3 července, 2025

Mýty a pověry o porodu: Aneb co by vás o porodu mohlo zajímat – 2. díl

Porod je pro mnohé maminky tím nejkrásnějším zážitkem, a naopak pro jiné je zážitkem nepříjemným. Stále můžeme narazit na staré „babské povídačky“ o porodu, k nimž se přidaly moderní pověry kolující internetem. Je pravda, že druhé dítě porodíte snáze? Co vlastně platí?
lucie jun
Lucie Jůn
ODPOVÍDAJÍ:

IVANA MARTÍNKOVÁ, vrchní sestra

JITKA BENEŠOVÁ, porodní asistentka

LUCIE PECINOVÁ, porodní asistentka

4. mýtus:

Druhé dítě jde pokaždé na svět rychleji a snáze

Říká se, že druhý porod je kratší, méně bolestivý a jednodušší. „Ano, opravdu je často rychlejší a jde to snáz. Může to být dané i tím, že maminka už proces zná, ví, co ji čeká, a má ‚volnější‘ hlavu. Nezapomínejme ale, že výjimky potvrzují pravidlo!“ upozorňuje porodní asistentka Jitka Benešová. Její slova potvrzuje také vrchní sestra Ivana Martínková a dává příklad z praxe: „Měla jsem vícerodičku na předporodním kurzu a říkala mi, že si svůj třetí porod chce užít. Chtěla u něj mít dulu, plánovala, jak bude vše probíhat, těšila se… Nakonec ale vše dopadlo úplně jinak. Dorazila bez duly, prosila o epidurál a neminul ji operační výkon. Když bylo po všem, řekla mi, abych všem budoucím maminkám vzkázala, že každý porod je jiný, protože ten třetí u ní byl složitější než předchozí dva.“

5. mýtus:

U porodu žena vždycky hodně křičí

Nalijme si čistého vína – porod zkrátka bolí. „Někdy se porod prezentuje jako zážitek, který je jen dobrý, ale jde opravdu o bolestivou záležitost. Každý ovšem vnímá bolest jinak a také se ženy jinak chovají. Některé skutečně křičí, protože jim to pomáhá, jiné trpí tiše. A pak je tu i skupina maminek, které jsou v klidu, ale jakmile přijde doprovod, začnou křičet. A když se partner opět vzdálí, znovu se utiší. Může to být způsobeno tím, že se před cizím člověkem drží, ale když se objeví někdo blízký, chovají se přirozeně. Co ale platí vždy – jakmile žena porodí, bolest přejde a na to zlé se obvykle při pohledu na miminko zapomene,“ říká porodní asistentka Lucie Pecinová.

6. mýtus:

Kvůli urychlení porodu v porodnici „skáčou na břicho“

Jako „skákání na břicho“ se označuje takzvaná Kristellerova exprese, což je stará metoda, při níž porodní bába nalehla na břicho rodičky a tlačila do něj loktem, aby dítě vypudila ven. Metoda je již od 50. let minulého století zakázána, jelikož může způsobit vážné zdravotní následky u dítěte i ženy, přesto je dodnes „postrachem“ budoucích maminek. „Občas slýchávám historky o tom, že stokilová porodní asistentka skočila mamince na břicho, ale dnes už by si snad nikdo netroufl něco takového udělat, protože by mohlo dojít k ruptuře dělohy. Někdy ovšem mamince pomůže, když jí položím dlaň na fundus dělohy (horní část dělohy), čímž jí ukážu, kam má zacílit tlačení – a ona pak do té ruky tlačí,“ vysvětluje Lucie Pecinová.

Co si ještě přečíst:

Facebook
Twitter
LinkedIn
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}