Zhruba do tří měsíců jste pro dítě nejlepší hračkou vy jako máma (nebo táta). Ovšem zhruba v této době už potřebuje dítě pro svůj rozvoj i jiné hračky a podněty. Později potřeba objevování a poznávání pomocí her stoupá. Zejména kolem 9. měsíce dochází k tomu, že dítě doslova miluje hry. Ne nadarmo se tomuto období říká univerzita dětského věku.
Motorické dovednosti dítěte se během prvního roku velmi rychle mění. Budete jako rodiče doslova u vytržení, jak vás bude dítě neustále překvapovat vším, co nového se naučilo. Chcete-li podpořit jeho motorický vývoj, vybírejte hračky na podporu motorických vrozených schopností.
Hry na podporu motoriky
Ideální jsou různé boxy na vhazování míčků nebo můžete dítěti pořídit jakoukoli bezpečnou krabičku, kterou bude otevírat a zavírat. Skvělé jsou kostky nebo navlékání kroužků na kolík (stohování). Nebo zkuste hru „bác“. Postavte z kostek věž a nechte dítě, ať je zboří. Když spadne, řeknete nahlas „bác!“. Nebudete se stačit divit, jak rychle to dítko pochopí a bude nadšené.
Chcete, aby se dítě učilo soustředit a zároveň trénovalo motoriku? Vyberte si dva malé šálky, lžičku a barevné těstoviny. Naplňte jeden šálek těstovinami a dítě povzbuzujte, aby je nabralo lžičkou a opatrně přemístilo do druhého šálku.
Hry na podporu smyslů
Smyslové hry dětem pomáhají, aby lépe porozuměly světu, který je obklopuje. Navíc zlepšují koordinaci, posilují paměť a prohlubují koncentraci. Díky smyslovým hrám se děti učí poznávat barvy, zvuky, tvary a textury.
Hry s předměty z domácnosti
Pro smyslovou stimulaci můžete použít všechny možné předměty z vašeho bytu. Skvělé jsou různé látky, které můžete dát dítěti do ruky, aby si je osahalo, hrát se dá i se silikonovými nebo dřevěnými špachtlemi.
Hry na vizuální vnímání
Řada her podporuje nejen smysly, ale i motoriku. Třeba barevné kostičky, míčky nebo autíčka. Nechte dítě, aby je třídilo podle barvy, a uvidíte, jak ho to bude bavit. Trénovat přitom bude nejen zrak, ale i jemnou motoriku.
Hry na podporu sluchu
Můžete samozřejmě nakoupit nejrůznější zvukové hračky, jako trumpetky nebo bubínky, ale klidně lze použít to, co máte doma. Prázdné plastové lahve naplníte třeba rýží nebo fazolemi, a hudební nástroj je na světě. Zpívejte s dětmi a nechte je, aby poslouchaly různé zvuky.
Hry na podporu řeči a sociálních dovedností
Kolem 8. a 9. měsíce začnou dítě bavit různé hry na schovávanou. Hádej, kde to je? Tato hra rozvíjí pozorovací schopnosti dítěte a podporuje taky rozhodovací schopnosti. Pro začátek třeba skryjte míč nebo předmět podobné velikosti do jedné vaší ruky a zeptejte se: Kde to je? Když dítě uhodne správně, nadšeně mu zatleskejte.