12 září, 2024

Bonding při krmení z láhve? Ano, víme jak ho zažít

I když nekojíte, můžete zažít se svým miminkem jedinečný bonding. Poradíme vám, jak na to a na co si dát pozor.
lucie jun
Lucie Jůn

Bonding – budování citového pouta mezi vámi a miminkem

Láska, blízkost, teplo a trošku „magie“ – to jsou základní předpoklady pro bonding, citové pouto mezi vámi a miminkem. Již první kontakt kůže na kůži bezprostředně po porodu je pro vazbu mezi rodičem a miminkem obzvláště důležitý. Tento intimní a intenzivní vztah může napomoci kojení díky uvolňování hormonů spouštějících laktaci. Také pomáhá posilovat „mateřské city“ již od samého počátku. Sbližování však také znamená naučit se porozumět potřebám miminka a umět vhodně reagovat na řeč těla, mimiku a vydávané zvuky. Tímto způsobem vyjadřujete emoce, díky nimž se miminko cítí bezpečně a důvěřuje vám.

Bonding při krmení z láhve – funguje to!

Abyste si s miminkem byli blízko i při krmení z láhve, měli byste mít na paměti několik věcí. Při krmení z láhve věnujte miminku svou plnou pozornost, držte ho u těla a udržujte s ním oční kontakt. Snažte se také o co nejčastější kontakt kůže na kůži, abyste prohloubili vzájemné pouto, a to i během krmení. Tímto způsobem můžete rozpoznat signály, kdy už má miminko dost, a okamžitě na ně reagovat, což je důležitý aspekt pro další posílení vazby mezi rodičem a dítětem.

Tip:

Nezapomínejte také na výběr kvalitní lahvičky se savičkou. Doporučujeme třeba NUK Perfect Match, která je měkká a velmi poddajná a umožňuje přisátí miminka, tak jak doporučují pediatři. To znamená široce otevřená ústa a rty obepínající savičku – zcela přirozeně, jako je tomu u kojení. Mléko zvolna teče a miminko může uvolněně pít.

Kromě toho má ještě tyto benefity:

  • Antikolikový ventil, který zabraňuje bolení bříška
  • Kontrola teploty, inovativní indikátor kontroly teploty NUK změní barvu z modré na bílou, pokud je obsah lahvičky příliš horký
  • Neobsahuje škodlivé BPA
  • Vyrábí se kompletně v Německu
  • Snadné čištění, skládá se jen ze čtyř částí

Správná interpretace signálů miminka – krmení na požádání

Každé miminko si musí vytvořit svůj vlastní rytmus hladu a sytosti. Je důležité, abyste miminko krmili pravidelně, ale nepřekrmovali ho. Miminku můžete pomoci tím, že ho budete krmit na požádání a věnovat pozornost případným signálům hladu nebo sytosti. Rozpoznání a dodržování těchto signálů pomůže miminku pít přiměřené množství mléka a zabrání nadměrnému přibývání na váze.

Většina miminek je již od narození schopna signalizovat, že má hlad, a to např.:

  • pohybem očí během spánku,
  • hledáním pusinkou a sáním, například cucáním prstu nebo dečky,
  • neklidem a intenzivnějším pohybem nohou a rukou,
  • častějším strkáním rukou do pusinky,
  • větším napětím těla, zatínáním pěstí, mračením,
  • vydáváním tichých zvuků a vzdechů.

Čím dříve rozpoznáte signály pocitu hladu, tím lépe. Pokud miminko začne plakat, jedná se až o jeden z posledních signálů hladu. To může vést k tomu, že miminko pije příliš rychle, což může způsobit polykání vzduchu. Ne všechny signály však automaticky znamenají, že má miminko hlad. Miminko také signalizuje, že je nakrmené. Například delšími pauzami při sání, uvolněním těla nebo usínáním. Postupem času se naučíte rozumět signálům miminka a správně je interpretovat, což také přispívá k posílení citového pouta mezi rodičem a dítětem.

Toto je způsob, jak najít správnou polohu při krmení:

  • držte miminko v mírně vzpřímené poloze tak, aby mělo hlavičku v ohbí vašeho lokte a mohli jste s ním navázat oční kontakt,
  • ujistěte se, že savičku držíte pod úhlem, aby byla stále naplněna mlékem, což zabraňuje tomu, aby miminko polykalo příliš mnoho vzduchu,
  • během krmení i po něm dopřejte miminku čas na odříhnutí, aby vzduch, který spolklo s mlékem, mohl vyjít ven,
  • stejně jako při kojení střídejte strany a krmte miminko střídavě pravou a levou rukou.

Tip:

Aby krmení z láhve nevedlo k nedostatečnému fyzickému kontaktu, nekrmte miminko v houpátku ani v autosedačce – vždy by měl být čas na trochu vzájemné blízkosti. Myslete také na správný výběr lahvičky.

 

Ve spolupráci s NUK.

Facebook
Twitter
LinkedIn
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}