5 února, 2024

Co dělat, když má dítě horečku!

Jaký je vlastně rozdíl mezi horečkou a teplotou a jak by ji maminky doma měly řešit?
SulakovaSona_CB
MUDr. Soňa Šuláková, dětská lékařka a neonatoložka

Možná si pojďme definovat základní pojmy. Co je běžná teplota těla?

Je to vlastně přirozená teplota, při které organismus normálně funguje. Nejnižší je ve spánku, nejvyšší při fyzické aktivitě. Běžná teplota je mezi 36,0–36,9 °C. Teplota měřená v konečníku je malinko vyšší – 36,5–37,5 °C. Od této teploty je zvykem odečítat 0,5 °C, abychom měli reálnou teplotu, nebo je dobré lékaři nahlásit, že je to hodnota bez odečtu.

Co je to zvýšená teplota těla?

Za zvýšenou teplotu považujeme teplotu mezi 37,0–37,9 °C. Většinou signalizuje počátek onemocnění, ale může se vyskytnout také po větší fyzické aktivitě nebo ve vedrech při přehřátí a dehydrataci organismu.

Co je to horečka?

Sama o sobě není nemoc, ale příznak. Za horečku považujeme teplotu nad 38 °C. Děti mívají běžně i vysokou horečku, nad 40 °C, u dospělých mluvíme o vysoké horečce, pokud překročí 39 °C.

Jak reagovat, když má dítě zvýšenou teplotu?

Ideální je uložit jej do dobře větrané místnosti, lehce přikrýt a nabídnout dostatek tekutin. A k tomu teplotu sledovat. Nejvyšší během dne bývá v podvečerních hodinách kolem 17.00–18.00.

Kdy by měli rodiče zbystřit pozornost?

Je dobré sledovat další projevy dítěte. Zda má obvyklou chuť k jídlu, kašel, průjem, nebo naopak zácpu, stěžuje si na bolest bříška, jak se mu dýchá, jestli nemá na těle vyrážku nebo modřinky. Ani sebelepší lékař většinou nedokáže poznat onemocnění v počátku. Každé má určitý vývoj a zvýšená teplota bývá prvním příznakem, že se v těle něco děje. Naopak okamžitou návštěvu lékaře vyžaduje opakované zvracení, kdy dítě již nemočí, neudrží žádné tekutiny. Dále alarmující je apatie dítěte a ochablost, ztuhlá šíje a nemožnost předklonit hlavu, krvavé skvrny na kůži, které po zatlačení (např. sklenicí) neblednou, setrvalá horečka 39,5 °C déle než 3 dny. A speciální pozornost pak vyžadují děti mladší 3 měsíců s horečkou.

Jak s horečkou pracovat? Někdy se říká, že se nemá srážet medikamenty a tělo se má nechat samo bránit.

Je to správná cesta?

Horečka vzniká díky tzv. pyrogenům, které působí na centrum termoregulace v hypothalamu (podhrbolí). Je imunitním procesem – zvyšuje tepovou frekvenci a látkovou výměnu a mění rychlost některých biochemických reakcí. A díky vyšší teplotě se tělu daří hubit viry a bakterie. Teprve vyšší teplota nad 38 °C je pro tělo vyčerpávající a měla by se snižovat.

 

Odpovídala:

MUDr. Soňa Šuláková
dětská lékařka a neonatoložka
Fakultní nemocnice Olomouc

Jak snížit horečku fyzikálními metodami

Protože jde o chlazení, lze použít obklady na čelo, na hrudník, omývání houbičkou nebo sprchování. Při vysoké horečce je ideální vlažná lázeň nebo sprcha – cca po dobu 10 minut. Napusťte si do vaničky 3–5 cm vody o teplotě 25–35 °C a dítě omývejte houbou nebo stejnou teplotou sprchujte.
Zábal se dá provést tak, že prostěradlo namočíte do vody o teplotě 25 °C a dítě do něj zabalíte na 5–10 minut. Nepoužívejte igelit ani další přikrývky a zábal můžete opakovat 3x během 2 hodin. Obecně je ale sprchování mnohem efektivnější.
Pokud má dítě ledové ruce a nohy a vysokou horečku, přikládejte obklady nebo chladivý gel na třísla a do podpaží.

Pomocí léků

U dětí se používají léky s účinnými látkami, jako jsou paracetamol a ibuprofen nebo méně často matamizol.
Dávkování je na kilogram hmotnosti dítěte s tím, že dávka by měla být dostatečná. U paracetamolu je dávkování 4x denně, u ibuprofenu 3x denně.
Vždy je dobré se poradit s lékařem nebo lékárníkem. Požívá se i schéma střídání po 4 hodinách – paralen/ibuprofen/paralen/ibuprofen. A pozor – kyselina salicylová se dětem do 15 let nepodává.

Z přírodní medicíny

Je dobré podávat vlažné čaje či vodu. Z čajů je ideální čaj z černého bezu, ale zkusit můžete také šípkový, malinový, šalvějový či rakytníkový, vhodný je i vřes nebo heřmánek.

Facebook
Twitter
LinkedIn
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}