Příčiny
Nejčastější příčinou zvracení u nejmenších dětí je infekční onemocnění trávicího traktu, virová nákaza například obávaný rotavirus. Společně se zvracením se můžou objevit také průjem a bolesti břicha, například v případě zánětu žaludku. Zvracení se objevuje také při konzumaci špatně tepelně upraveného jídla, z přejedení, nevhodné skladbě potravy nebo při silném zahlenění při kašli a rýmě. V létě se může objevit jako součást úpalu nebo úžehu. U dětí špatně snášejících cestování dopravními prostředky se objevuje typ zvracení tzv. kinetóza.
První pomoc při zvracení
Během zvracení dítěti podpírejte hlavu. Větším dětem pomozte vypláchnout ústní dutinu vodou, aby nedocházelo ke dráždění zubní skloviny zbytky žaludečních šťáv. Malého pacienta uložte do postele, ideálně mu podložte hlavu a mějte ho pod neustálým dohledem, aby nedošlo v případě opakovaného zvracení k udušení. Vedle postele si dejte kyblík nebo mísu pro případ opakovaného náhlého zvracení. Pokud má zvracení mírnější průběh a netrvá déle než několik hodin, stačí obvykle dítěti podávat po lžičkách vlažný ovocný nebo černý čaj oslazený například hroznovým cukrem, případně neperlivou vodu. Vhodný je také rehydratační roztok např. Kulíšek. Ne každé dítě ho však pozře, protože má specifickou chuť.
Když se stav malého pacienta stabilizuje a zvracení ustane, v prvních hodinách podávejte nadále pouze vodu nebo čaj. Jakmile je dítěti lépe a půl den nezvrací, přidejte dietní nedráždivou stravu, jako jsou brambory, rýže, drůbeží vývar, banán, suchary, den staré rohlíky nebo piškoty. Rozhodně dítěti nepodávejte mléko a mléčné výrobky. Výjimku tvoří pouze mateřské mléko, pokud stále kojíte, a umělá kojenecká mléčná výživa.