29 května, 2024

Jak správně čistit dětem uši – ani málo, ani moc

Čistíte svým dětem ouška pravidelně, nebo jen když jim v uších „rostou brambory“? Poradíme vám, proč je důležité dodržovat správnou ušní hygienu a jak na to.
lucie jun
Lucie Jůn

Víte, že lidské uši mají samočisticí schopnost? Díky tomu se nečistoty a maz vyplavují ze zvukovodu samy, stačí pak pouze tuto špínu z vnějšku ucha odstranit. Ušní hygienu u dětí provádějte pravidelně a šetrně, abyste nepoškodili středouší. Nedoporučuje se čistit uši každý den, protože pak uši schopnost samočištění ztrácejí. Pokud je maz neustále odstraňován, ušní tkáň produkuje mazu více a více. Ovšem i zanedbaná ušní hygiena může způsobit nepříjemnosti, zejména záněty, které je nutné léčit antibiotiky.

Jak čistit uši dětem

Do šesti týdnů věku je doporučeno čistit ouška pouze navlhčenou gázou, a to přiložením na ouška a odsátím vody, třeba po koupání. Důležité je také předcházet natečení většího množství vody do uší miminka. Takto malé děti koupejte tak, aby jejich ouška zůstávala nad vodou. U kojenců doporučujeme používat speciální vatové tyčinky určené pro malé děti. Mají specifický tvar, nelze je zastrčit dále do ucha a díky tomu jsou bezpečné při čištění. U větších dětí lze používat vatové tyčinky pro dospělé, ale zacházejte s nimi obezřetně a čistěte opatrně.

Pravidla ušní hygieny u větších dětí

  • Uši čistěte dětem ideálně jednou týdně.
  • Většinou stačí opatrně odstraňovat viditelný maz z ústí zvukovodu.
  • Ucho vyčistěte vždy, pokud je v něm viditelný maz a nečistoty.
  • Pokud si nejste jistí, jak správně uši čistit, zeptejte se svého pediatra nebo lékaře na ORL.

Tip: U starších dětí dejte pozor na časté používání sluchátek. Z hlediska ušní hygieny se totiž nedoporučují zejména tzv. in-ear sluchátka neboli pecky. Na těchto typech sluchátek se usazuje maz a nečistoty z uší, a to je živná půda pro bakterie. 

Co je to ušní zátka

Při nevhodné technice čištění uší může být ušní maz zatlačován dále do zvukovodu a pak vytváří tzv. mazovou zátku. Ta sama většinou nevypadne a rodiče na ni upozorní až pláč dítěte – je totiž bolestivá. Pouhým okem nebývá v uchu viditelná, proto ji musí odstranit lékař ORL. Abyste vzniku ušní zátky předcházeli, je důležité čistit uši pravidelně. Vrstva ušního mazu smíchaná se zateklou vodou z koupání vytvoří směs, která je ideální živnou půdou pro množení virů a bakterií.

Ušní kapky nebo sprej – ano nebo ne

Co se týká používání ušních kapek a sprejů, doporučujeme je pouze v případě, že má dítě problémy s přirozeným odstraňováním ušního mazu a často ho trápí ušní zátky. Jejich preventivní užívání není vhodné. Raději sáhněte po produktech s přírodním složením, například s obsahem 100% olivového oleje, který umí ušní maz zředit, aby lépe odtékal. Pokud váháte, jaký produkt je vhodný, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem.

Facebook
Twitter
LinkedIn
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}