. U klasického porodu nabývají kontrakce na síle postupně, u vyvolávaného porodu mohou být hned od začátku silnějšího charakteru, proto to ženy někdy zaskočí a mají pocit větší bolestivosti. Při správné interpretaci a popisu indukce většina žen neudává větší bolestivost nebo diskomfort.
Jakými prostředky je ženě možné ulevit od bolesti a kdy se toto provádí?
V jakékoli fázi porodu můžeme podávat prostředky pro tišení bolesti. Bolest za porodu je velmi individuální: někdo má silné bolesti od začátku porodu, někdo například až posledních 20 minut, ve druhé době porodní. K tišení bolesti užíváme nefarmakologické metody, například masáže, hydroanalgezii (teplá voda, sprcha, vana), akupresuru, akupunkturu, anebo silnější, farmakologické metody: infuze s analgetiky, inhalační masku, rektální čípky. Nejsilnější formou je epidurální analgezie – s aplikací analgetika do páteřního kanálu.