Sedmá nemoc
Sedmá nemoc nebo také „ruka-noha-ústa“je velmi nepříjemné onemocnění. Začíná náhlou dvoudenní horečkou a bolestí v krku. Často je lékaři zaměněno za angínu nebo nachlazení. Po dvou dnech horečka klesne a na ploskách nohou a na dlaních vyraší svědivé červené puchýřky. Ty se mohou vyskytovat i uvnitř dutiny ústní a v krku ve formě bolestivých aft.
Jakmile teplota vyskočí přes 38 °C, srážejte ji sirupy s ibuprofenem nebo paracetamolem. Bolest a svědění lze dítěti zmírňovat antihistaminiky, třeba kapkami Fenistil. Nemoc sama odezní cca za týden až deset dní. Nemocný není infekční až ve chvíli, kdy puchýřky vyschnou a začnou mizet.
Pozor! Jedná se o velmi nakažlivé onemocnění, které se někdy nevyhne ani dospělým. Proto doma v této době dodržujte přísnou hygienu a myjte si co nejvíce ruce.
Šestá nemoc
- objevuje se nejčastěji do 3 let
Toto onemocnění se nazývá také třídenní horečka a rodiče často vyděsí. Nástup je velmi rychlý a náhlý, typické jsou pro šestou nemoc vysoké horečky. Šestá nemoc postihuje zejména batolata a děti do 3 let. Horečka po třech nenadále klesne a na tělíčku dítěte se objeví drobná vyrážka, především na trupu, bříšku a poté na končetinách.
Na snížení vysoké teploty dejte dítěti léky na sražení horečky. Můžete ho též osprchovat vlažnou vodou nebo zápěstí či kotníky zchladit studeným ručníkem. Vyrážka odezní sama.
Pátá nemoc
- objevuje se nejčastěji ve věku 5–15 let
Pátá nemoc se projevuje jako běžné nachlazení se zvýšenou teplotou a únavou. Na tvářích se u dítěte po několika dnech objeví zarudnutí ve tvaru motýlích křídel a na nohou a rukou se objeví vyrážka. Nemoc po několika dnech odezní sama.
Při vysokých teplotách podejte dítěti léky na sražení horečky. Pokud vyrážka svědí, použijte zklidňující krém nebo antihistaminika.
Neštovice
- objevuje se nejčastěji ve věku 3–10 let
Plané neštovice jsou virové onemocnění, kterým si projde v dětském věku skoro každý. Chytit je lze jen jednou. Před výsevem typických pupínků se může objevit teplota, kašel, rýma, zimnice – zkrátka příznaky nachlazení. Následně se objeví první pupínek, nejčastěji ve vlasech nebo na krku. Poté dochází k většímu výsevu dalších pupínků – neštoviček – po celém těle.
První dny dítě příliš nekoupejte a na neštovičky pro úlevu od svědění aplikujte tekutý pudr nebo speciální gel, který by měl zmírnit pocit svědění. Podat můžete také kapky s antihistaminiky. Pupínky za pár dní vyschnou a samy se sloupnou. Jakmile jsou všechny pupínky suché, dítě již není infekční.
Pozor! Pokud dítě neprodělá neštovice do 10 let, je namístě přemýšlet o očkování. Průběh planých neštovic v dospívání a dospělosti je totiž často komplikovaný.
Střevní potíže
Střevní chřipka neboli akutní zánět žaludku a střev se projevuje průjmem, zvracením a celkovou únavou organismu. Toto onemocnění většinou trvá jen pár dní a odezní samo. U dětí je rizikové v tom, že při silném zvracení a průjmu dochází k velmi rychlé dehydrataci organismu. Je tedy důležité dítěti neustále po malých douškách podávat neperlivou vodu. Na zvracení je vhodné pít ledovou vodu brčkem. Jakmile odezní to nejhorší, podejte dítěti rehydratační roztok, např. Kulíšek, který do organismu doplní ztracené minerály a elektrolyty.
Pozor! Pokud se střevní problémy objeví u kojence, stav se nelepší a provází je teplota a krev ve stolici, obraťte se na lékaře.