15 července, 2025

Pozor na úrazy očí

Naše babičky nám jako malým říkaly, dávejte si pozor na oči. Oko je totiž orgán, který nelze jen tak nahradit. K jakým úrazům oka může dojít a jak je řešit?
ODPOVÍDÁ:

MUDr. MILAN ODEHNAL, MBA

primář Oční kliniky dětí a dospělých 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice v Motole

Úrazy oka představují specifickou a někdy také smutnou kapitolu dětské oftalmologie. Způsob i charakter poranění oka jsou velmi různorodé. Zasažen může být vlastní bulbus nebo jeho okolí. Jak se oko brání Příroda chrání orgán, který zprostředkovává 80 % vjemů z okolního světa, velmi důmyslně. Na komplexní ochraně oka se podílejí kosti nosu a orbity (dutiny oční), ale i reflexní sevření víček, pootočení obličeje či hlavy a ochrana rukama. I vlastní bulbus je vůči okolním negativním vlivům dosti odolný. Přesto v některých případech, zvláště tam, kde působí velká kinetická rychlost a zásah je příliš masivní, obranné mechanismy nestačí. Podle statistik úrazy oka postihují především mužské pohlaví. Stoupá četnost úrazů oka u autonehod nebo při manipulaci s chemikáliemi a výbušninami. Osvěta a prevence jsou tak u úrazů očí stále účinnější než všechny pokroky zdokonalující se léčby.

Jaké jsou nejčastější úrazy oka:

  1. Tržné ranky kůže víček a obočí – jsou způsobeny pádem na různé předměty nebo úderem předmětů do okolí oka. Vídáme je při autonehodách, napadeních, ale také u pokousání zvířaty. Po chirurgické revizi a adaptaci se i rozsáhlé a krvácející rány většinou velmi dobře hojí. Pozornost se musí věnovat poraněním okraje víčka, kde je pečlivá adaptace namístě. U některých poranění víček (např. kousnutí psem) bývají porušeny odvodné slzné cesty. Při jejich traumatickém přerušení je nutná mikrochirurgická rekonstrukce, protože hrozí porucha fyziologického odtoku slz.
  2. Přítomnost cizího tělíska – nacházíme ho pod víčky, na spojivce nebo v rohovce. Příčinou může být prudký vítr, pobyt v lese nebo ve vysoké trávě nebo když je dítě přítomno broušení předmětů či sekání dřeva. I drobné tělísko je vždy bolestivou záležitostí, která působí značnou iritaci oka a situaci je třeba řešit. Z víček tělísko odstraňujeme mechanicky štětičkou, ale někdy musíme provést převrácení horního víčka. Z rohovky odstraňujeme tělíska pod mikroskopem speciálními nástroji. Bolestivé příznaky má i poškrábání rohovky prstíkem nebo větvičkou.
  3. Tupá poranění oka – jsou zrádná, nemusí být na první pohled patrná, a přesto mohou poškodit oční struktury, jako je duhovka, čočka, sklivec, sítnice apod. Komplikacemi může být šedý zákal nebo odchlípení sítnice či později sekundární zelený zákal. Ke značnému zhmoždění oka dochází např. při autonehodách, pádech, rvačkách…Tyto úrazy mohou být provázeny i zlomeninami očnice.
  4. Pronikající poranění oka – patří mezi nejobávanější poranění, protože otevřená rána v oku je vstupní branou infekce nehledě na devastaci těžko nahraditelných nitroočních tkání. Tyto úrazy vznikají působením velké a náhlé kinetické energie, a to většinou ostrými předměty, jako je např. nůž, drát apod. U penetrujících poranění (pronikajících určitou vrstvou) může být přítomno nitrooční cizí tělísko. Na tuto možnost myslíme již při anamnéze úrazu, např. u manipulace se střelnou zbraní, při bušení do kamene kladivem, broušení, řezání, pilování atd. Penetrující poranění oka patří vždy na specializované oční pracoviště. Primární terapií je mikrochirugické ošetření. Často je nezbytná rekonstrukce předního segmentu oka,  odstranění zkalené čočky a ošetření sítnice. Cizí nitrooční tělíska (nejčastěji umístěná ve sklivci nebo na sítnici) se odstraňují složitými zákroky.
  5. Chemická poškození oka – patří mezi nešťastná poranění. Původcem těchto úrazů je neopatrná manipulace s kyselinami a louhy, které způsobují nekrózu. Louhy jsou horším zlem, protože pronikají velmi agresivně do očních tkání (rozpouštějí buňky) a v krátké době poškozují především rohovku. První pomoc je u chemických poranění klíčová. Rozhoduje o budoucnosti zrakových funkcí. Spočívá v okamžitém, opakovaném a třeba i násilném vyplachování oka i obyčejnou vodou. Rychlé zředění škodliviny pomůže, ale nestačí. Z oka musíme co nejrychleji odstranit všechny chemikálie a škodliviny. Jakékoliv zbytky, např. vápna, malty, štuku, ukryté pod víčky nebo ve spojivkovém vaku začnou oční tkáně nenapravitelně ničit. Proto neváháme víčka otočit (hlavně horní) a manuálně odstranit všechny zbytky škodlivin. Po očistě oko sterilně přikryjeme, neaplikujeme žádné kapky a masti a co nejrychleji jedeme na odborné oční pracoviště. Specializovaná terapie je někdy svízelná a nejsou vzácné následné opakované plastické operace oka a jeho okolí, transplantace rohovky nebo spojivky.

První pomoc při očních úrazech

Až na mimořádně důležitou první pomoc při chemickém poleptání oka a případně vynětí cizího tělíska pod víčkem se u ostatních úrazů oka doporučuje radikální ošetření raději neprovádět. Jemné struktury oka by mohly být při nešetrné manipulaci poškozeny nebo drážděny, a proto v těchto případech postačí, když oko sterilně přikryjeme, pacienta zklidníme a zajistíme rychlý odvoz na specializované oční pracoviště.

Co si ještě přečíst:

Facebook
Twitter
LinkedIn
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}