Pokud vaše dítě chodí do běžné české školy, dostává s největší pravděpodobností hodnocení pomocí známek od 1 do 5. Tento typ hodnocení má své příznivce i odpůrce, jak z řad pedagogů, tak rodičů. Mezi rodiči se často objevuje názor, že známky chtějí, protože sami tímto systémem prošli.
Proč známkování ANO:
• Známky od jedničky do pětky jsou jasné a srozumitelné pro většinu rodičů i žáků.
• Známkování poskytuje rychlý, jednoduchý a standardizovaný přehled o prospěchu.
• Je to tradiční součást českého školského systému. Přechod na slovní hodnocení bude vyžadovat velké úsilí a také změnu myšlení učitelů.
• Známky nejsou takovou zátěží pro učitele jako slovní hodnocení.
Proč známkování NE:
• Známky deformují motivaci, děti se učí pro známku, nikoliv pro znalosti.
• Tlak na známky může způsobovat zbytečný stres, a to i u malých dětí.
• Nízká vypovídací hodnota, známka často neukazuje, co dítě skutečně umí, ale spíše to, jak zapadlo do očekávání učitele.
• Selektivita, známky mohou stigmatizovat méně úspěšné žáky a brát jim motivaci k dalšímu studiu.
Jaký je názor učitelky na prvním stupni ZŠ, Mgr. Zuzany Kostkové?
„Já osobně zastávám přístup klasického školství. Zejména na prvním stupni děti nedokáží pochopit, jak si stojí ve třídě, a často ani rodiče. Mám osobní zkušenosti s tím, že když rodiče dostanou pouze slovní hodnocení, často se mě přesto ptají, na jakou známku to jejich dítě umí. Myslím si, že i když se do budoucna plánuje zrušení klasického známkování, tak alespoň u těch nejmenších prvňáčků známky zůstanou, protože oni si moc přejí ty jedničky v žákovské knížce. Co se týká slovního hodnocení, za mě má smysl pro alternativní školy, kde je menší počet žáků nebo malé skupiny. Dělat ve třídě s 25 dětmi slovní hodnocení z každého předmětu mi přijde nereálné,“ vysvětluje svůj postoj učitelka a dodává: „Pokud to v budoucnu bude tak, jak bylo plánováno vládou, doufám, že vyhraje kombinace známek a slovního hodnocení. Kde budeme moci jasně vyjádřit, co dítěti povedlo a kde je třeba se zlepšit spolu se známko,“ uzavírá.
Na co nezapomenout:
• Známky nejsou ukazatelem toho, jak dítě obstojí v životě.
• Netrestejte děti za špatné známky, snažte se pochopit, proč se to stalo – byla to nedostatečná příprava nebo nepochopení látky?
• Podílejte se spolu s dítětem na přípravě do školy, vyhraďte si na to každý den chvíli.
• Posilujte sebevědomí dítěte, aby umělo prohrávat.