Někdy i to nejhodnější dítko dostane záchvat vzteku. Vztekání je u dětí známkou přirozeného a správného vývoje. Období dětského vzdoru začíná u dětí kolem 2 až 3 let a projevuje se výbuchy silných emocí, pláčem, křikem, kopáním nohama, dupáním a házením předmětů na zem. Mějte na paměti, že v záchvatu vzteku vás dítě nevnímá, proto je důležité ho nejprve uklidnit a potom se snažit něco vysvětlovat.
Jak dítě zklidnit?
Nechte dítě o samotě
Pokud to jde a jste v domácím prostředí, nechte dítě vyvztekat o samotě, dejte mu prostor ke zpracování pocitů a emocí. Pošlete ho do bezpečného a známého prostředí, například do pokojíčku. Nedoporučujeme dítě nechávat v tmavých místech, kumbálech nebo někde, kde by se mohlo zranit. Dítko vždy nenápadně sledujte, aby si neublížilo.
Odveďte pozornost jinam
Chce váš drobeček další bonbon a vy mu ho odmítáte dát? Někdy pomůže nabídnout mu alternativní způsoby, jak se může s emocemi vyrovnat. Nabídněte mu třeba jablíčko nebo jiné oblíbené ovoce. Stejně tak se dá pozornost odpoutat pomocí hračky nebo nějaké aktivity či hry.
Zkuste ho rozesmát
Zkuste vašeho malého vzteklouna polechtat nebo na něj začněte dělat z ničeho nic legrační obličeje a zvuky. Většina dětí se za chvilku začne smát a vztek je okamžitě pryč.
Doteky a mazlení
Objetí nebo pevné sevření někdy dokáže divy a donutí dítě vnímat a odvést pozornost jinam.
Pokud se vzteká opravdu hodně, beze slov ho pevně obejměte a držte, dokud se trochu nezklidní. Můžete mu šeptat do ucha uklidňující slova nebo jen „ššš“ či mu třeba broukat oblíbenou melodii.
Moment překvapení
Dobře funguje i moment překvapení, kdy dítěti opláchnete obličej chladnou vodou nebo mu ho jen otřete mokrým ručníkem. Jednoduše ho prostě zchladíte. Křičí vaše tříleté dítě a kope kolem sebe nohama? Napodobte ho a udělejte to stejně! Uvidíte, že dítko bude v šoku koukat, co to maminka dělá.
Jak předcházet záchvatům vzteku?
Na dítě nespěchejte a nekřičte
Mnoho záchvatů vzteku vzniká ve stresu a ve spěchu, kdy nemáte čas s dítětem mluvit, něco mu vysvětlovat a pak zbytečně křičíte a tlačíte na ně. Vyvarujte se tedy těmto situacím a například na oblékání atd. dejte dětem dostatek času. Pokud někde máte být na čas, mějte vždy dostatečnou časovou rezervu.
Nastavte hranice a dodržujte je
Nastavte dítěti hranice a pak je také samy dodržujte. Pokud si chce vzít do školky hračku, dovolte mu to, ale řekněte mu důrazně, že pokud ji ztratí nebo rozbije, jinou nekoupíte. A to opravdu dodržte.
Předem vysvětlujte
Pokud víte, že v obchodě bude chtít vaše zlatíčko koupit sladkost nebo hračku, promluvte si o tom ještě před vstupem do prodejny. Vysvětlete dítěti, že mu v obchodě opravdu další čokoládu nekoupíte, když už mělo jinou před chvílí. Navíc by ho bolely zoubky nebo bříško.
Usmiřte se
Po záchvatu vzteku se s dítětem vždy usmiřte. Ujistěte ho, že ho máte rádi i přes to, co se stalo. Potom s ním celou situaci proberte, řekněte mu, že se takto nemůže chovat a že ne vždy je možné splnit to, co právě chce.
Přečtěte si také:
Ty máš ale roupy! Co dělat, když se objeví?
Co dělat když dítě zvrací?
Co dělat, když má dítě horečku?