Kdy je dobré se cvičením po porodu začít?
S cvičením lze začít hned, jakmile žena dostane vnitřní impulz k tomu, se svým tělem něco dělat. Sama si moc dobře uvědomuje svůj poporodní stav a ona sama nejlépe ví, jak se cítí a jak by se cítit chtěla. Je důležité vnímat své tělo, naladit se na něj. Upřímnost k sobě samé je potřebná a nás ženy motivuje ke změně. To znamená, že konkrétně mohu začít dělat něco sama pro sebe již pár dní po porodu, po šestinedělí a některá ucítí potřebu třeba až po půl roce či déle. Nikdy však není pozdě!
Co je možné dělat?
Velmi jemná cvičení, která regenerují a zotavují tělo. Po porodu má každá žena povolené svaly pánevního dna a břišní svalstvo, je tedy dobré se co nejdříve začít této problematice věnovat, ale musí to být správným způsobem! Ideální je začít dechovými technikami, které správně aktivují bránici, jež byla v době těhotenství doslova utisknutá, a podpoří regeneraci tělesného jádra, které se tak začne zpevňovat a od základu správně nastavovat. Tento aktivní dech vede také k redukci břišní diastázy, je to stěžejní cvičení! Dále je nutné se samozřejmě naučit správně pracovat se svaly pánevního dna.
Liší se nějak postup po spontánním porodu a po císařském řezu?
Cvičení, která učím, jsou vhodná jak pro ženy po spontánním porodu, tak po císařském řezu. Postup se liší pouze v časovém období. Žena po spontánním porodu může začít s jemnými dechovými technikami téměř hned v porodnici, kdežto žena po císařském řezu bude muset být trpělivější a začít pracovat na svém bříšku opravdu až po šestinedělí, kdy teprve začne s jemnými dechovými technikami a masážemi jizvy. S dalšími cvičeními, aktivujícími tělesné jádro, začne až další následující měsíc. Žena po císařském řezu potřebuje určitě delší čas na rekonvalescenci oblasti břicha než žena po spontánním porodu. Porod císařským řezem je přece jen chirurgický zákrok, který „uměle“ naboří stavbu tělesného jádra, kdežto porod spontánní je přirozená cesta a ženské tělo na ni tedy reaguje přirozenou regenerací. Důležité je vědět, že při porodu císařským řezem nejsou přetnuty žádné břišní svaly, což se spousta žen mylně domnívá, a tato pozitivní informace pro ně může být velmi motivující.
Jak moc je vhodné tělo zatížit? Určitě žena nebude mít hned takovou kondici jako před otěhotněním…
Žena by měla ctít období šestinedělí a během něj se určitě nepouštět do větších pohybových aktivit, neběhat, neskákat, nezvedat a nenosit těžké věci. U žen s povoleným pánevním dnem či prolapsem dělohy je třeba dát pozor i na nošení miminek v šátku, které v tomto případě bohužel není vhodné. Tělesné jádro a porodní cesty potřebují přesně šest týdnů na svoji regeneraci. V tomto období můžete zařadit dechová cvičení, cvičení na dno pánevní, bez obav zařaďte úlevové pozice pro svá záda a páteř a provádějte jemné protahovací cviky na ztuhlé oblasti těla. Těmito cviky si pomalu připravíte tělo na větší zátěž, která jde ruku v ruce s rostoucím miminkem. S náročnějším cvičením začněte, až když přestanete zcela krvácet! Slovem náročnější nyní myslím cviky, jimiž začnete vědomě aktivovat tělesné jádro, zpevňovat břišní svalstvo a zpevňovat ochablé tělesné partie. Pokud je vše v pořádku a tělo ženy reaguje na jemné cvičení pozitivně, může postupně začít ke konci třetího měsíce od porodu s větším kondičním tréninkem.