ODPOVÍDAJÍ:
IVANA MARTÍNKOVÁ, vrchní sestra
JITKA BENEŠOVÁ, porodní asistentka
LUCIE PECINOVÁ, porodní asistentka
MUDr. MARKÉTA MATOUŠKOVÁ, primářka Gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Slaný
1. mýtus:
U porodu se nesmí jíst a pít!
V dřívějších dobách se opravdu mohly rodičky setkat s tím, že jim byla zakázána konzumace jídla a vody během porodu. Dnes už tyto zákazy v porodnicích nejsou tak striktní, nicméně platí, že jíst a pít by rodící maminka měla přiměřeně. „Pravdou je, že když děloha kontrahuje, rozšíří se a vytlačuje vše kolem sebe. Obsah plného žaludku jde proto ven. Už se mi stalo, že když přišly kontrakce, oběd maminky mi doslova ‚přelétl přes záda‘. Ženám tedy nezakazujeme jíst, ale na druhou stranu by se neměly přecpávat – vepřo-knedlo-zelo se k porodu opravdu nehodí. Spíš bych doporučovala jen menší svačinky, jako je banán, piškoty, přesnídávka, lehká jídla, kousek čokolády anebo hroznový cukr, který dodá sílu a energii,“ radí Ivana Martínková, vrchní sestra Gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Slaný. „Dokud mají ženy chuť si něco dát, ve skutečnosti ještě nerodí. Protože jakmile přijde opravdový porod, většinou nemá žena na jídlo ani pomyšlení,“ dodává s úsměvem její kolegyně porodní asistentka Jitka Benešová.
2. mýtus:
Jednou císař, znovu císař
Toto pravidlo v současnosti již neplatí. I ženy po císařském řezu mohou své druhé miminko přivést na svět přirozenou cestou, pokud tomu nebrání žádný jiný zdravotní problém matky či dítěte. Po dvou či více císařských řezech už se ale vaginální porod nedoporučuje, protože by mohlo hrozit i riziko protržení dělohy.
3. mýtus:
Bonding znamená, že se miminko ihned po porodu položí na chvilku na maminku
Takzvaný bonding (slovo je odvozeno od anglického „bond“, tedy pouto, připoutání) je velmi častým přáním rodiček. Miminko se hned po porodu přiloží na maminku přímo „kůže na kůži“, čímž se lépe naváže vzájemný kontakt, vzniká silné emocionální pouto a proces podporuje také lepší nastartování kojení. Lze jej provést i po císařském řezu. „Někteří lidé si ale mylně myslí, že stačí, když se miminko po porodu přiloží na kůži maminky na 2 minuty a bonding je hotový. Úspěšný bonding by však měl trvat aspoň 1,5 hodiny, ideálně okolo 2 hodin. Děťátko zůstává nahé, jen mu někdy dáváme plínu, pokud maminka nechce být počůraná nebo pokakaná, protože miminka se vyprazdňují. Navíc bonding nemusí probíhat jen ihned po porodu, ale dá se praktikovat také později na oddělení šestinedělí – opět je ale důležitý delší časový úsek,“ vysvětluje porodní asistentka slánské porodnice Jitka Benešová.