27 května, 2024

Bradavice u dětí – neškodné, ale problematické

Bradavice jsou velmi běžné zejména u dětí ve věku od 4 do 12 let. Často se šíří v dětských kolektivech škol a školek. Co dělat, když se objeví, a jak se jich zbavit?
lucie jun
Lucie Jůn

Co je to bradavice?

Bradavice jsou malé výrůstky na kůži či sliznicích, které způsobuje lidský papillomavirus (HPV). Nejčastější místa výskytu bradavic jsou plosky nohou, dlaně, prsty, obličej a některé typy se vyskytují též v oblasti genitálu. I když jsou bradavice vlastně neškodné, mohou být nehezké, děti se za ně stydí a někdy mohou způsobovat potíže třeba při běžných denních aktivitách. Pokud se vyskytují na ploskách nohou, mohou být bolestivé při chůzi. V případě, že se objeví na ruce či prstech, mohou zase negativně ovlivnit správné držení tužky a jemnou motoriku.

Jak se bradavice přenášejí?

Nejjednodušších způsobem, jak bradavice chytit, je přímý kontakt s kůží nebo infikovanými předměty, jako jsou ručníky, podlahy ve sprchách či hračky. Virus se do těla dítěte dostane rankami na kůži. Ne každý, kdo přijde do styku s virem, se musí ihned nakazit, ale děti jsou k nákaze HPV virem obecně náchylnější, protože jejich imunitní systém není ještě plně vyvinutý.

Jak se jich zbavit?

  • Nejprve je na místě zkusit aplikovat lokální účinné látky, jakou jsou různé kyseliny, které bradavici změkčí, poleptají a rozpustí rohovinovou vrstvu. Přípravky na bradavice zakoupíte v lékárně bez předpisu. Aplikují se pomocí štětečku nebo kapátka a tento proces trvá až několik týdnů. Fungují hlavně na menší a „čerstvé“ bradavičky.
  • Zmrazení bradavice tekutým dusíkem o teplotě -196 °C je účinnější, ale také bolestivější, při této proceduře též vznikají puchýře. Často je třeba ošetření opakovat v závislosti na velikosti a rozsahu bradavic.
  • Laser je novější možností v léčbě bradavic. Může být také bolestivější, ale lze použít lokální anestetickou mast a po výkonu je možné snižovat bolest chlazením.
  • Chirurgické odstranění je další možností odstranění, obvykle se při lokálním znecitlivění provádí tzv. „vyškrábání“ bradavice a pak se rána ponechá, aby se přirozeně zhojila.

Babské rady na domácí léčbu bradavic

  • Zkuste bylinku vlaštovičník. Na bradavici aplikujete oranžové mléko, které vytéká ze stonku. Tento postup opakujete několik dnů za sebou.
  • Ověřený a vyzkoušený je také česnek. Stroužek česneku nakrájejte na kolečka, naložte do jablečného octa a nechte 24 hodin v lednici. Poté kousek česneku na bradavici přiložte – velikost by měla být stejná – zalepte pevně náplastí a nechte přes noc působit. Opakujte několik nocí za sebou. Jakmile bradavice zčerná, časem sama vypadne.
  • Máte doma v květináči aloe vera? Utrhněte si list aloe, rozkrojte ho a vytlačte gel na bradavici. Zafixujte náplastí a opět opakujte několikrát za sebou. Aloe má protizánětlivé a hojivé účinky.

Kdy zajít k lékaři

Pokud je bradavic hodně nebo se neustále vracejí, obraťte se na svého lékaře. Ten zhodnotí stav bradavice a spolu s vámi zvolí nejvhodnější způsob léčby.

Lze se bradavicím vyhnout?

Prevence bradavic je složitá, protože jde o velmi nakažlivé virové onemocnění a častou souvisí se slabou imunitou a také špatnou hygienou.

Učte děti dodržovat tyto zásady:
  • Naučte dítě mýt si správně ruce a dodržovat důkladnou hygienu.
  • Do bazénu nebo do jakýchkoliv společných mokrých prostor noste pantofle či přezůvky. Eliminujte dotek bosých nohou o podlahu.
  • Nikdy nesdílejte  ručníky a jiné toaletní potřeby.
  • Má-li dítě drobná poranění na rukách a nohách, očistěte je a dezinfikujte.
  • Nabízejte dětem dostatek ovoce a zeleniny s obsahem vitaminu C a podporujte jejich imunitu.
Facebook
Twitter
LinkedIn
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}