Spousta maminek na pláč miminka reaguje tím, že ho nakrmí. Mléko přece vždycky pomůže, co jiného by to tedy mohlo být než hlad? Zvláště novopečené maminky, které mají první dítě, často nevědí, že pláč má řadu různých příčin. A ne pokaždé je tím důvodem hlad. Co všechno tedy může pláč signalizovat?
Hlad
Hlad je samozřejmě důvodem k pláči. Je to přirozené a je taky naprosto normální, že první, co maminka zkusí, aby dítě utišila, je krmení. Některé děti vyžadují jídlo častěji, a to i v noci, a dokážou kvůli mléku skutečně pořádně zakřičet. Pokud se dítě v noci často budí, zkuste ho nejprve pohladit, třeba není hlad tou pravou příčinou. Pokud ano, po nakrmení dítě usne nebo se zklidní.
Kolika
V prvních třech měsících je kolika dalším z nejčastějších důvodů, proč miminko pláče. Nehrozí, že byste ji nepoznali. Dítě má záchvaty pláče, kroutí se, přitahuje nohy k tělu a zatíná pěstičky. Obvykle nejde o nic dramatického, ale pro většinu rodičů to drama je. Utišit takový pláč není snadné. Kolikou trpí skoro polovina kojenců a dokážou kvůli ní proplakat i celý den. Zhruba po 4. měsíci většinou zmizí, některé děti ale trápí delší dobu.
Jak můžete miminku pomoci? Noste ho v šátku, kolébejte, procházejte se s ním, skákejte. Jakýkoli pohyb může pomoci. Některé maminky mají zkušenost s tím, že zapnou třeba pračku nebo myčku, protože hluk dítěti dělá dobře. Dobře poslouží i masáže, ale jemné. Důležité je zachovat klid a nebýt ve stresu, i ten dítě vycítí a může reagovat záchvatem koliky.
Opruzeniny
Miminko může plakat i tehdy, když je opruzené. V prvních měsících jsou kožní onemocnění častá. Není to většinou nic vážného, ale není to příjemné. Opruzený zadeček je bolavý, červený a někdy můžou místa i mokvat či krvácet. To samozřejmě může vyvolat u miminka pláč. Pokud tedy dítě pláče, podívejte se mu pod plenku, zda není opruzené. Řešením je časté přebalování, nepoužívejte chemické přísady do koupele, a pokud to jde, nechte miminko co nejvíce na vzduchu bez plenky. Na opruzeniny používejte vhodné mastičky a krémy, například s obsahem rybího oleje nebo panthenolem.
Růst těla i zoubků
Víte, že miminko roste v takzvaných růstových skocích? Velmi výrazné to je v prvních měsících života. Právě v situacích, kdy je dítě v růstovém spurtu, často pláče. V tom období mu můžou také začít růst zoubky, ale podle odborníků je to spíše více faktorů dohromady, které jsou spojeny s růstem. Snažte se být v klidu a miminko utěšujte.
Nemoci a fyzické nepohodlí
Nakrmila jste miminko, pohladila, přebalila a pořád pláče? Je možné, že se blíží nějaká nemoc, třeba rýma. Přeměřte miminku teplotu, a pokud ji má zvýšenou, je jasné, že pláče kvůli nemoci. Snažte se, aby mělo dítě co nejvíc pohodlí, a buďte s ním co nejvíce v tělesném kontaktu, aby vás cítilo. Stejně tak může dítě plakat, protože se necítí pohodlně – něco ho tlačí, dře ho plenka, je mu teplo nebo zima. Fyzická nespokojenost dítěte pak vede k pláči. Zkontrolujte všechno, co můžete, a pokuste se fyzické nepohodlí zmírnit.
Nuda a nedostatek kontaktu
Možná vaše dítě pláče, protože se nudí. Věnujete se mu dostatečně? Domněnka, že mu stačí hračky, je mylná. Malé dítě si zejména v prvním půl roce nevydrží hrát s hračkou neomezenou dobu, po nějakém čase ho to začne nudit a chce něco jiného. A pravděpodobně to jste vy, rodič. I když doma něco děláte v kuchyni, přeneste si dítě třeba v sedátku k sobě a dopřejte mu, aby se na vás dívalo.
Přemíra stimulace
Opak nudy je ale také nadmíra podnětů. Jistě, podněty jsou k rozvoji dítěte zapotřebí, ale nic se nemá přehánět. Vy přece také nevydržíte dělat jednu věc neomezenou dobu. Nedivte se tedy, že dítě, které je přetažené, bude plakat a bude nevrlé. Dítě, které je přehlcené podněty, je těžké zklidnit, byť to myslíte dobře. Snažte se ho utišit, hladit a být mu nablízku.