20 května, 2024

Zánět spojivek u dětí – jak ho poznat a jak ho léčit

Zánět spojivek se může objevit u dětí každého věku, od miminek přes batolata až po ty nejstarší. Zdánlivě banální onemocnění však může mít vážné následky, proto je důležité zánět nepodceňovat a začít ho včas léčit. Jak se zánět spojivek projevuje a jak se ho zbavit?
lucie jun
Lucie Jůn

Co je zánět spojivek?

Zánět spojivek neboli konjunktivitida je zanícení spojivky. Spojivka je tenká vlhká sliznice, jež pokrývá povrch oka a vnitřní stranu očních víček. Hlavní funkcí spojivky je spojení oční bulvy s víčkem.

Jak poznat, že má dítě zánět spojivek?

Hlavním projevem zánětu spojivek je začervenání oka, někdy otok. Objevuje se bílý, žlutý nebo průhledný hlenovitý výtok, který zejména po ránu slepuje řasy k sobě. Často se přidává zvýšená citlivost na sluneční záření. Zánět provázejí nepříjemné pocity, pálení a svědění očí a slzení.

Pozor! Pokud je zánět způsoben alergií nebo podrážděním cizorodými látkami, neobjevuje se hlenovitý výtok, typické je spíše zarudnutí spojivky, slzení a pálení očí.

Se zánětem spojivek u dětí vždy k lékaři

 Zánět spojivek u dětí nikdy nepodceňujte. Lékaře navštivte vždy, pokud máte i sebemenší podezření na zánět. Obrátit se můžete na svého pediatra nebo rovnou na očního lékaře. Neléčený zánět může způsobit poškození rohovky, očních víček nebo jiné komplikace. Léčba tohoto zánětu by vždy měla vycházet z příčin, které zánět vyvolaly. U neustupujících či opakujících se zánětů je proto dobré laboratorní vyšetření, které odhalí příčinu.

Tip: Lehčí záněty můžete v počátku zkusit léčit doma. Mějte v lékárničce oční kapky OCUflash nebo Omisan baby, které obsahují extrakt ze světlíku lékařského. Ten je vhodný k prevenci a k podpůrné léčbě neinfekčních zánětů víček a spojivek a ke zklidnění očí.

U alergických zánětů je nejprve třeba odstranit alergen, který zánět způsobil. Pomohou kapky nebo mastičky, které tlumí alergické reakce, někdy i lokální či celkové kortikoidy.

Na infekční zánět spojivek fungují pouze antibiotika ve formě kapek či mastí a je potřeba dodržovat přísná hygienická pravidla, aby se zánět nerozšířil i na ostatní členy rodiny. Dítě s infekčním zánětem spojivek by nemělo v žádném případě navštěvovat školu nebo školku po celou dobu onemocnění, neboť tento zánět je velmi nakažlivý. Inkubační doba je 36–48 hodin a léčba trvá asi dva týdny.

Prevence

Úplná prevence neexistuje. Zejména při nástupu do školky se v kolektivu tyto typy zánětů objevují často. Hygiena je však základ. Naučte děti mýt si důkladně ruce a vysvětlete jim, že by si neměly sahat do očí špinavými rukama.

Facebook
Twitter
LinkedIn
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}