15 dubna, 2024

Co dělat když dítě zvrací?

Zvracení u malých dětí bývá mnohem častější než u dospělých a ve většině případů se jedná o tzv. střevní infekce. Na co dávat pozor, jak dítěti pomoci a kdy raději vyhledat lékaře?
lucie jun
Lucie Jůn

Příčiny

Nejčastější příčinou zvracení u nejmenších dětí je infekční onemocnění trávicího traktu, virová nákaza například obávaný rotavirus. Společně se zvracením se můžou objevit také průjem a bolesti břicha, například v případě zánětu žaludku. Zvracení se objevuje také při konzumaci špatně tepelně upraveného jídla, z přejedení, nevhodné skladbě potravy nebo při silném zahlenění při kašli a rýmě. V létě se může objevit jako součást úpalu nebo úžehu. U dětí špatně snášejících cestování dopravními prostředky se objevuje typ zvracení tzv. kinetóza.

První pomoc při zvracení

Během zvracení dítěti podpírejte hlavu. Větším dětem pomozte vypláchnout ústní dutinu vodou, aby nedocházelo ke dráždění zubní skloviny zbytky žaludečních šťáv. Malého pacienta uložte do postele, ideálně mu podložte hlavu a mějte ho pod neustálým dohledem, aby nedošlo v případě opakovaného zvracení k udušení. Vedle postele si dejte kyblík nebo mísu pro případ opakovaného náhlého zvracení.  Pokud má zvracení mírnější průběh a netrvá déle než několik hodin, stačí obvykle dítěti podávat po lžičkách vlažný ovocný nebo černý čaj oslazený například hroznovým cukrem, případně neperlivou vodu. Vhodný je také rehydratační roztok např. Kulíšek. Ne každé dítě ho však pozře, protože má specifickou chuť.

Když se stav malého pacienta stabilizuje a zvracení ustane, v prvních hodinách podávejte nadále pouze vodu nebo čaj. Jakmile je dítěti lépe a půl den nezvrací, přidejte dietní nedráždivou stravu, jako jsou brambory, rýže, drůbeží vývar, banán, suchary, den staré rohlíky nebo piškoty. Rozhodně dítěti nepodávejte mléko a mléčné výrobky. Výjimku tvoří pouze mateřské mléko, pokud stále kojíte, a umělá kojenecká mléčná výživa.

Pozor na dehydrataci!

Zejména u malých dětí hrozí při silném zvracení velmi rychle dehydratace. Ukazatelem silné dehydratace je tento jednoduchý trik – uchopte mezi dva prsty kůži na bříšku, lehce ji zvedněte a pusťte. Když se kůže hned navrátí do původního stavu, je to v pořádku, pokud se ale kožní řasa „narovnává“ déle, znamená to, že dítě trpí akutním nedostatkem tekutin a je potřeba jednat.

Kdy je na místě navštívit lékaře?

  • Pokud se jedná o novorozence nebo malého kojence a jedná-li se o intenzivní zvracení obloukem po každém jídle nikoliv běžné ublinkávání.
  • Pokud je dítě apatické, nepřijímá žádné tekutiny ani po lžičkách, málo močí nebo nemočí vůbec.
  • Zvracení je spojeno s vysokými horečkami, světloplachostí nebo drobnými tečkami či skvrnkami na kůži.
  • Je podezření na otravu z jídla nebo z jiného důvodu otravy.
  • Zvracení se opakuje každý den a je spojeno s bolestí hlavy.
  • Pokud se vracení po přestávkách se zlepšením vrací.

Prevence

  • Učte děti správným hygienickým návykům jako je mytí rukou po toaletě, před jídlem, po příchodu domů ze školky, z hřiště.
  • Používejte dezinfekci zejména při cestování veřejnou dopravou nebo cestování do zahraničí.
  • Nechte své dítě naočkovat proti rotavirovým infekcím, na bližší informace se zeptejte svého pediatra.
Facebook
Twitter
LinkedIn
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}