13 září, 2024

Jak posílit dětskou imunitu: zkuste pomocníky z přírody

S nastupujícím sychravým počasím a návratem do škol a školek se u dětí brzy objeví nachlazení. Co dělat pro silnější obranyschopnost? Máme pro vás tipy, jak to zkusit přírodní cestou.
lucie jun
Lucie Jůn

Pestrý jídelníček

Základem silné imunity je opravdu strava, dbejte proto na vyváženou stravu plnou vitaminů a minerálů. Dopřejte svým dětem různorodé čerstvé ovoce a zeleninu několikrát denně. Odstraňte z jídelníčku průmyslově zpracované potraviny a také ty, které jsou plné nezdravých rafinovaných cukrů. Kupujte kvalitní maso z prověřených chovů, nezapomínejte na vejce, ryby a také mléčné výrobky.

Tip: Každý den po večeři připravte dětem malou mističku s ovocem. Chutnat jim bude třeba hroznové víno, jablíčko, banán a mandarinka.

Rakytníkový sirup

Oranžové plody rakytníku obsahují velké množství vitaminu C a A. Cenné látky mají zejména pecičky z bobulí, proto se jich nezbavujte a při konzumaci je rozkousejte. Rakytník najdete na podzim opravdu všude, a tak si s dětmi zkuste vyrobit domácí rakytníkový sirup. Budete-li ho s dětmi popíjet pravidelně celou sezonu, bacily se vám vyhnou. Jak na to? Bobule rakytníku omyjte a rozdrťte nejlépe v odšťavňovači. Vylisovanou šťávu smíchejte s cukrem, na 1 kg rakytníkové šťávy dejte 1,5 kg cukru, můžete použít běžný nebo třtinový. Pořádně promíchejte a přidejte jednu polévkovou lžíci kyseliny citronové. Poté můžete naplnit sirup do oblíbených uzavíratelných lahví.

Tip: Pokud sušené plody rakytníku vylouhujete 5 minut horké vodě, získáte chutný čaj.

Polévka z hlívy

Hlíva je nazývána superpotravinou, obsahuje totiž nejen vitaminy C, B a také kyselinu listovou, železo, draslík a zinek. Její pravidelná konzumace posiluje imunitu a celkové zdraví. Pro děti z ní připravte třeba chutnou polévku. Na pánev k cibulovému základu přidejte kmín a nakrájenou hlívu, několik minut duste, poté přilijte vývar a nechte vařit, dokud houba úplně nezměkne. Můžete také přidat pokrájené brambory, majoránku nebo prolisovat česnek dle chuti. Nakonec polévku rozmixujte, zahustěte a osolte. Dětem bude určitě chutnat s opečenými chlebovými krutonky.

Šípkový čaj

Šípky obsahují velké množství vitaminu C, A a další vitaminy, které nabudí imunitní systém a zabrání prvnímu nachlazení. Při podzimní procházce si nasbírejte šípky, usušte je na sluníčku a udělejte z nich dětem lahodný čaj. Použít můžete také čerstvě nasbírané šípky, akorát nezapomeňte před konzumací čaj scedit. Pozor! Šípky nikdy nevařte, ztratily by cenné látky. Pouze je zalijte horkou vodou a nechte louhovat cca 5–10 minut. Čaj dochuťte medem a citronem.

Probiotika

Zařaďte do jídelníčku celé rodiny potraviny, které obsahují probiotické kultury. Patří sem kefír, podmáslí, jogurty, kvašené zelí, kimchi nebo třeba kvašené okurky. Probiotika jsou živé organismy, které zvyšují množství protilátek v těle, zlepšují trávení a také fungování střev. Imunita začíná ve střevech, proto jim dopřejte co nejvíce probiotik. Kvašené potraviny můžete dětem nabízet již od první lžičky pevné stravy. Dělejte to postupně a po malých dávkách.

Co můžete ještě udělat:

  • Nepřehánějte to s vytápěním bytu, raději si oblékněte mikinu.
  • Před spaním pořádně vyvětrejte dětský pokoj. Ideální teplota na spaní je 18 °C.
  • Neoblékejte děti na ven příliš, jsou neustále v pohybu, takže se rychle zahřejí a mohou se zpotit a nastydnout.
  • Vsaďte na otužování. Zkuste s dětmi třeba saunování nebo sprchování vlažnou vodou.
Facebook
Twitter
LinkedIn
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}