6 února, 2024

Do formy po porodu

To je téma, které řeší většina maminek. Kdy je ale dobré začít cvičit, kterými svaly je potřeba začít a kdy se vlastně můžete pořádně vrhnout na tolik diskutované břicho?
Bicikova_Zuzana_CB
Zuzana Bičíková, trenérka a autorka programu – Zpět ke svému tělu po porodu

Kdy je dobré se cvičením po porodu začít?

S cvičením lze začít hned, jakmile žena dostane vnitřní impulz k tomu, se svým tělem něco dělat. Sama si moc dobře uvědomuje svůj poporodní stav a ona sama nejlépe ví, jak se cítí a jak by se cítit chtěla. Je důležité vnímat své tělo, naladit se na něj. Upřímnost k sobě samé je potřebná a nás ženy motivuje ke změně. To znamená, že konkrétně mohu začít dělat něco sama pro sebe již pár dní po porodu, po šestinedělí a některá ucítí potřebu třeba až po půl roce či déle. Nikdy však není pozdě!

Co je možné dělat?

Velmi jemná cvičení, která regenerují a zotavují tělo. Po porodu má každá žena povolené svaly pánevního dna a břišní svalstvo, je tedy dobré se co nejdříve začít této problematice věnovat, ale musí to být správným způsobem! Ideální je začít dechovými technikami, které správně aktivují bránici, jež byla v době těhotenství doslova utisknutá, a podpoří regeneraci tělesného jádra, které se tak začne zpevňovat a od základu správně nastavovat. Tento aktivní dech vede také k redukci břišní diastázy, je to stěžejní cvičení! Dále je nutné se samozřejmě naučit správně pracovat se svaly pánevního dna.

Liší se nějak postup po spontánním porodu a po císařském řezu?

Cvičení, která učím, jsou vhodná jak pro ženy po spontánním porodu, tak po císařském řezu. Postup se liší pouze v časovém období. Žena po spontánním porodu může začít s jemnými dechovými technikami téměř hned v porodnici, kdežto žena po císařském řezu bude muset být trpělivější a začít pracovat na svém bříšku opravdu až po šestinedělí, kdy teprve začne s jemnými dechovými technikami a masážemi jizvy. S dalšími cvičeními, aktivujícími tělesné jádro, začne až další následující měsíc. Žena po císařském řezu potřebuje určitě delší čas na rekonvalescenci oblasti břicha než žena po spontánním porodu. Porod císařským řezem je přece jen chirurgický zákrok, který „uměle“ naboří stavbu tělesného jádra, kdežto porod spontánní je přirozená cesta a ženské tělo na ni tedy reaguje přirozenou regenerací. Důležité je vědět, že při porodu císařským řezem nejsou přetnuty žádné břišní svaly, což se spousta žen mylně domnívá, a tato pozitivní informace pro ně může být velmi motivující.

Jak moc je vhodné tělo zatížit? Určitě žena nebude mít hned takovou kondici jako před otěhotněním…
Žena by měla ctít období šestinedělí a během něj se určitě nepouštět do větších pohybových aktivit, neběhat, neskákat, nezvedat a nenosit těžké věci. U žen s povoleným pánevním dnem či prolapsem dělohy je třeba dát pozor i na nošení miminek v šátku, které v tomto případě bohužel není vhodné. Tělesné jádro a porodní cesty potřebují přesně šest týdnů na svoji regeneraci. V tomto období můžete zařadit dechová cvičení, cvičení na dno pánevní, bez obav zařaďte úlevové pozice pro svá záda a páteř a provádějte jemné protahovací cviky na ztuhlé oblasti těla. Těmito cviky si pomalu připravíte tělo na větší zátěž, která jde ruku v ruce s rostoucím miminkem. S náročnějším cvičením začněte, až když přestanete zcela krvácet! Slovem náročnější nyní myslím cviky, jimiž začnete vědomě aktivovat tělesné jádro, zpevňovat břišní svalstvo a zpevňovat ochablé tělesné partie. Pokud je vše v pořádku a tělo ženy reaguje na jemné cvičení pozitivně, může postupně začít ke konci třetího měsíce od porodu s větším kondičním tréninkem.

Předpokládám, že nepůjdou hned dělat sklapovačky. Většina žen totiž okamžitě začíná řešit ploché břicho.
To je samozřejmě velké poporodní téma a sklapovačky jej rozhodně neřeší! Mezi jedny z nejčastějších poporodních problémů, kromě inkontinence a celulitidy, patří vytahané břicho a ztráta paměti břišních svalů. Vytahané břicho je způsobeno nataženou kůží v době těhotenství. Rekonvalescence odpovídá množství tvorby kolagenu, který je základní stavební hmotou pojivových tkání. Čím je žena starší, tím více je snížena tvorba kolagenu a je pro ni tedy těžší dostat se zpět do formy. S dobrou stravou a vhodným cvičebním programem se maminkám daří vrátit k normální struktuře a napnutí kůže za 9 měsíců až 1 rok po porodu. Břišní svaly ztratily během těhotenství takzvanou pohybovou paměťovou stopu, která se bude muset pomalu obnovit. Břišní svaly, včetně středové čáry (linea alba, která se musela natáhnout, aby se přizpůsobila rostoucímu děťátku), byly v těhotenství natažené alespoň 6 měsíců. Během samotného porodu mohl nárůst ­vnitrobřišního tlaku, který je způsoben tlačením, ještě více působit na oslabenou lineu albu a vyvíjet tak na ni další stres. V případě císařského řezu, kdy je v průběhu operace přeřezána kůže, nervy, fascie a vazy, je středová čára rozříznuta vertikálně, aby byl umožněn přístup k děloze. Rekonvalescence se proto prodlužuje. Mnoho matek, které podstoupily císařský řez, pociťuje v oblasti jizvy přetrvávající necitlivost a konstantní stupeň napětí v břišních svalech může někdy přetrvávat až jeden rok, než se vrátí na úroveň před těhotenstvím. Pro znovuobnovení paměti břišních svalů je potřeba správné aktivace tělesného jádra. Stěžejní je naučit se aktivovat tělesné jádro pomocí dechových technik, které vedou k celistvosti a opětovné funkci břišních svalů.

Jaké jsou nejčastější chyby?

Nejčastější chybou v tomto případě asi bývá netrpělivost a v nás tak pevně zarytá myšlenka, že čím větší dřina, tím lepší výsledky. Spousta žen se chce rychle vrátit do původní kondice a nerespektuje signály těla, jako jsou bolest, únava nebo vnitřní nepohodlí, které není vidět, jímž může být inkontinence, prolaps dělohy, ale i velké výkyvy nálad. Žena by měla svému tělu naslouchat a pohybem reagovat na jeho potřeby. Chybou je urychlený neplynulý postup. Je to, jako byste četla knihu a přeskočila první kapitoly, které vám řeknou podstatu příběhu. Uvedu příklad, ženinou vášní před porodem byl běh a samozřejmě zase touží co nejrychleji začít běhat a dá si cíl za půl roku po porodu běžet půlmaraton. Její tělo však na to není připraveno a dává jí to najevo různými signály – trpí inkontinencí, bolí ji záda, kolena, často ji bolí hlava. I přesto bez jakéhokoli jiného pohybu začne chodit po šestinedělí běhat s kočárkem a nedbá na varování těla. Po pěti měsících se její zdravotní stav velmi zhorší a sen o uběhnutí půlmaratonu se rozplyne.

Pokud si maminka najde čas, jaký pohyb, kromě cvičení doma, je dobré přidat? Může hned začít běhat, nebo je ideální začít s chůzí? Co další sporty: kolo, lyže, plavání…
Naprosto ideální jsou pro maminku procházky s kočárkem. V šestinedělí tempo procházkové, následně přejít na svižnou chůzi. Pokud je vše v pořádku, tak lze třetí měsíc po porodu přejít na indiánský běh (střídání chůze a běhu) a na počátku čtvrtého začít s běháním. Ostatní ­aerobní sporty, jako jsou kolo, lyže, běžky, inlajny, plavání a podobně, je možné zařadit opět na počátku třetího měsíce, kdy by mělo být tělesné jádro již dostatečně zregenerováno a být tak oporou celému tělu. Určitě je však důležité, aby ženy naslouchaly svému tělu a vnímaly svou individualitu, každý organismus je jiný. Je dobré se řídit svými pocity po sportu a nejít do krajních mezí.

 

Odpovídala:

Zuzana Bičíková
trenérka a autorka programu – Zpět ke svému tělu po porodu
Chtěly byste se naučit cvičit po porodu správně pod dohledem trenéra? Doporučujeme prezenční kurzy pro maminky po porodu a také videokurz Zpět ke svému tělu po porodu s touto problematikou.
Více se dozvíte na stránkách https://videokurzy-vnimejsvetelo.cz/

Facebook
Twitter
LinkedIn
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}